جنجال در ژاپن برسر واکسینه شدن ورزشکاران المپیکی

ماجرای واکسن زدن ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی ژاپن در این کشور جنجال زیادی به پا کرده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در حالی که کمتر از سه ماه تا آغاز بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ باقی مانده، ژاپن در تلاش برای مهار شیوع ویروس کرونا است و اکثر مردم این کشور خواهان لغو یا تعویق مجدد این بازی‌ها هستند. در این مرحله فقط حدود ۲.۶ درصد از جمعیت ژاپن واکسینه شده‌اند و در اولویت قرار گرفتن ورزشکاران برای زدن واکسن، موجب عصبانیت گسترده‌ای در بین ژاپنی‌ها در شبکه‌های اجتماعی است.

شرکت داروسازی «Pfizer Inc» آمریکا و شریک تجاری‌اش یعنی «BioNTech» آلمان هفته گذشته اعلام کردند که دوزهایی از واکسن کووید خود را از طریق کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) برای کمک به واکسینه شدن ورزشکاران و کاروان‌های شرکت کننده در بازی‌های المپیک و پارالمپیک اهدا می‌کنند.

مقامات کمیته المپیک ژاپن و کمیته پارالمپیک ژاپن امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که در حال حاضر در حال پرس‌وجو از فدراسیون‌های ورزشی این کشور هستند که چه تعداد افراد از هر فدراسیون می‌خواهند واکسینه شوند و اینکه چه زمانی این امر باید انجام شود.

گفته می‌شود واکسیناسیون می‌تواند از اوایل ماه ژوئن آغاز شود، اما مقامات مربوطه گفته‌اند که زمان و همچنین سایر جزئیات از جمله اینکه چه کسانی واکسن خواهند زد، هنوز نامشخص است.

مقررات و قوانین ژاپن می‌گوید که در حال حاصر فقط پزشکان یا پرستاران می‌توانند واکسینه شوند، که این روند عرضه عمومی واکسن در این کشور را کُند کرده است. ماه گذشته نیز دندانپزشکان مجوز واکسینه شدن را دریافت کردند.

کمیته بین‌المللی المپیک، مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ و دولت ژاپن بارها وعده داده‌اند که این بازی‌ها طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده از تاریخ ۲۳ جولای (یکم مرداد) تا ۸ آگوست (۱۷ مرداد) برگزار خواهد شد، اگرچه انتقادات همچنان در داخل و خارج از ژاپن بیداد می‌کند.

در حالی که ژاپن از بدترین موج‌‌های همه‌گیری ویروس کرونا در امان مانده است، اما تاکنون در حدود ۱۱ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و سیستم پزشکی این کشور به دلیل شیوع آخرین موج این ویروس سخت درگیر شده است. توکیو روز گذشته (سه‌شنبه) ۹۲۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرد.

بیشتر بخوانید:

برزیلی‌ها برای المپیک توکیو واکسن کرونا می‌زنند

واکنش ستاره تنیس جهان به حضور در المپیک توکیو

 

 

تگ ها


المپیک ۲۰۲۰ توکیو المپیک