حاج‌رضایی: برانکو راهی برای بهبود تیمش پیدا می‌کند

امیر حاج‌رضایی کارشناس برجسته فوتبال در مورد فشردگی مسابقات لیگ برتر و شرایط تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا صحبت کرد...

امیر حاج‌رضایی کارشناس برجسته فوتبال در مورد فشردگی مسابقات لیگ برتر و شرایط تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا صحبت کرد

این روزها همه تیم‌ها از پرسپولیس و استقلال گرفته تا حتی سرمربی تیم ملی امید از برنامه‌ریزی فشرده لیگ برتر می‌نالند.

به گزارش مدال، فشاری که قطعا روی عملکرد نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا تاثیرگذار است اما با وجود این هجمه و اعتراض، تغییری در برنامه‌های لیگ ایجاد نشد و تیم‌ها از این بابت به شدت متضرر شده‌اند.

در خصوص این موضوع و همچنین عملکرد پرسپولیس در هفته‌های اخیر گفت‌وگویی داشتیم با متخصص برجسته فوتبال، کسی که از اوضاع و احوال فوتبال کاملا باخبر است.

صحبت‌های امیر حاج‌رضایی کارشناس فوتبال ایران که امیدوار است، جدا از کلیشه‌ها و دعاهای همیشگی برای تحویل سال، روزهای خوبی در انتظار مردم ایران در سال 98 باشد، را می‌خوانید:

- آقای حاج‌رضایی! فشردگی بازی‌های لیگ برتر دلیل اصلی کسب حداقل نتیجه در لیگ قهرمانان آسیا از سوی کادرفنی تیم‌هایی که درگیر این رقابت‌ها هستند، عنوان شده است. شما چقدر این فشردگی لیگ خودمان را در نتیجه‌ای که تیم‌ها تا امروز در آسیا گرفته‌اند، موثر می‌‌دانید؟

قطعا تاثیرگذار است. دلیلش هم این است که اگر تیم‌های اروپایی به صورت همزمان در چندین جبهه می‌جنگند، شرایط آنها کاملا با ما فرق دارد. آنها چندین تیم در اختیار دارند و می‌توانند ترکیب‌شان را تغییر دهند. گاهی با تیم ب خود در یک جام حاضر می‌شوند درحالیکه ما در فوتبال‌مان چنین شرایطی را نداریم و به تیم اصلی فشار می‌آید. ضمن اینکه تیم‌هایی که اکنون در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند در لیگ خودمان هم در کورس قهرمانی هستند و هر دو رقابت خیلی برای‌شان اهمیت دارد و ناچارا از بازیکنان ثابت‌شان باید استفاده کنند و این به تیم فشار می‌آورد. ضمن اینکه تغییرات آب‌وهوایی و ارتفاع هم در کنار خستگی تاثیر منفی خودش را روی تیم می‌گذارد.

* این برنامه فشرده روی کار نمایندگان ایران تاثیرگذار است

- واقعا چه اصراری وجود دارد که بازی‌ها حتما سر موعد تمام شود؟!

فدراسیون می‌خواهد تا پایان اردیبهشت ماه لیگ را تمام کند، برنامه به این شکل است که یک بازه زمانی برای استراحت تیم‌ها در نظر گرفته شده است و بعد هم نقل و انتقالات تابستانی را داریم. معمولا در 18 دوره برگزاری لیگ، مرداد ماه زمان آغاز لیگ جدید بوده است و به نظر من اگر برنامه‌ریزان تجدید نظری روی این موضوع نداشته باشند، تاثیرات منفی‌اش را روی باشگاه‌ها خواهیم دید.

* لیگ برتر فوتبال دوی صد متر نیست، همه تیم‌ها نوسان دارند

- برخی نظرشان این است که اولویت اصلی برانکو امسال لیگ قهرمانان آسیاست و به همین دلیل در لیگ برتر هنوز نتوانسته با وجود صدرنشینی منتقدانش را راضی کند. به نظر شما اینطور است؟

تردید نکنید که برانکو قطعا می‌خواهد در لیگ برتر تیمش قهرمان شود. این ایده اصلی او است اما هر وقت تیمی دچار افت می‌شود این انتظارات مطرح خواهد شد درحالیکه فوتبال تعاریف زیادی دارد. فوتبال دوی صدمتر نیست، بلکه یک ماراتن طولانی است که حتی اتفاقات پیش‌فصل هم در آن محاسبه خواهد شد و یک سال کامل به طول می‌انجامد. تیمی که در این مدت کمترین نوسان را داشته باشد می‌تواند به قهرمانی برسد. نکته دیگر هم اینکه تیمی که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت که هفته‌های پایانی لیگ خواهد بود، کمتر یاران کلیدی‌اش را به دلیل مصدومیت و یا محرومیت از دست بدهد، این کمک می‌کند که همچنان در کورس قهرمانی بماند. به هرشکل از یک تیم نمی‌شود انتظار داشت که دائما بهترین نتایج را بگیرد و مرتبا در اوج باشد.

