جلالی: مردم عراق هم از نتیجه تعجب کردند

مجید جلالی می‌گوید دراگان اسکوچیچ از فرصتی بی‌نظیری که فوتبال ایران در اختیار او قرارداده، به بهترین شکل در حال استفاده است....

به گزارش "ورزش سه"، تیم ملی ایران با کسب نتیجه‌ای خیره‌کننده موفق شد پس از نیم قرن عراقی‌ها را با سه گل شکست دهد و با اقتدار در صدر جدول گروه اول مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی قرار بگیرد.


با مجید جلالی سرمربی بسیاری از تیم‌های فوتبال ایران که تجربه بسیاری دارد، در مورد نمایش تیم ملی هم صحبت شدیم تا بیشتر در جریان چند و چون ماجرا قرار بگیریم. از سرمربی فصل گذشته گل‌گهر در رابط با انتقادات علیه اسکوچیچ هم پرسیدیم که این مربی پاسخ‌های جالب توجهی ارائه کرده است.


این مصاحبه را در ادامه می خوانید.

*ابتدا از بازی و نتیجه‌ای که ثبت شد، شروع کنیم. زدن سه گل به عراق را چطور می‌بینید؟
جلالی- نتیجه بازی که اصلا استثنایی است. واقعا چنین نتیجه‌ای، آن هم مقابل عراق در شرایطی که چند روز قبل مقابل سوریه خوب نبودیم، واقعا همه را غافلگیر کردند و خیلی خوشحال کننده است.

*بله همانطور که اشاره  کردید، نتیجه واقعا استثنایی بود. چه عواملی را به عنوان دلایل اصلی این موفقیت و این عملکرد خوب عنوان می‌کنید؟
جلالی- سه عامل خیلی تاثیرگذار بود. یکی چهار تغییری که در تیم ملی شاهد بودیم و در پست‌های ‌کلیدی اتفاق افتاد. دفاع های کناری و خط حمله. دوم گل زودهنگامی که زدیم، که تقریبا کل تیم عراق را ویران کرد. این گل در شروع بازی به ثمر رسید و خیلی به موفقیت تیم ملی کمک کرد. عامل سوم هم نیمکت ما بود. واقعا بازیکنانی روی نیمکت هستند که حتی اگر سه دقیقه بازی کنند، به بهترین شکل ممکن تاثیر گذارند.

*چه اتفاقی رخ می‌دهد که تیم ملی پس از ارائه یک نمایش کاملا متوسط مقابل سوریه، به یکباره اینچنین هماهنگ و ویران‌گر ظاهر می‌شود و عراق را با سه گل شکست می‌دهد؟ البته تیم ملی پیش از بازی با سوریه فقط یک جلسه با حضور لژیونرها تمرین کرده بود و اسکوچیچ هم اصلا شانس حضور در تمرینات پیش از این مسابقه را پیدا نکرد.
جلالی- برای بازی سوریه هم گفتیم که دلایل قانع کننده‌ای وجود دارد و مواردی که شما اشاره کردید. اما در مورد نمایش تیم ملی نکاتی اهمیت دارد؛ اولا خیلی زود به قطر رفتیم، که تصمیم کاملا درستی بود. به طور حتم در این مدت تمرینات، جلسات و آنالیز خوبی انجام شده  و به طور حتم هماهنگی خوبی ایجاد شده است. بچه‌ها خودشان از نظر انگیزشی فوق‌العاده هستند و با تجربیاتی که دارند، حساسیت کار را به خوبی درک می‌کنند.

*عملکرد اسکوچیچ را پس از انجام نهمین مسابقه و کسب نهمین پیروزی چطور ارزیابی می‌کنید؟
جلالی- واقعیت این است که آقای اسکوچیچ از فرصت واقعا بی نظیری که فوتبال ما به او داد، به بهترین شکل ممکن در حال استفاده است و شایستگی خودش را اثبات می کند. واقعا تا اینجای کار عالی عمل کرده است.

*شاید خوش‌بین‌ترین هوادارِ اسکوچیچ هم کسب چنین نتایجی را تصور نمی‌کرد.
جلالی- بله همینطور است. هیچ کس انتظار نداشت. شاید خود آفای اسکوچیچ هم انتظار نداشت. البته فوتبال ما هم فرصت خوبی در اختیارش گذاشت و خیلی خوب با تمرکز بالا و به دور از حواشی در حال انجام کار خودش است. گروه و کادر خوبی بسته است و بی اینکه به جنبه‌‌ها و حاشیه‌هایی بپردازد که ضرورت ندارد کار خودش را انجام می‌دهد.

*اسکوچیچ نشان داده که مربی‌ای با دانش فنی بالا است، اما کارنامه او در مقابل مربیانی نظیر ادووکات که شب گذشته موفق به شکستش شد، قابل مقایسه نیست و همین موضوع شاید عامل اصلی انتقادات علیه او بوده است. به نظر شما چطور این موضوع که مقبولیت صد در صدی این مربی در میان بازیکنان را نیز به همراه خواهد داشت، ایجاد می‌شود؟
جلالی- این چیزی است که به زمان نیاز دارد. وقتی اقبال عمومی نسبت به یک شخص پایین باشد، آن شخص باید تلاش مضاعف کند تا بتواند توانایی‌هایش را به جامعه خود، جامعه فوتبال و حتی خود بازیکنان ثابت کند. در هر صورت می‌دانیم ایشان وقتی سرمربی تیم ملی شد، هیچ کس انتظار این انتخاب را  نداشت و در این سطح نبود. واقعا به همین دلیل هم هست که می گویم فوتبال ما فرصت خوبی به ایشان داد  و ایشان هم ثابت کرده قابلیت های نهفته‌ای داشته و خوب هم دارد کار می کند.


