جنجال درباره تصمیم‌های VAR بازی سیتی- شالکه

پپ گواردیولا و منچسترسیتی از تصمیمات VAR داور بازی‌شان با شالکه عصبانی هستند و رسانه‌های انگلیسی در گزارش‌های امروز مدعی شدند در این مورد حق با پپ و منچسترسیتی است....

پپ گواردیولا و منچسترسیتی از تصمیمات VAR داور بازی‌شان با شالکه عصبانی هستند و رسانه‌های انگلیسی در گزارش‌های امروز مدعی شدند در این مورد حق با پپ و منچسترسیتی است.

به گزارش مدال، درحالیکه منچسترسیتی و شالکه دیروز در بازی رفت مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در زمین شالکه به مصاف هم رفته بودند، بعد از گل سرخیو آگوئرو در دقیقه 18، دو پنالتی‌ای که داور بازی در نیمه اول برای شالکه اعلام کرد و هر دو توسط نبیل بن‌طلب به گل تبدیل شد تا شالکه 2-1 از حریفش پیش بیفتد، گواردیولا و بازیکنان منچسترسیتی را بسیار عصبانی کرده بود. 

برای اعلام هر دو پنالتی، داور بازی کارلوس دل‌سرو از سیستم VAR استفاده کرد. در مورد اول، داور بعد از دو و نیم دقیقه توقف بازی تصمیم اولیه خود را تغییر داد و اعلام کرد نیکلاس اوتامندی در محوطه جریمه مرتکب خطای هند شده است. در مورد دوم هم داور با استفاده از VAR تصمیم اولیه‌اش مبنی بر خطای فرناندینیو روی سلیف سانه را تایید کرد و نقطه پنالتی را به نفع شالکه نشان داد.

 اما در زمان اعلام پنالتی دوم، داور زمانی که به کنار زمین رفت تا صحنه‌ را از مانیتورها تماشا کند، به دلیل نقص فنی مانیتورها خاموش بودند. این در حالی است که در دو فصل گذشته در رقابتهای بوندس‌لیگا از سیستم VAR استفاده می‌شود. در نتیجه داور مجبور شد تصمیم را به کمک‌داور ویدیویی بسپارد تا در اتاق ویژه، صحنه را بررسی کرده و تصمیمش را به او اطلاع دهد.

اما روزنامه انگلیسی میرر امروز مدعی شد این کاملا بر خلاف آیین‌نامه فیفا است که می‌گوید در این موارد، تصمیم نهایی حتما باید توسط داور و بعد از آن اتخاذ شود که داور مسابقه صحنه را از مانیتورهای کنار زمین تماشا می‌کند.

 

 قوانین یوفا درباره استفاده از VAR در لیگ قهرمانان

 

میرر در ادامه گزارش خود می‌گوید با توجه به اینکه یوفا در حال حاضر اهمیت بسیار زیادی به سیستم VAR می‌دهد این اشکالات فنی در مسابقه‌ای به حساسیت منچسترسیتی و شالکه واقعا پذیرفتنی نیست.

یوفا بعد از بازی اعلام کرد که درباره این ماجرا بیانیه‌ای صادر خواهد کرد ولی پپ گواردیولا بعد از بازی در گفتگو با خبرنگاران، در کمال تعجب از اعتراض خودداری کرد و گفت:" آن صحنه پنالتی بود. من از هواداران پر و پا قرص VAR هستم. صحنه دوم هم پنالتی بود و کارت قرمزی که بازیکن ما گرفت هم صحیح بود".