جریمه فدراسیون فوتبال ایران به‌دلیل بی‌اطلاعی یا کم‌کاری؟

تازه ترین جریمه فدراسیون فوتبال ایران به دلیل برگزاری جشن صعود این سؤال را به وجود می آورد که چگونه مسئولان فدراسیون و در رأس آنها کمیته روابط بین الملل از این موضوع اطلاعی نداشته اند؟ به گزارش خبرنگار ورزشیخبرگزاری تسنیم، عدم بی اطلاعی نقص نیست، اما اینکه بی اطلاع باشید و مسئولیت جایی را به عهده بگیرید که نیاز به مطلع بودن دارد، ......

تازه ترین جریمه فدراسیون فوتبال ایران به دلیل برگزاری جشن صعود این سؤال را به وجود می آورد که چگونه مسئولان فدراسیون و در رأس آنها کمیته روابط بین الملل از این موضوع اطلاعی نداشته اند؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، عدم بی اطلاعی نقص نیست، اما اینکه بی اطلاع باشید و مسئولیت جایی را به عهده بگیرید که نیاز به مطلع بودن دارد، نقصی روی نقص است. موضوع به عدم بی اطلاعی مسئولان کمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال باز می گردد. این بار جریمه 45 هزار فرانکی که فیفا برای فدراسیون فوتبال در نظر گرفته، مشکل آفرین شده است. این جریمه به دلیل برگزاری مراسم جشن صعود به جام جهانی 2018 روسیهپیش از شروع دیدار با سوریه در هفته پایانی مرحله انتخابی این رقابت ها در نظر گرفته شده است.

حالا فدراسیون فوتبال ایران پس از جریمه 40 هزار فرانک سوئیسی به دلیل رفتار تماشاگران، جریمه 25 هزار فرانکی نکونام و 5 هزار فرانکی حاج صفی و آزمون به دلیل درگیری (همه موارد در بازی رفت با قطر)، جریمه 45 هزار فرانکی به دلیل برگزاری مراسم عزاداری پیش از دیدار مقابل کره جنوبی، جریمه 3 هزار فرانکی در بازی رفت با سوریه به دلیل پرتاب اشیا، جریمه 50 هزار فرانکی به دلیل پرتاب نارنجک در بازی با چین و ازدحام بیش از حد جمعیت و عدم نمایش نمادهای فیفا در این دیدار،  جریمه 10 هزار فرانکی در مسابقه با ازبکستان به دلیل عدم برافراشته کردن پرچم در ورزشگاه؛ باید 45 هزار فرانک دیگر جریمه بدهد تا رقم جریمه های ایران فقط در مرحله انتخابی جام جهانی 228 هزار فرانک باشد (با احتساب نرخ فعلی فرانک، فدراسیون ایران به حدود 931 میلیون و ششصد هزار تومان جریمه محکوم شده است).

برخی از جریمه ها خارج از اراده فدراسیون فوتبال بوده و توسط تماشاگران یا بازیکنان و مربی وقت تیم ملی رخ داده که این موضوع خود بحثی جداگانه است. همچنین فدراسیون فوتبال با توجه به برگزاری دیدار با کره جنوبی در شب عاشورا یک جریمه را با وجود اطلاع از ممنوع بودن برگزاری مراسم عزاداری به جان خرید چرا که آن بازی شرایط خاصی داشت اما این جریمه آخر حسابی جای بحث دارد. مواردی مانند عدم برافراشته شدن پرچم و عدم استفاده از نمادهای فیفا یا مورد آخر که برگزاری جشن صعود بود به کم کاری یا عدم اطلاع مسئولان فدراسیون برمی گردد.