* فوتبال هم مثل زندگی دائم در حال تغییر است

- در لیگ قهرمانان آسیا چطور، می‌شود اینطور محاسبه کرد تیمی که به فینال آسیا رسیده، امسال حتما نگاهش به بالاتر از چنین جایگاهی است؟

به هرحال پرسپولیس شانس دارد اما نمی‌شود اینطور گفت که امسال همان نتایج را می‌گیرد و حتما به فینال می‌رود. من درهرصورت نگاهم به موضوع خوشبینانه است و می‌دانید که بارها گفته‌ام هرگز نمی‌توانم در مورد فوتبال با قطعیت صحبت کنم، این ایده من است.

- عده‌ای از منتقدان این روزها با ملاک قرار دادن گل‌های دریافتی و نتایج پرسپولیس، معتقدند برانکو راه برون‌رفت از این شرایط را نمی‌داند. واقعا برانکو نمی‌تواند چاره تغییر تاکتیکی تیمش را پیدا کند؟!

نمی‌دانم چرا این بحث‌ها مطرح می‌شود، البته هر کسی محق است که نظر خودش را بگوید ولی برانکو مربی به روزی است. فرض بگیریم که تیمش نتیجه نگرفته، اما باید صبر کرد و قطعا فکر او تهی از برنامه نشده است. من نمی‌توانم بپذیرم که نه برانکو و نه هیچ‌کدام از مربیان مطرح باشگاهی ما راه برون رفت از دوره افت را پیدا نکنند. من دیدگاهم در مورد برانکو تغییر نکرده ولی فوتبال شرایطش دائما تغییر می‌کند. درست مثل زندگی. مگر شما 7 روز هفته که سر کار می‌روید دائما یک حال دارید؟ گاهی غمگینید، گاهی خوشحال و سرحال. فوتبال هم همین است. نمی‌شود انتظار داشت همیشه یک تیم در یک وضعیت مشخص باشد. مثل همین بازی پرسپولیس با سپیدرود که این تیم دو نیمه متفاوت را سپری کرد.

* برانکو هم متوجه شد که باید به نیمه دوم تیمش فکر کند

- این بازی نکات جالبی داشت، مثل دو پنالتی‌ای که یکی نظر داور تغییر کرد و یکی هم برای سپیدرود گل نشد.

بله دیدیم که پنالتی‌زن سپیدرود این موقعیت را خراب کرد و شدیدا هم مورد هجمه قرار می‌گیرد، ولی شما نگاه کنید مگر پوگبا،‌ مسی و سایر بزرگان فوتبال، پنالتی خراب نمی‌کنند؟ چه اتفاقی می‌افتد؟ کسی به آنها بابت از دست دادن پنالتی حمله نمی‌کند، 50 گل می‌زنند و بعد یک پنالتی را خراب می‌کنند، این جزو اتفاقات فوتبال است. بعد هم دیدید که خود برانکو بعد از بازی گفت به نیمه دوم تیمم فکر می‌کنم و این من را ناراحت کرده است. من معتقدم اگر نقدی هست باید از روی آگاهی و بصیرت باشد و اگر جنبه تخریبی داشته باشد قطعا به تیم لطمه می‌زند. به هرحال پرسپولیس از قطر برگشته و خسته بوده، بعد هم از تهران به رشت رفته و با سپیدرود بازی کرده است. در تعطیلات نوروز هم دربی را در پیش دارد، باید همه اینها را مد نظر قرار داد.

