جنجال داوری در فولادشهر و گمانه زنی در فضای مجازی

مسابقه امروز ذوب آهن و ماشین سازی در فولادشهر یک بازی ویژه از بابت مسائل مربوط به داوری بود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، تیم فوتبال ذوب آهن بعد از پنالتی ای که ماشین در دقایق اولیه بازی از دست داد، صاحب یک موقعیت گل شد اما گلی که توسط بازیکن ذوب به ثمر رسید با تصمیم کمک داور دوم مردود اعلام شد. ذوب آهن البته دقایقی بعد روی فرار دانیال اسماعیلی فر صاحب پنالتی شد و این موقعیت پنالتی وارد دروازه ماشین سازی شد.


 دقایقی بعد و روی یک ضربه کاشته که روی دروازه ذوب آهن شد، بی احتیاطی مهاجم گلزن ذوبی‌ها و کشیدن پیراهن مسیح زاهدی باعث شد سومین پنالتی بازی هم در یک نیمه توسط داور اعلام شود و او در یک نیمه به درستی برای سومین بار تپه گچی برای زدن ضربه پنالتی نشان کرد .این پنالتی تبدیل به گل تساوی بازی شد و ماشین سپس در نیمه دوم گل برتری خود را نیاز روی اشتباه مدافع ذوب آهن به ثمر رساند.
 پس از به ثمر رسیدن این گل، ذوب آهن حملات پرتعدادش را آغاز کرد و در حوالی دقیقه ۸۰، روی یک ضربه کرنر روی ارسال قاسم حدادی فر موفق به گلزنی شد اما بعد از عبور توپ از خط دروازه، داور در یک تصمیم اشتباه هند مهاجم ذوب آهن را اعلام کرد تا میزبان از رسیدن به دومین گل محروم شود.جالب اینکه خود ماشین سازی که هفته گذشته به داوری بازی پرسپولیس اعتراض داشت حالا از این اشتباه منتفع شده بود.


  با مردود اعلام شدن این گل، اعتراضات در زمین بالا گرفت و داور مجبور شد قاسم حدادی فر کاپیتان ذوب آهن را از زمین اخراج کند. البته داور دقایقی بعد، کاپیتان تیم ماشین سازی را هم از زمین اخراج کرد تا احتمالا قدمی به سمت جبران اشتباهش بردارد اما زمان با ذوبی‌ها یاری نکرد و آن‌ها با وجود حملات شدید در نهایت با شکست میدان را ترک کردند.


اما در شرایطی که ثانیه‌هایی از اتمام بازی گذشته بود، فدراسیون فوتبال امضای دبیرکل فدراسیون نامه‌ای را منتشر کرد که کمیته داوران به سرعت به اشتباهات داوری این مسابقه رسیدگی کند؛ اشتباهاتی که شامل رد کردن دو گل سالم ذوب آهن در این بازی است. این نامه در فضای مجازی، سر و صدای زیادی ایجاد کرده است و مخاطبان فوتبال مشغول گمانه‌زنی در این باره هستند .این در حالی است که شاید اشتباه داور مسابقه یک خطای طبیعی باشد و داور بدون قصد و نیت و برای اجرای عدالت این تصمیم اشتباه را گرفته است.


 اما در ورای این نامه باید به یک موضوع بسیار مهم و یک کمبود کلیدی در لیگ برتر فوتبال ایران اشاره کرد: موضوع استفاده از کمک داور ویدیویی و کوتاهی فدراسیون و سازمان لیگ در استفاده از این تکنولوژی که حداقل اشتباهات واضح مانند دو گل امروز ذوب آهن را از این طریق می‌شود جبران کرد و داور در موقعیتی قرار می‌گیرد که  حداقل این جور اشتباهات را تصحیح کرد.


اما با وجود آن‌که فوتبال ایران موقعیت استفاده از کمک داور ویدیویی داشته و حتی یک شرکت ایرانی با دریافت لایسنس از شرکت‌های مربوطه خارجی حاضر به مجهزسازی ورزشگاه‌ها به این تکنولوژی بوده فدراسیون در تایید این مسئله کوتاهی ورزیده تا وضعیت داوری‌های لیگ همچنان در کیفیتی انجام شود که حالا برخی از کاربران فضای مجازی تئوری‌های دیگری را درباره داوری فوتبال مطرح کنند ،در حالی‌که داوران فوتبال ایران با وجود شرایطی که بر این حرفه حاکم است تمام تلاش خود را برای انجام بهترین قضاوت به عمل می‌آورند و اگر کوتاهی یا اشتباه بزرگی هم صورت می‌گیرد، باید به حساب عدم مهارت آن‌ها یا اتفاقات درون بازی گذاشت.


 نکته اینکه اگر فدراسیون فوتبال اگر به جای انتشار بیانیه‌ای و جلساتی مثل این به مجهز کردن ورزشگاه‌ها به VAR همت بگمارد، احتمالا فشار زیادی را از روی دوش خود و داوران برداشته است چرا که در حداقل موقعیت اشتباهات مشهود داور می‌تواند اشتباهات خود را تصحیح کند. این موقعیتی است که از داوران فوتبال ایران گرفته شده است.

اخبار مرتبط:
واکنش سریع فدراسیون به داوری ذوب آهن - ماشین
خلاصه بازی ذوب‌آهن 1 ماشین‌سازی 2/ ویدیو
اخراج کاپیتان‌های ذوب آهن و ماشین سازی در دو دقیقه! 

تگ ها


ماشین سازی تبریز ذوب آهن اصفهان فوتبال ایران ماشین سازی ذوب آهن ماشین سازی ذوب آهن ذوب آهن-ماشین سازی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال