جامی که السد با قلعه‌نویی برد

در میان جام های پرتعداد باشگاه السد یک کاپ طلایی رنگ به شکل شاهین صحرا خودنمایی می کند....

به گزارش مدال، این جامی است که امیر قلعه نویی در سال ۱۹۸۷ و بعد از جدایی از تیم شاهین و حضور در تیم السد قطر آن را به دست آورده و بالای سر برده است.

یکی از دو جامی که او در حضور دو ساله اش در قطر تصاحب کرد. قلعه نویی که از شاهین به فوتبال قطر آمده بود یکی از ستارگانی بود که در آن سال‌ها کوچ ناگهانی به این کشور داشتند؛ بازیکنان بزرگی مثل ناصر محمدخانی، محمد پنجعلی، عبدالعلی چنگیز، حمید درخشان و ... . بازیکنانی که هر یک به تیمی در قطر پیوستند و در اینجا و بین بازیکنان قطری جزو برترین‌ها بودند.

حالا و بعد از گذشت ۳۵ سال، دوحه کوچکترین شباهتی به شهر کوچکی که دو هتل نسبتا بزرگش از همه جای کشور دیده می شد ندارد و حالا ساختمان های سر به فلک کشیده و استادیوم های نوساز و خیابان های عریض و البته جاه طلبی حاکمانش مهمترین ویژگی این کشور کوچک در حاشیه خلیج فارس به شمار می آید. کشوری که با میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قصد دارد تاریخ را در خاورمیانه به اسم خود منقش کند.

امیر قلعه نویی امروز بعد از نشست مطبوعاتی طولانی اش پیش از بازی با السد و پس از آنکه برگزار کننده مسابقه از او بابت حضورش در روزهای دیرین در این کشور قدردانی کرد و مدعی شد پیشرفت کنونی قطر مدیون چهره‌هایی مثل اوست که در دوره های گذشته به این کشور آمده و در فوتبال قطر نقش آفرینی کرده‌اند، در تالار افتخارات باشگاه السد چرخی زد و جام های پرتعداد این باشگاه را زیر نظر گذراند.

السد پرافتخارترین و پرتماشاگرترین تیم قطر است و بیش از صد جام در دوره فعالیت خود به دست آورده که مهمترین آنها دو جام آسیایی است که با اشکال مختلف که در دو سمت چپ و راست تالار افتخارات قرار گرفته است. اما جام مدنظر امیر قلعه نویی شاهین طلایی رنگ، مابین جام های کوچک و بزرگ به خاطر شکل خاصش خودنمایی می کند. قلعه نویی در روزهای حضور در قطر خاطراتی جالب از یک سال زندگی در این کشور مرور کرده و برای او نکته جالب از بین رفتن و مسطح شدن محله ای است که او در آن زندگی می کرده؛ آپارتمانی در پشت یک ایستگاه آتش نشانی  معروف در مرکز شهر دوحه که الان مسطح شده و یک پارک عمومی شده است و در عوض به جای آن ساختمان، صدها آپارتمان و پروژه ساختمانی از پرل تا لوسیل و از دحیل تا شمال چهره ای تازه به قطر بخشیده است.

برای قلعه نویی که به همراه ابراهیم قاسمپور روزهای پرخاطره ای را در قطر پشت سر گذاشته، هنوز آن ضیافت امیر قطر و دریافت ساعت طلای مخصوص امیر یک خاطره بیادماندنی است اما بیش از آن تغییر چهره قطری ها برای او تلخ و حسرت برانگیز است؛ بعنوان کسی که در سال ۱۹۸۷ در قطر بوده و حالا انگار با یک کشور جدید مواجه شده است، به قول خودش چیزی شبیه یک رویا! رویای داشتن یک ورزشگاه اختصاصی با مثلا ۱۰ زمین تمرین مثل آنچه که السد دارد یا ساختن یک استادیوم جمع و جور اما پرامکانات با زمین چمن صاف و مخملی مثل آنچه که اکثر تیم های قطری در این بیابان خدا دارند.

قلعه‌نویی مدعی است فوتبال ایران همچنان مدیون نیروی انسانی پرشمار و با کیفیت و قوی خود است و مدیریت چیزی به این مجموعه اضافه نمی کند همانطور که جام قهرمانی آسیایی السد در سالی به دست آمده که باشگاه سپاهان قلعه نویی را بعد از کسب دومین قهرمانی از اصفهان تاراند و البته با سرمربی جدید با وجود پیروزی مقابل قطر، به دلیل سهل انگاری در استعلام بازیکنان ۳-۰ مقابل السد بازنده شد تا با وجود پیروزی در بازی رفت و برگشت حذف شود و السد با گذر از این بازی و موفقیت در بازی های بعدی به مقام قهرمانی دست یابد.

قلعه نویی همواره از آن اتفاق به عنوان یکی از حسرت های خود یاد کرده؛ اتفاقی که اجازه نداد سپاهان مثل شاهین در آسمان آسیا بال بگستراند.

بیشتر بخوانید:
آمار عالی یک استقلالی؛ هر ساعت گل می‌زند!
گل‌محمدی: بازیکنانم نشان داده‌اند که مرد روزهای سخت هستند
ایمیل بی پاسخ صنعت نفت به اسکوچیچ

تگ ها


فولادمبارکه سپاهان قلعه نویی امیر قلعه نویی فوتبال ایران السد سپاهان امیر قلعه نویی سپاهان السد السد-سپاهان AFC Champions League فوتبال