طبق برنامه فدراسیون فوتبال که دو ماه پیش از دیدار مقابل سوریه اعلام شده بود، جلسات مختلفی برگزار و کارگروهی تشکیل شده بود تا جشن صعود برگزار کنند، پایان بازی آغاز جشن صعود تیم ملی بود، با این حال در پایان بازی هم خبری از جشن نشد. طبق مصاحبه کارلوس کی روش دو روز پیش از بازی با سوریه، قرار نبود ملی پوشان در جشن صعود شرکت کنند و آنها در پایان بازی هم پس از تشکر از هواداران و تجمع در وسط زمین به رختکن رفتند. همان موقع رسانه ها اعلام کردند که ملی پوشان جشن صعود را تحریم کرده اند، اما محمدرضا ساکت مصاحبه کرد و گفت که برگزار نشدن جشن صعود به دلیل ممنوعیت های فیفا بوده است.

 مسئولان فدراسیون فوتبال آن زمان اعلام کردند فیفا اجازه برگزاری جشن صعود پس از بازی را نمی دهد و اعلام شده تا زمان خروج تیم ملی سوریه اجازه برگزاری جشن صعود داده نمی شود و در صورت برگزاری جشن و آتش بازی، فوتبال ایران با جریمه روبه رو می شود. مهدی تاج رئیس فدراسیون در تاریخ 15 شهریور در این باره گفته بود: «برنامه ای که داشتیم را تا آنجا که امکان داشت اجرا کردیم. فقط قرار بود آخر بازی نورافشانی داشته باشیم که خلاف قوانین فیفا بود. ما پیش از این به خاطر برخی مسائل از سوی فیفا جریمه شده بودیم و اگر برنامه نورافشانی را هم اجرا می کردیم آن وقت امکان داشت از میزبانی محروم شویم. کی روش هم بعد از بازی 10 دقیقه بازیکنان را در زمین نگه داشت و آنها دور تا دور ورزشگاه به سمت هواداران رفتند. اگر می خواستیم برنامه نورافشانی هم داشته باشیم باید صبر می کردیم بازیکنان سوریه از زمین خارج شوند. قبلاً به خاطر برگزاری مراسم عزاداری در جریان بازی با کره جنوبی از سوی فیفا جریمه شده بودیم در حالی که ما آن برنامه را خودمان خواستیم که اجرا کنیم

حال سؤال این است که چرا پیش از برنامه ریزی ها، کمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال از فیفا استعلام نگرفته بود و اگر گرفته بود چرا چنین اتفاقی رخ داد و ایران جریمه شد؟ کمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال باید از این قوانین مطلع باشد و اگر مطلع نیست، استعلام بگیرد، اما احتمالاً نه کسی اطلاعی داشت و نه استعلامی گرفته شد چرا که از همان ابتدا کارگروه ویژه ای برای برپایی جشن صعود برگزار شد و البته گفته شد جشن «بعد از مسابقه» به دلیل جلوگیری از محرومیت و البته جریمه برگزار نشده در حالی که فیفا، ایران را به دلیل «جشن قبل از مسابقه» جریمه کرده است. حالا فدراسیون فوتبال بدون برگزاری جشن اصلی صعود و به دلیل پخش برخی سرودها، برگزاری مراسم های محلی، تئاتر با عروسک های سه متری و... 45 هزار فرانک سوئیس جریمه شده است. باید پرسید وظیفه و نقش مسئولان کمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال است که رئیس آن مسئولیت های دیگری هم دارد، چیست؟ حمیرا اسدی رئیس کمیته روابط بین الملل فدراسیون سرپرست فدراسیون چوگان است و دانشجوی دکتری نیز هست و با مسئولیت جدیدی که در چوگان گرفته، باید دید چگونه می تواند همزمان این دو کار سنگین را انجام دهد.

فدراسیون فوتبال در حالی 931 میلیون تومان در مرحله انتخابی جام جهانی 2018 روسیه جریمه شده که با مشکلات مالی عدیده ای مواجه است. علاوه بر اینکه باید روی رفتار تماشاگران کار شود باید فدراسیون نشین ها هم حواس شان را بیشتر جمع کنند. همانگونه که رئیس و دبیرکل فدراسیون فوتبال به مردم هشدار می دادند که مراقب باشند با رفتارشان به تیم ملی ضربه نزنند، ضروری است که به زیر مجموعه خود نیز هشدار بدهند تا جریمه هایی همچون اتفاق روز گذشته دیگر گریبان فوتبال ایران را نگیرد.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک