جزئیات طراحی کاپ جدید جام ملت‌های آسیا

کاپ جدید قهرمانی جام ملت های آسیا در جریان مراسم قرعه کشی رقابت های این تورنمنت توسط شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و زوهیر بخیت بازیکن سابق امارات رونمایی شد ......

 کاپ جدید قهرمانی جام ملت های آسیا در جریان مراسم قرعه کشی رقابت های این تورنمنت توسط شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و زوهیر بخیت بازیکن سابق امارات رونمایی شد.
جام جدید توسط شرکت مشهور لندنی "توماس لایت" طراحی شده است. توماس لایت پیشتر نیز طراحی برخی از مهم ترین کاپ های تورنمنت های ورزشی دنیا را برعهده داشته و برای ساخت کاپ قهرمانی جام ملت های آسیا 450 ساعت زمان صرف کرده و 12 متخصص روی آن کار کرده اند.
شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در این خصوص گفت :« ما از سال 1953 کاپ های مشابهی داشتیم ولی برای جذاب تر شدن رقابت ها AFC تصمیم گرفت جام جدیدی را طراحی کند. AFC  از سال 1997 به کمپانی توماس لیت اعتماد دارد و تمام طراحی های خود را به او سپرده است و او هم به بهترین شکل ممکن جام جدید را طراحی کرده است.»
کاپ طراحی شده توسط توماس لایت 78 سانتی متر طول و 42 سانتی متر عرض دارد و از 15 کیلوگرم نقره باکیفیت تشکیل شده که در پایان به اندازه ارزش آن به قهرمان مسابقات اهدا خواهد شد.
کوین بارکر مدیر اجرایی و موسس کمپانی توماس لایت می گوید:« ما مفتخر بودیم که طراحی و ساخت چنین جامی را در ورزش و فوتبال برعهده داشتیم. جایزه جدید پنج ناحیه AFC را به صورت ارگانیک در هماهنگی و رقابت پیوند می دهد.
وی ادامه می دهد:« در حالی که تکنیک های جدید توسعه یافته اند، جام مدرن جدید با همکاری نیروهای متخصص ساخت نقره به روش دستی و سنتی به دست آمده و برای شکل دادن ارگانیک به جام، 230 ساعت چکش کاری روی ورق های نقره انجام شده است.»
قرعه کشی رقابت های جام ملت های آسیا سال 2019 برگزار شد و تیم ملی ایران با یمن، عراق و ویتنام هم گروه شد. باید ببینیم تیم ملی ایران که سه بار فاتح این رقابت ها شده، می تواند پس از سال ها به این جام ارزشمند دست یابد یا تیم دیگری می تواند اولین جام طراحی شده را از آن خود کند.

تگ ها


فوتبال