جوادی: برادرم را به خاطر کشتی از دست دادم

ابراهیم جوادی می گوید حاضر است ۴ طلای جهانی خود را بدهد، اما برنز المپیکی او به طلا تبدیل شود....

به گزارش "ورزش سه"، ابراهیم جوادی دارنده ۴ مدال طلای کشتی جهان و یک برنز المپیککه میهمان برنامه این هفته دایره طلایی بود، در شروع برنامه به همه تعدادی از قهرمانان بزرگ کشتی که حالا پدران این عرصه هستند، اشاره کرد و گفت: منصور مهدیزاده، محمود ملاقاسمی، سیدمحمد خادم اینها پیشکسوتان کشتی ما هستند. کسانی هم فوت کردند مثل محمد خادم که پدر دو قهرمان خوب ما (امیر و رسول خادم) بود و خودش هم نقره جهانی را کسب کرد. من نوجوان بودم کشتی های پدرشان را می دیدم. او به سالن هفت تیر می آمد. آن زمان یک سالن ۶ هزار نفری بیشتر نداشتیم. قسمت شمال سالن پله هایش زیاد بود. می رفت آنجا می نشست و به محضی که اسمش را صدا می کردند، سریع خودش را به تشک می رساند. از مشهد می آمد و خیلی متواضع بود.


جوادی با اشاره با اینکه چرا با وجود کسب ۴ مدال طلای جهانی، به برنز المپیک بسنده کرده، عنوان کرد: مدال المپیک با همه مدال ها فرق میکند. البته حریفان همان حریفان هستند ولی ارزش مدال المپیک خیلی بیشتر از جهانی است چون هر ۴ سال یک بار برگزار می شود. مدال المپیک من هم باید طلا می بود. صبح روز فینال، کشتی گیر روس را که قهرمان شد را ۸-۱ بردم. روس‌ها نفوذ داشتند در فیلا و تنها در صورتی کشتی گیرشان قهرمان می شد که من به بلغار می باختم چون روس این حریف را شکست داده بود.

بعدازظهر این کار را کردند و با اخطار و هر کلکی بود، من را بازاندند. البته همین بلغار را سه ماه دیگر در خود بلغارستان بردم، در جهانی سال بعدش هم ۷-۱ او را بردم و قبل از آن هم چند بار برده بودم. من حاضر بودم ۴ طلای جهانی نداشتم ولی برنز المپیکم طلا می بود.


وی تاکید کرد که هنوز دزد مدال هایش پیدا نشده و در مورد اینکه چرا اجرای فنون در کشتی کم شده است، افزود: این برمی گردد به دوره رئیس فدراسیونی مارتینتی که شانس را به کشتی وارد کرد. آن زمان قرعه کشی می کرد که چه کسی روی خاک بنشیند و مرتب مقررات را عوض می‌کردند. هل دادن امتیاز داشت و کشتی گیر دنبال فنون نمی رفت و به مرور فنون کم شد.


جوادی با اشاره به اینکه کرونا به همه رشته ها آسیب زده، گفت: نه تنها کشتی، که همه رشته ها از این محل آسیب دیده اند ولی ما در کشتی صاحب کرسی در جهانی، المپیک و بازی های آسیایی هستیم، دنیا روی کشتی ما حساب می کند ما هم امیدواریم بچه های ما در المپیک موفق باشند.


عضو پیشین شورای فنی کشتی آزاد، عبدالله موحد را کشتی گیری ششدانگ و همه چیز تمام و منصور مهدیزاده را کشتی گیر بدشانس تاریخ معرفی کرد و گفت: عبدالله موحد کسی است که ۶ بار پشت سر هم طلای جهان و المپیک را به دست آورده، بدشانس هم متاسفانه زیاد داشتیم. خود من یکی از آنها که در ۲۰ مسابقه رسمی و بین المللی شرکت کردم و ۱۷ مدال طلا، دو نقره و یک برنز گرفتم، بدشانس بودم که تنها برنزم مربوط به المپیک بود. مهدیزاده هم با توجه به اینکه در المپیک نفرات برتر وزنش را یا برد و یا مساوی کرد اما خودش چهارم المپیک شد.


جوادی به اشاره به درگذشت برادرش به خاطر آسیب دیدن در تمرینات کشتی عنوان کرد: برادری داشتم که کوچکتر از من بود، نخاعش در تمرین کشتی آسیب دید و از گردن به پایین فلج شد. بعد از عمل جراحی که رویش انجام شد، فوت کرد. پدرم دوست نداشت من کشتی بگیرم و یک ماه تمرین نکردم. بعد با همکاری یکی از دوستانم که ساک تمرینم را پیش او می گذاشتم به تمرین رفتم و زمانی که برای جام تفلیس انتخاب شدم، دوستان پدرم به او تبریک گفتند چون اسمم را در روزنامه دیده بودند. پدرم آن روز به خانه آمد و به شانه ام زد که آفرین، شنیده ام می خواهی به خارج بروی. او به خاطر اینکه بچه ۱۸ ساله اش را در کشتی از دست داده بود، دوست نداشت من کشتی بگیرم اما بعدا موافقت کرد. برادرم هم همان وقت به من گفته بود تو کشتی را رها نکن حتما قهرمان می شوی و من سعی کردم به خاطر حرف برادرم و صحبت پدر و مادرم به کشتی ادامه دهم.

تگ ها


کشتی