حاشیه‌های عجیب در یک مراسم

مراسم ویژه رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان به نام ایران نه تنها با حوادث عجیب و غریبی همراه بود، یک میهمان ویژه نیز کم داشت ......

مراسم ویژه رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان به نام ایران نه تنها با حوادث عجیب و غریبی همراه بود، یک میهمان ویژه نیز کم داشت.

مراسم رونمایی از سند "ثبت جهانی چوگان به نام ایران در سازمان یونسکو" روز گذشته با حضور تعداد زیادی از مسئولان عالی‌ رتبه سیاسی، ورزشی و نظامی و همچنین علاقمندان، پیشکسوتان و فعالان ورزش چوگان در باشگاه قدیمی قصر فیروزه تهران برگزار شد.

در این مراسم چهره هایی همچون علی‌اصغر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی،مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان،  بهمن حسین‌پور معاون تشریفات دفتر رییس‌جمهور و عضو هیات رییسه فدراسیون چوگان، محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و عضو هیات رییسه فدراسیون چوگان، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  و تعدادی از مقامات نظامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای شهر تهران به همراه تعداد زیادی از ورزشکاران، مربیان و پیشکسوتان رشته چوگان حضور داشتند.

طی سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی از سوی مسئولان سازمان میراث فرهنگی، وزارت ورزش و فدراسیون چوگان برای جمع‌آوری مستندات و مدارک به سازمان جهانی یونسکو صورت گرفت تا اینکه در نهایت آذرماه سال گذشته و با تایید یونسکو در دوازدهمین اجلاس میراث ناملموس جهانی "چوگان، بازی سوار بر اسب همراه با روایت‌گری و موسیقی" با تایید اعضا به نام ایران ثبت جهانی شد.

اما روز گذشته در میان تعاریف و تمجیدهای بسیار از مسئولان حاضر در مراسم و حضور پررنگ آن‌ها جلوی دوربین‌های تلویزیونی،خبری از یک بانوی تاثیرگذار در راه ثبت جهانی چوگان به نام ایران نبود تا جاییکه حتی از وی برای حضور در این مراسم نیز دعوت نشده بود!

گلنار وکیل گیلانی رییس سابق فدراسیون چوگان که دوم مهرماه سال گذشته بدلایلی نامعلوم و با برخی فشارها از کار برکنار شده بود، طی ۱۷ ماه ریاست بر فدراسیون چوگان نه تنها باعث رشد و رونق این رشته در بسیاری از نقاط ایران شد، نقش ویژه‌ای نیز در ثبت جهانی چوگان به نام ایران داشت و شایسته بود به پاس قدردانی از زحمات تنها رییس بانوی فدراسیون‌های ورزشی ایران که از کار برکنار شده بود، وی برای حضور در این مراسم دعوت می شد و مورد قدردانی قرار می‌گرفت اما نه تنها دعوت نشد بلکه هیچ اسمی نیز از او به میان نیامد!

 همچنین مراسم روز گذشته با انواع و اقسام حواشی همراه بود، از شکسته شدن و فرو ریختن قسمتی از جایگاه ویژه مسئولان تا کتک زدن عکاس یکی از خبرگزاری‌ها توسط نیروهای فدراسیون چوگان که باعث شکسته شدن عینک این عکاس شد. این اقدام غیراخلاقی اعتراض شدید عکاسان و خبرنگاران حاضر در مراسم را به دنبال داشت که در نهایت با وساطت اطرافیان و عذرخواهی ضارب ختم به خیر شد.

نکته تاسف‌بار این بود که تمامی این اتفاقات در حضور تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های معتبر خارجی به وقوع پیوست  تا آنجاکه باعث بهت و حیرت آنان شده بود.

تگ ها


المپیک