جدال گوآردیولا و مورینیو از نگاه مجید جلالی

مجید جلالی معتقد است نباید به صدرنشینی تیم هایی مثل تاتنهام خرده گرفت. چون همیشه در فوتبال تقابل سبک وجود دارد...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مجید جلالی در گفت و گو با سایت فردا درباره شکست گواردیولا برابر مورینیو در بازی حیثیتی تاتنهام _ من سیتی می گوید: فوتبال همیشه شیوه های جدیدی را با خود همراه می آورد. در فوتبال دنیا همیشه شاهد تقابل شیوه های مبتکرانه با شیوه های مخرب بوده ایم. به نظرم فوتبال حالا به سمتی می رود که تعریف جدیدی را به مخاطب ارائه کند و آن این است؛ فقط برنده شدن مهم است نه زیبایی و ظرافت بازی.


جلالی ادامه می دهد: تاتنهام با مربیگری مورینیو که به ارائه شیوه های مخرب در فوتبال معروف است حالا صدرنشین لیگ جزیره شده است. آیا باید مورینیو و تاتنهام را به این دلیل محکوم کنیم؟ پاسخ من منفی است. چون فوتبال راه خودش را پیدا خواهد کرد. حالا نوبت به تیم هایی رسیده که قابلیت های فنی محدودی دارند اما از همین قابلیت های محدود نهایت استفاده را می برند تا برنده شوند و برای برنده شدن راهی جز تخریب فوتبال حریف ندارند.


از مجید جلالی می پرسیم صدرنشینی و موفقیت تیم هایی که با اندیشه های تخریبی مورینیو بازی می کنند، اتفاق خوبی برای فوتبال است که او اینگونه پاسخ می دهد: به طور حتم این تعریف که ما فوتبال را صرفا برای برنده شدن می خواهیم به مذاق خیلی ها خوش نمی آید. به خصوص آن دسته از هوادارانی که علاقه مندند تیم شان فوتبال زیبایی ارائه دهد. اما همان طور که گفتم نمی توانیم به صدرنشینی تاتنهام و تیم هایی مثل تاتنهام خرده بگیریم. اندیشه ای که این تیم ها را هدایت می کند به طور حتم به دنبال این نیست که به فوتبال دنیا چیزی اضافه کند اما لااقل برای خود آن مربی و هواداران تیمی که مورینیو آن را هدایت می کند صدرنشینی یا قهرمانی اتفاق بسیار خوشایندی است.


جلالی به بازی فیزیکی تیم مورینیو در دیدار با من سیتی اشاره می کند. او می گوید: در فوتبالی که امروز برنده شدن آن را شاهد هستیم بازی ظریف و فانتزی نباید به مساله اول و آخر یک مربی تبدیل شود. اتفاقی که برای گواردیولا رخ داده و می بینید که با تاکید بر این موضوع چقدر راحت به تاتنهام می بازد. من از دیدن عملکرد دو مدافع کناری تاتنهام واقعا متعجب شدم. حتی یک بار هم اجازه ندادند تا بازیکنی از من سیتی آنها را دور بزند و کار خاصی انجام دهد. بسیار فیزیکی و مستحکم کار کردند.


این مربی فوتبال با اشاره به این موضوع که ممکن است در آینده مربیانی مثل گواردیولا هم در شیوه مربیگری شان تجدید نظر کنند، تاکید می کند: گواردیولا و همراهان فلسفه ای که این مربی به فوتبال دنیا ارائه کرده است شاید به زودی به این نتیجه برسند که باید در کنار تیکی تاکا بازی فیزیکی را هم به تیم شان تزریق کنند و این همان چیزی است که ما در بازی اتلتیکو مادرید برابر بارسا دیدیم. تیم سیمئونه صرفا مخرب نبود بلکه در نمایش قابل توجهی که ارائه داد اتفاقا سعی داشت با تعداد پاس های زیاد مالکیت توپ را هم از بارسا بگیرد.


جلالی خاطرنشان می کند: تیم هایی که صرفا با اندیشه تخریبی بازی می کنند طراوت و لذت فوتبال را از مخاطبان دریغ می کنند اما به نظرم طی دو سال آینده این سبک از بازی با شیوه ها و ایده های نوآورانه به پایان خواهد رسید و مربیانی در فوتبال ماندگار خواهند بود که به زیبایی و ظرافت فوتبال اهمیت می دهند و فوتبال را صرفا برای برنده شدن نمی خواهند.

بیشتر بخوانید:

مورینیو: تعویض لوسلسو؟ از بازیکن تعریف کنید نه من!

گواردیولا: تیم برتر بودیم، آمار گویای همه چیز است

 

 

تگ ها


پپ گواردیولا گل گهرسیرجان ژوزه مورینیو فوتبال جهان تاتنهام منچستر سیتی لیگ برتر فوتبال