جذاب ترین فستیوال فوتبالی در آستانه آغاز!

جذاب ترین رقابت های فوتبال در جهان به زودی دوباره آغاز می شود و هواداران منتظر ورود دوباره ستاره های بزرگ هستند....

به گزارش "ورزش سه"، فصل جدید لالیگا به زودی کلید خواهد خورد و هواداران تیم هایی چون رئال مادرید و بارسلونا بی صبرانه در انتظار رخ دادن این اتفاق هستند. بارسا بالاخره موفق به حفظ لیونل مسی شد و حالا می خواهد انتقام فصل گذشته را گرفته و دوباره عنوان قهرمانی لالیگا را از آن خود کند.

اما زین الدین زیدان با رئال مادرید نشان داده متخصص فتح جام های متوالی است و آنها فصل گذشته علیرغم تمامی مشکلات موفق به کسب عنوان قهرمانی شدند. در ادامه مرور بر اتفاقات فصل گذشته و شرایط فصل جدید لالیگا خواهیم داشت.

چیزی به شروع لالیگا نمانده

لالیگا برای علاقمندان به فوتبال در سراسر جهان در حال آغاز بوده، چراغ ها در حال روشن شدن و توپ آماده به حرکت برای رقابت های فصل جدید هستند. این نودمین فصل یکی از بهترین لیگ های فوتبال در جهان است و این نوید داده می شود که این فصل نیز مثل همیشه هیجان انگیز و تماشایی خواهد بود.

مسابقات جذاب فوتبال در گوشه گوشه لیگ دیده می شو و بزرگترین ستارگان آماده هستند تا با تمام توان در چمن سبز درخشان استادیوم های معتبر جهان قدم بزنند. فرش قرمز برای شروع یکی از تماشایی ترین لیگ های جهان آماده پهن شدن است.

رئال مادرید به عنوان مدافع عنوان قهرمانی لالیگا وارد رقابت های جدید می شود و سویا نیز یک بار دیگر قهرمان لیگ اروپا شده است. باز و برای هشتمین فصل متوالی، لالیگا در رتبه بندی ضریب یوفا در لیگ های برتر قاره در رتبه نخست قرار دارد. در همین حال ، دو باشگاه اسپانیایی یعنی رئال مادرید و بارسلونا عنوان با ارزش ترین باشگاه های جهان را به خود اختصاص داده اند. هیچ سریالی ۳۸ قسمت مانند این لیگ وجود ندارد و هرگز مهم نیست که این سریالی ۹۰ فصلی است.

به سختی می توان می توان نام مناسب تری برای توپهایی فصل جدید به نام ACCELERATE و ADRENALINA که در مسابقات امسال استفاده می شود یافت. برای اولین بار از یک توپ با رنگ متفاوت ( توپ ADRENALINA به رنگ زرد) برای مسابقاتی که در آن آدرنالین ویژه وجود دارد، مانند ال کلاسیکو و دربی های مختلف منطقه ای در طول ۳۸ هفته استفاده می شود.

هنرمندانی مانند اوا لونگوریا و لوئیس فونسی از جمله ستارگان جهان هستند که پیش از این اعلام کرده اند که همه چیز را برای آغازفصل جدید لالیگا آماده شده است. بازیکنان کلاس جهانی لالیگا پیش از این از لباس هایشان را برای اولین بازی فصل رونمایی کرده اند و مطمئنا شما نمی توانید چنین رویداری را از دست بدهید.

در فصل گذشته لالیگا .....

لالیگا ۲۱-۲۰۲۰ در شرف آغاز است و برای درک بهتر آنچه در فصل بعدی یکی از بهترین لیگ های جهان خواهیم دید، بهتر است به بررسی آنچه در فصول قبلی رخ داده بپردازیم. معدود افرادی فصل قبل را با توجه به شرایط خاصی که داشت فراموش می کنند و خصوصا این فصل برای تیم هایی که به اهدافشان دست یافتند به یادماندنی بود.  در ادامه نگاهی به اتفاقات مهم، نتایج پایان فصل و جوایز اهدا شده فصل گذشته می پردازیم؛

رئال مادرید قهرمان لالیگا ۲۰۱۹/۲۰ شد.

کورس عنوان قهرمانی سال گذشته، یک نبرد پر تنش بین دو تیم رئال مادرید و بارسلونا بود که در پایان لوس بلانکوس بر رقیب خود غلبه کرد. رئال مادرید حتی توانست یک هفته مانده به پایان فصل عنوان قهرمانی را بدست آورد و در نهایت با ۸۷ امتیاز و ۵ امتیاز بیشتر از بارسلونا قهرمان شد.

برای رئال مادرید این اولین عنوان آنها از فصل ۲۰۱۶/۱۷ و در کل سی و چهارمین قهرمان بود. این قهرمان به شدت باعث رضایت خاطر فراوان زین الدین زیدان شد، زیرا سرمربی فرانسوی بارها لالیگا را سخت ترین لیگ جهان خوانده و مدعی شده قهرمانی در یک رقابت ۳۸ هفته ای ارزش زیادی دارد.

رده بندی باشگاه های دارای بیشترین عناوین قهرمانی در لالیگا در تاریخ به این ترتیب است: رئال مادرید (۳۴)، بارسلونا (۲۶)، اتلتیکو مادرید (۱۰)، بیلبائو (۸) و والنسیا (۶).

سویا عاشق لیگ اروپا است و اخیرا با پیروزی در فینال مقابل اینتر با نتیجه ۲-۳ با نگرشی قهرمانانه، ششمین عنوان خود در این رقابت ها را کسب کردند. سویا به معنای واقعی متخصص موفقیت در لیگ اروپاست، زیرا بیش از هر باشگاه دیگری قهرمان این مسابقات شده و در هفت دوره گذشته چهار عنوان کسب کرده است. حتی در این شرایط نیز آنها هنوز تلاش می کنند به لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کنند و این دقیقا همان دستاوردی است که سویا در فصل گذشته بدست آورد و با کسب رتبه چهارم به این رقابت ها رسید.

در اولین فصل حضور خولن لوپتگی روی نیمکت و در اولین سال حضور مونچی به عنوان مدیر ورزشی، آنها موفق شدند در کنار رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکومادرید سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را کسب کنند.

اندلس و موفقیت های بیشتر برای رسیدن به اروپا

ورزشگاه رامون سانچس پیسخوان متعلق به باشگاه سویا تنها استادیومی در اندلس نیست که فصل آینده میزبان مسابقات اروپایی خواهد بود. باشگاه گرانادا نیز همچنین برای اولین بار در تاریخ به مسابقات اروپایی راه یافته است.

اگرچه بسیاری انتظار داشتند این تیم تازه صعود کرده به مبارزه برای بقا بپردازد، اما شاگردان دیگو مارتینز در تمام طول فصل عالی عمل کرده و در نهایت هفتم شدند. این بدان معنی بود که آنها در فصل بعدی لیگ اروپا در کنار ویارئال و رئال سوسیداد حضور خواهند داشت و ختافه و والنسیا در نهایت موفق به کسب سهمیه نشدند.

دیگر دستاوردهای فصل گذشته در لالیگا

اوساسونا اگرچه در نهایت موفق به کسب سهمیه اروپایی نشد، اما یک فصل درخشان را سپری کرد. آنها نیز به تازگی صعود کرده بودند و در نهایت در جایگاه دهم قرار گرفتند و این بدان معنی بود که اوساسونا در سالگرد صد سالگی خود در نیمه اول جدول فصل لیگ اسپانیا قرار گرفت.

شایسته است دو باشگاه سوسیداد و ایبار نیز مورد ستایش قرار گیرند. علیرغم در اختیار داشتن بودجه ها در میان تیم های لالیگایی، آنها به ترتیب سیزدهم و چهاردهم شدند. آنها نه تنها از سقوط اجتناب کردند، بلکه با خیالی آسوده موفق به انجام این کار شدند.

نبرد سقوط تا روز آخر

جنگ سقوط در سال گذشته به ثانیه های پایانی روز آخر فصل رسید. لگانس اگرچه در روز پایانی برابر رئال مادرید به تساوی ۲-۲ رسید، اما آنها به دنبال پیروزی بودند و در این صورت بود که می توانستند در لالیگا باقی مانده و در عوض باعث سقوط سلتاویگو به دسته پایین تر شوند.

در پایان لگانس پس از چهار سال حضور در لالیگا سقوط کرد و سلتاویگو یک بار در لیگ ماندگار شد. اسپانیول نیز علیرغم صعود به جمع ۳۲ تیم برتر لیگ اروپا در سال گذشته، این فصل در لالیگا در رده آخر قرار گرفت و نشان داد که چقدر امکان سقوط و افت برای یک تیم وجود دارد.