* برانکو در مورد لیگ قهرمانان آسیا درست می‌گوید

- به خستگی سرخپوشان اشاره کردید. بازی این تیم با السد را چطور دیدید؟

جز آن ضربه آخر که به گل تبدیل شد، درمجموع خوب بود و پرسپولیس با وجود آن گل آفساید هم می‌توانست نتیجه بهتری بگیرد. فوتبال همین است، یادتان هست که در دیدار با مراکش، این تیم ما را کرد داخل قوطی و درنهایت ما برنده آن بازی شدیم؟ رنار سرمربی مراکش بعد از آن بازی گفت باید سه گل می‌زدیم اما با گل به خودی کار را با شکست یک بر صفر تمام کردیم.

- تا امروز که نمایندگان ما به لحاظ امتیازی در لیگ قهرمانان خوب کار نکرده‌اند و حتی نسبت به صعود از مرحله گروهی هم برخی تردید دارند.

سوال خطرناکی است. نمی‌خواهم در این خصوص خیلی صحبت کنم فقط استناد می‌کنم به صحبت برانکو که گفت ما هنوز 4 بازی دیگر داریم و می‌توانیم 12 امتیاز بگیریم. او راست می‌گوید، واقعا می‌شود 12 امتیاز گرفت.

* اول باید برنامه داشته باشیم و بعد اسم‌ها برای تیم ملی ردیف شوند!

- برسیم به تیم ملی. رئیس فدراسیون فوتبال گفت که برای فیفادی دوم سرمربی تیم ملی انتخاب خواهد شد. این از دست دادن زمان برای انتخاب جانشین کیروش معقول است؟

ببینید که چه چیزی در فوتبال ما معقول است. در چنین مواقعی که اهداف نزدیک نیست، یک مربی موقت برای تیم ملی انتخاب و بعد مربی مورد نظر را استخدام می‌کنند. ضمن اینکه ما در راه استخدام مربی خارجی به دلیل موانعی که در خصوص پرداخت ارز وجود دارد،‌ با مشکل مواجه هستیم. علاوه بر این اول باید ببینیم چه برنامه‌ای داریم و بعد طبق برنامه‌های‌مان مربی تیم ملی را انتخاب کنیم، یک تعداد اسم به این شکل ردیف می‌شود که طبق برنامه خودمان از بین آنها باید انتخاب کنیم و به این شکل انتخاب آسان می‌شود، البته از نظر بودجه هم برای جذب مربی خارجی خیلی دست‌مان باز نیست اما ما مشکلات زیادی در ورزش‌مان و به ویژه فوتبال داریم. نمی‌دانم در نهایت چه خواهد شد اما من چندان امیدوار نیستم.

* پای حرف‌های امیدها بنشینید آنها کمبودهای زیادی داشته‌اند

- و تیم ملی امید، چقدر به صعود این تیم به عنوان تیم اول به مرحله نهایی مقدماتی المپیک امیدوار هستید؟

چه بگویم. کرانچار در این تیم هست و حمید استیلی به همراه چند چهره نام‌آشنای دیگر. آنها هم مشکلات زیادی داشته‌اند. باشگاه‌ها به تیم ملی امید بازیکن نمی‌دادند، پای صحبت آنها هم بنشینی خیلی مسائل وجود داشته. گاهی حتی کمپ تمرینی هم در اختیارشان قرار نمی‌گرفت اما هرچه که بگوییم باز هم ما فوتبالی هستیم و عاشق تیم‌های ملی. امیدوارم که با توجه به اینکه بازی‌ها به صورت متمرکز در تهران انجام می‌شود امیدوار هستم که بهترین نتایج را کسب کنیم.

* آرزویی در سال جدید جز بهبود زندگی مردم را ندارم

- در آستانه سال جدید، برای‌ شما و فوتبال‌مان بهترین‌ها را آرزو می‌کنیم.

من جلوتر از همه حرف‌های فوتبالی باید یک چیزی را مطرح می‌کردم. مدتی است که با هیچ‌کسی مصاحبه نکرده‌ام و علاقه‌ای هم نداشتم حرف بزنم، اما در آستانه سال جدید، چیزی که در قلب منِ 73 ساله می‌تپد، آرزوی بهتر شدن زندگی برای مردم کشورم هست، فارغ از همه حرف‌های کلیشه‌ای و نوروزی و می‌خواهم از شعار دوری کنم. فقط دلم می‌خواهد مردم از این تنگنا خارج شوند، اینکه چطور را نمی‌دانم، این فقط آرزوی من است که مردم از این فشار و وضعیت بد اقتصادی خلاص شوند، اگر آرزوی بزرگی است که اصلا نباید آن را مطرح کنم.