جهانبخش: مسئولیت سنگینی روی دوش ماست

او حالا یك وزنه در تیم ملی به حساب میآید. انگار علیرضا آن گام بلند را ب ......

او حالا یك وزنه در تیم ملی به حساب می‌آید. انگار علیرضا آن گام بلند را برای پخته‌تر شدن برداشته. حركات او در تیم ملی بوی گل می‌دهد و وقتی پا به توپ می‌شود، بیش از هر زمان دیگری تشویق می‌شود. علیرضا هم به خوبی احساس كرده محبوبیتش افزایش پیدا كرده و با لبخند در این‌باره می‌گوید: «خب مسئولیتم بیشتر از قبل شده است.» او در گفت‌وگو با خبرورزشی درباره آخرین شرایط تیم ملی توضیحاتی می‌دهد.
* علیرضا برای‌مان خیلی شفاف بگو شرایط تیم ملی خوب است یا بد؟ بعد از بازی تركیه بعضی‌ها دلواپس شدند كه با این شرایط در جام جهانی‌ به جایی نمی‌رسیم. انتقادهایی هم می‌شود، چقدر این انتقادها را قبول داری؟
اتفاقاً به نظرم شرایط تیم ملی صد در‌صد مثبت است و رو به جلو حركت می‌كنیم. تا الان اردوی خوبی در تركیه داشته‌ایم. فكر می‌كنم باید یك چیز را درباره بازی تركیه مدنظر قرار دهیم؛ اینكه ما سه، چهار روز پیش از بازی، پرفشارترین تمرینات خود را داشتیم. یعنی از فشار بالای تمرینات وارد زمین مسابقات شدیم. طبیعتاً نمی‌توانیم در شرایط صد در‌صد ایده‌آل باشیم.
* شاید به خاطر همین در 15 دقیقه اول مسابقه تیم كپ كرده بود. یعنی ایرانی كه در این دقایق می‌دیدیم، از آن ایران ایده‌آل فرسنگ‌ها فاصله داشت.
ما قبل از بازی می‌دانستیم كار سختی داریم. فراموش نكنید تیم ملی تركیه تیم باكیفیت و خوبی است. ما در این مسابقه نقاط ضعف و قوتی داشتیم. اصلاً بازی دوستانه برای چیست؟ ما بازی دوستانه می‌كنیم برای اینكه نقاط قوت و ضعف خود را پیدا كنیم. از روزی كه بازی با تركیه را انجام دادیم، كار روی نقاط ضعف خود را آغاز كرده‌ایم. یعنی داریم بیشتر کار می‌كنیم تا شرایط بهتر و مثبت‌تر شود. دیدگاه ما مثبت است. روی نقاط قوت خود هم بیشتر كار می‌كنیم تا قوی‌تر شویم. شما نباید یك نكته مهم را درباره بازی تركیه فراموش كنید. فكر نمی‌كنم به این نكته توجه شده باشد.
* چه چیزی؟
رنج سنی بازیكنان. رنج سنی ایران در این مسابقه بین 24 تا 25 سال بود. این یك اتفاق خوب برای تیم ملی بود كه به آن توجه زیادی نشد. من فكر نمی‌كنم در سال‌های اخیر چنین اتفاقی در تیم ملی افتاده باشد. تیم جوانی داریم و در كنارش بی‌تجربه هم نیستیم ولی بچه‌ها نیاز به بازی بیشتر دارند تا به هماهنگی بیشتری هم برسیم. فكر می‌كنید تركیبی كه مقابل تركیه بازی كرد، چند ماه كنار هم بازی نكرده بودند؟ من به شما می‌گویم، 5 تا 6 ماه. این مدت زمان كمی نیست. قبول كنید برای هماهنگی ما نیاز داریم بیشتر كنار هم باشیم. آن اتفاقات 15 دقیقه اول بازی تركیه هم طبیعی بود ولی ما رفته‌رفته بهتر شدیم. فكر می‌
‎كنم نسبت به شرایطی كه داشتیم، جلوی تركیه بد عمل نكردیم.
* علیرضا احساس می‌كنی در تیم ملی محبوب‌تر شده‌ای؟
خدا را شكر می‌كنم. بله، چیزی را كه می‌گویید احساس كردم. تلاشم این است كه هر بازی واقعاً نسبت به بازی قبل بهتر باشم. من هم به هر حال در مجموعه تیمی بازی می‌كنم كه هنوز به هماهنگی صد در‌صد نرسیده است. برای من هم مثل دیگر بازیكنان سخت بود. ان‌شا‌ءا... هماهنگ‌تر خواهیم شد و اگر این اتفاق بیفتد، ما خیلی بهتر از بازی‌هایی كه تا الان داشتیم، عمل می‌كنیم.
* مثلاً در بازی تركیه خیلی تشویق شدی. با هر توپی كه می
‎‌گرفتی، این اتفاق می‌افتاد.
صد درصد این را حس كردم. واقعاً این تشویق‌ها خیلی مثبت بود و می‌تواند به من قوت قلب دهد. می‌دانم پشت این تشویق‌ها چیست؟ انتظارات بالای مردم. آنها من را تشویق می‌كنند چون انتظار بالایی در زمین مسابقه از من دارند. پس من باید هر بازی تلاش خودم را بیشتر كنم. باید پیشرفت كنم و هر بار كه به زمین می‌روم، عملكرد بهتری داشته باشم. در نتیجه باید در تمرینات خیلی تلاش كنم.
* علیرضا تو رئالی هستی. به خاطر قهرمانی در اروپا تبریك... 
قهرمانی در اروپا كه دیگر برای ما عادی شده.
* راموس هم بدجور صلاح را زد. با اشكان كه حرف زدیم چیز جالبی گفت. نكند راموس بازیكنان ما را هم بزند.
نه ان‌شا‌ءا... كه این اتفاق نمی‌افتد.
* مصدومیت صلاح چقدر ناراحتت كرد؟
خیلی زیاد. واقعاً مصدومیت او غم‌انگیز بود. اگر الان جام جهانی‌ را از دست دهد، خیلی خیلی اتفاق بد و تلخی است. او فصل خیلی خوبی در لیورپول داشت و امیدوارم كه به جام جهانی‌ برسد و بتواند بازی كند چون با حضور بازیكنانی مثل او جام جهانی‌ هم باكیفیت‌تر و زیباتر می‌شود.
* علیرضا فكر می‌كنی در فرصت باقی‌مانده بتوانیم آماده بازی‌های بزرگ‌مان شویم. خلاصه كه اسپانیا و پرتغال منتظرمان هستند.
خب قرار است ما در بالاترین سطح بازی كنیم. متأسفانه بازی با یونان هم لغو شد، در حالی كه می‌توانست محك خیلی خوبی برای تیم ملی باشد. امیدوارم تا شروع جام جهانی‌ بیشتر از دو بازی داشته باشیم چون نیاز داریم. من فكر می‌كنم اگر این شرایط مهیا شود، بتوانیم تا جام جهانی‌ به هماهنگی كامل برسیم. ما هم می‌دانیم قرار است در چه سطحی بازی كنیم. همه انگیزه داریم و از نظر روحی آماده مسابقات هستیم. قطعاً بازی‌ها سخت خواهد بود ولی اگر بتوانیم در بازی اول برنده شویم، صد در‌صد شانس موفقیت خواهیم داشت.
* علیرضا تو آقای گل لیگ هلند شدی. گلزنی در جام جهانی‌ چقدر می‌تواند برایت هیجان‌انگیز باشد؟
گلزنی در جام جهانی؟ واقعاً هیجان‌انگیز است ولی ما در تیم ملی فقط به موفقیت ایران فكر می‌كنیم. اصلاً مهم نیست واقعاً چه كسی گل می‌زند. همه با هم گل می‌زنیم و در مقابل همه با هم گل می‌خوریم.
* و سؤال آخر درباره آینده توست. كارلو آنچلوتی هم كه به ناپولی رفته است. قرار است شاگرد او شوی؟
من در اردوی تیم ملی هستم و اینجا ما فقط به موفقیت ایران فكر می‌كنیم. قرار نیست ذهن‌مان را درگیر مسائل دیگر كنیم. مسئولیت سنگینی روی دوش ماست. ان‌شا‌ءا... بعد از جام جهانی‌ زمان كافی برای فكر كردن در این
‌باره خواهم داشت.

 

تگ ها


جام جهانی 2018 علیرضا جهانبخش ایران فوتبال