هوئسکا، کادیز و الچه به لالیگا صعود کردند

سه تیم سقوط کرده این فصل قصد دارند کاری انجام دهند که هوئسکا در این فصل با بازگشت دوباره به لالیگا انجام شد. این تیم قهرمان دسته دوم فوتبال اسپانیا شده و مستقیما جواز حضور دوباره در لالیگا را کسب کرد. آنها در کنار کادیز در لالیگا حاضر می شوند و فوتبال از سال ۲۰۰۶ برای اولین بار به شهر کارناوال بازگشته است. آخرین باشگاهی که از طریق پلی آف صعود کرد نیز الچه بود. این تیم پس از شکست دادن خیرونا با یک گل موفق به صعود شد. رئال ساراگوسا و آلمریا دو باشگاه دیگری بودند که فینال پلی آف لالیگا مبارزه کردند و در نهایت نتوانستند به موفقیت دست یابند.

جایزه پیچچی: لیونل مسی

جایزه پیچیچی عنوان بهترین گلزن فصل اسپانیا است که به نام رافائل مورنو، مهاجم افسانه ای که در دهه ۱۹۱۰ و اوایل دهه ۱۹۲۰ که در باشگاه بیلبائو بازی می کرد و لقب پیچیچی داشت، نامگذاری شده است.

لیونل مسی برای چهارمین سال متوالی و برای هفتمین بار در دوران حرفه ای خود در بالاترین رتبه جدول گلزنی در لالیگا قرار گرفت. همچنین سال گذشته او با ارسال ۲۱ رکورد پاس گل در لالیگا را شکست، اما امسال به روند گلزنی خود نیز ادامه داد و فصل را با ۲۵ گل و چهار گل بیشتر از کریم بنزما که در رده دوم قرار گرفت، به پایان رساند. با هفتمین عنوان پیچیچی، مسی اکنون از تلمو زارا با شش عنوان پیشی گرفته و به بازیکنی با بیشترین جایزه پیچچی در تاریخ لالیگا تبدیل شده است.

جایزه زارا: جرارد مورنو

تلمو زارا در باشگاه بیلبائو بازی می کرد و شش عنوان پیچیچی در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ به دست آورد و یک مهاجم بزرگ بود. در واقع او آنقدر خوب بود که حتی به افتخار او جایزه ای بنا شد. نام این جایزه زارا است که در پایان هر فصل به هر بازیکن اسپانیایی که موفق به بیشترین تعداد گلزنی شده اهدا می شود.

پس از اینکه ایاگو آسپاس در هر سه دوره قبلی این جایزه را از آن خود کرد، آخرین فصل لالیگا برنده جدیدی داشت و جرارد مورنو از ویارئال با به ثمر رساندن ۱۸ گل در طول سال این عنوان را به نام خود کرد. کورس جایزه زارا تا پایان فصل جذاب پیش رفت و هفت بازیکن مختلف در فاصله ۵ گل از یکدیگر در چهار هفته نهایی فصل رقابت می کردند.

در پایان این مهاجم ویارئال بود که افتخار را بدست آورد و سه گل بیشتر از رائول گارسیا از بیلبائو به ثمر رساند. برای اطمینان یافتن از حصول این جایزه، جرارد مورنو در پیروزی هفته پایانی تیمش برابر ایبار دو گل زد و برای اولین بار در زندگی حرفه ایش جایزه زارا را دریافت کرد.

جایزه زامورا: تیبو کورتوا

رئال مادرید قهرمان شد و بخشی از این موفقیت به دلیل در اختیار داشتن تیبو کورتوایی آماده در این فصل بود. دروازه بان شوت گیر بلژیکی در طول فصل مسلط ظاهر شده و در نهایت برنده عنوان زامورا گشت.

جایزه زامورا به دروازه بانی با کمترین تعداد گل خورده در هر بازی اعطا می شود و کورتوا توانست به تسلط چهار ساله یان اوبلاک بر این جایزه پایان دهد. البته اوبلاک نیز فصل خوب دیگری را پشت سر گذاشت و پس از کورتوا با دریافت ۰.۷۱ گل در هر بازی در رده دوم ایستاد، اما کورتوا با رکورد ۰.۵۹ گل وضعیت بهتری داشت.

این سومین بار بود که کورتوا این افتخار را کسب می کرد و در گذشته و هنگامی که او در اتلتیکو مادرید عضو بود، دو بار این عنوان را به دست آورده بود. میانگین تیبو در فصل قبل حتی از درصد ۰.۷۸ و ۰.۶۵ از دو دوره قبلی بهتر بود، بنابراین دروازه بان بلژیکی می تواند به عملکرد خود در این فصل افتخار کند. رئال مادرید از زمان قهرمانی در لالیگا در ۲۰۰۷-۰۸ و با در اختیار داشت ایکر کاسیاس، موفق به دریافت جایزه زامورا نشده بود.

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا laliga
This Content Is Provided By Laliga In Partnership With Varzesh۳