جام جهانی والیبال؛ شروع والیبال ایران با پرافتخارترین تیم جام

تیم ملی والیبال ایران در نخستین گام مسابقات جام‌جهانی در اندیشه انتقام شکست از روسیه و امیدوار به کسب رتبه‌ای بهتر از سه دوره گذشته حضور در این رویداد بزرگ است....

تیم ملی والیبال ایران در نخستین گام مسابقات جام‌جهانی در اندیشه انتقام شکست از روسیه و امیدوار به کسب رتبه‌ای بهتر از سه دوره گذشته حضور در این رویداد بزرگ است.

به گزارش مدال، چهاردهمین دوره رقابت‌های جام جهانی والیبال از ۹ تا ۲۳ مهر با حضور تیم‌های ایران، روسیه، مصر، کانادا، استرالیا، برزیل، آمریکا، تونس، آرژانتین، ژاپن، ایتالیا و لهستان به میزبانی ژاپن آغاز خواهد شد.

مسابقات جام جهانی نخستین بار در سال ۱۹۶۵ پایه‌گذاری شد. این مسابقه‌ها هر ۴ سال یک بار برگزار می‌شود و شهرهای ورشو، برلین و توکیو میزبان نخستین دوره‌های جام جهانی بودند اما طبق سنت برگزاری مسابقه‌های جام جهانی بعد از سال ۱۹۹۱ قرار بر این شد برای همیشه ژاپن میزبان مسابقات باشد.

پیش از این  دو تیم اول رقابت‌های جام جهانی سهمیه حضور در المپیک را دریافت می‌کردند اما با توجه به تغییر قوانین FIVB این مسابقات دیگر حکم انتخابی المپیک را ندارد اما همچنان پس از مسابقات المپیک، مهم ترین و معتبرترین رویداد در والیبال به شمار می‌رود و تیم ها برای ارتقا در رنکینگ جهانی تلاش می‌کنند.

روسیه با ۶ قهرمانی به همراه برزیل و آمریکا با دو مدال طلا پرافتخارترین تیم‌های جام جهانی والیبال هستند. همچنین تیم‌های کوبا، ایتالیا و آلمان نیز هر کدام یک قهرمانی در جام جهانی والیبال دارند.

در دوره گذشته مسابقات تیم ملی آمریکا و ایتالیا به ترتیب عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی رقابت‌ها را کسب کردند و به همراه تیم برزیل( میزبان المپیک) نخستین راه یافتگان به المپیک ریو بودند.

تیم ملی والیبال ایران چهارمین حضور خود در جام جهانی را تجربه خواهد کرد. نخستین حضور تیم ملی مربوط به سال ۱۹۹۱ می‌باشد که عنوان یازدهمی کسب شد. سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ نیز به ترتیب مقام نهم و هشتم برای والیبال ایران به دست آمد.

ملی پوشان در نخستین بازی روز سه شنبه از ساعت ۸:۳۰ مقابل روسیه صف آرایی خواهند کرد. روس‌هایی که در مرحله نخست انتخابی المپیک با شکست شاگردان ایگور کولاکوویچ سهمیه حضور در المپیک ۲۰۲۰ را کسب کردند تا ملی پوشان ایران دی ماه در چین برای حضور در المپیک تلاش کنند. بازی روز سه شنبه در نخستین گام رقابت‌های جام جهانی برای ملی پوشان ایران می توانند حکم انتقام شکست مسابقات انتخابی المپیک و گام محکم برای آغاز رقابت‌های جام جهانی باشد.

سعید معروف، جواد کریمی، امیر غفور، پوریا یلی، پوریا فیاضی، فرهاد قائمی، میلاد عبادی‌پور، امیرحسین اسفندیار، علی شفیعی، مسعود غلامی، علی اصغر مجرد، محمدرضا حضرت‌پور و محمدرضا مؤذن ۱۳ بازیکن ایران در چهاردهمین دوره مسابقات جام جهانی هستند. سید محمد موسوی بزرگ ترین غایب ایران در این مسابقات است که به دلیل خستگی و مشکلات شخصی با موافقت ایگور کولاکوویچ در این مسابقات حضور ندارد.

غیبت محمد موسوی، مصدومیت امیر حسین توخته و منع قانونی FIVB ( حضور در سه رده سنی در یک سال) برای حضور فیض امام دوست باعث شد تا تیم ملی با سه سرعتی زن(شفیعی، غلامی و مجرد) در این مسابقات حاضر شود و این یکی از دغدغه های اصلی تیم ملی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

ملی‌پوشان والیبال وارد ژاپن شدند/ مصاف با روسیه در روز سه‌شنبه

 

تگ ها


والیبال تیم ملی والیبال تیم ملی والیبال ایران جام جهانی والیبال والیبال