*عمکلرد بازیکنان تیم ملی را چطور دیدید؟ تیم ما از خط دروازه گرفته تا بازیکنان هجومی و به خصوص لژیونرها عملکرد بسیار خوبی داشت، اما کدام بازیکن یا کدام بخش از زمین توجه شما را بیش‌تر جلب کرد؟
جلالی- بچه ها همه خوب بودند و در بهترین سطح بازی کردند، ولی به نظرم نورافکن شاید به خاطر اینکه اولین بار بود که به صورت ثابت بازی می‌کرد و در پستی هم بازی کرد که ما سرگردان هستیم، خیلی خوب و استاندارد بازی کرد و شاید حتی اگر بگردیم بتوانیم با پتانسیل‌های موجود بازیکنی مثل او برای سمت راست خط دفاعی هم پیدا کنیم.

*دور دوم بازی‌ها برگزار شد و تیم ملی با کسب ۲ پیروزی نه تنها صدر نشین گروه اول است، که در صورت مقایسه هر ۲ گروه هم صدرنشین خواهد شد. در ۲ بازی آینده هم باید در مهرماه مقابل امارات و سپس کره جنوبی بازی کنیم. شما شرایط را برای تیم ملی در راه صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر چطور می‌بینید؟
جلالی- من فکر می‌کنم می‌توانیم خیلی زود به جام جهانی برویم؛ حتی قبل از اینکه بازی‌های آخر را انجام بدهیم. اواسط دور برگشت فکر می‌کنم کار تمام شده باشد. البته می گویم وقتی از بازی سوریه تا عراق می توانیم اینقدر متفاوت باشیم، نشان می‌دهد پتانسیل‌های خیلی قوی‌ای داریم. اگر این بچه ها از نظر روانی و ذهنی و انگیزشی آمادگی داشته باشند، می توانند تمام ظرفیت و پتانسیلی که دارند را در زمین مسابقه نشان بدهند.

*دو بازی از مسابقات مرحله  نهایی جام جهانی سپری شده و شاهد اتفاقات جالب توجهی بوده‌ایم. از پیروزی عمان با برانکو مقابل ژاپن تا نمایش مقتدرانه استرالیا و عربستان و البته پیروزی سه بر صفر ایران مقابل عراق که درهفته اول مقابل کره جنوبی در خاک این کشور یک امتیاز گرفته بود. از دیدگاه شما کدام نتیجه شوکه کننده تر بوده است؟
جلالی- قطعا از هر کسی بپرسید آنها می‌گویند نتیجه بازی ایران و عراق. از خود عراقی ها هم که بپرسید همین را می گویند.

*بله واقعا نتیجه واقعا عجیبی بود. ما حتی با تیم بسیار آماده‌ای که در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ هم داشتیم، علی‌رغم اینکه به ۲ پیروزی رسیدیم، نتوانسته بودیم به این راحتی عراقی‌ها را شکست بدهیم.
جلالی- بله حتی اگر یادتان باشد، ما سه ماه پیش هم باید سه چهارتا به عراق می‌زدیم. در آن بازی هم ما در همین سطح بازی کردیم و خیلی سر بودیم.

*به  عنوان سوال آخر. آیا عراقی که کاتانچ رهبری می‌کرد، تیم بهتری بود یا عراق تحت هدایت ادووکات؟
جلالی- عراق آن تیمی که دیشب دیدیم نیست. عراق آن گل زودهنگام را شکاند. آنها بعد از گل اول در شروع بازی شکستند و اصلا نتوانستند به بازی برگردند. ما تقریبا در تمام زمینه‌ها، از هر جنبه‌ای در فوتبال در بازی مسلط بودیم. از نظر بدنی، فردی، مهارت های تیمی، کیفیت‌ها، کناره ها، وسط زمین، در انجام بازی درگیرانه، بازی تاکتیکی و ... از همه نظر ما مسلط بودیم. شاید ما اگر تعویض هایمان زودتر انجام می‌شد، نتیجه ای تاریخی به دست می‌آوردیم؛ چون کاملا بازی را گرفته بودیم و همه چیز دست ما بود و عراق هیچ چیزی برای ارائه نداشت؛  اینقدر که بچه های ما درگیرانه بازی کردند. گل زودهنگام و تاثیر آن بر بازی را در شروع صحبت هایم اشاره کردم، که بسیار تاثیرگذار بود.

*بله واقعا بازیکنان تیم ملی فوق العاده بازی کردند و دویدند. در پایان اگر نکته‌ای وجود دارد، خوشحال می‌شویم که اشاره کنید.
جلالی – بله خیلی خوب پرس انجام شد. امیری یک موتور است. نوراللهی و بقیه بازیکنان هم خیلی خوب بودند. ببینید طارمی و آزمون تا کجا عقب می‌آمدند و جلو می‌رفتند. طارمی و آزمون به نوبت مهاجم اول و دوم می شدند. بچه ها خیلی خالص و از خود گذشته بازی کردند.

تگ ها


تیم ملی ایران مجید جلالی نساجی مازندران