حالا باد به پرچم آبی‌ها و شفر می‌وزد/ مامیچ چگونه مات شد؟!

استقلال ایران شبی خاطره‌انگیز برای طرفداران خود رقم زد....

استقلال ایران شبی خاطره‌انگیز برای طرفداران خود رقم زد.

به گزارش خبرنگار مدال، استقلال در این بازی متفاوت ظاهر شده است. آرایش تهاجمی الهلال منجر به آن شد که آبی ها با استفاده از دو هافبک دفاعی و نفرات پرتعدادتر در خط میانی وسط زمین را از دست ندهند. در این بازی شفر با خنثی کردن گومیس و جووینکو دو عنصر تهاجمی و گلزن و گرانقیمت الهلال زهر این تیم را اصطلاحا گرفت و نقطه قوت شان را خنثی کرد.

قطع ارتباط میان هافبک ها و مهاجمان الهلال در دستور کار شفر قرار گرفته بود و علاوه بر یارگیری خوب دانشگر و منتظری عملکرد صحیح نورافکن و علی کریمی در میانه زمین با بازی تخریبی و همچنین کمتر صاحب توپ شدن و  از کار انداختن کارلوس ادواردو منجر به آن شد که الهلال در فاز حمله آن قدرت همیشگی را نداشته باشد.

شفر در این بازی از ضعف معیوف گلر مسن الهلال که بندرت خروج می کند و در اندک خروج هایش هم مردد است نهایت بهره را برد و هر دو گل تیمش در نیمه اول روی ضربات کاشته و شروع مجدد و ضربات سر تمام کننده نورافکن و منتظری بثمر رسید.

نکته مهم دیگر این بود که شفر خلاف باورها و در حالی که طی هفته های اخیر و نیم فصل دوم غفوری، منتظری، محمدی مهر و حتی سهرابیان را به خسرو حیدری ترجیح می داد در این بازی به رغم دوری حیدری از شرایط  مسابقه خسروی با تجربه را در ترکیب اصلی گذاشت تا هم از سانترهایش و  هم از سرعت و قدرت پا با توپ او در ضدحملات و نفوذها بهره ببرد. حیدری در فاز دفاعی هم هوشمندانه عمل کرد و وینگر چپ با تجربه الهلال یعنی شلهوب سی و هشت ساله را از کار انداخت. یکی از علل استفاده از خسرو حیدری شاید همین بود که او از سبک و نوع بازی شلهوب آگاه بود و تجربه بازی مقابل این بازیکن را داشت.در جدال کهنه‌کارها خسرو بهتر از شلهوب عمل کرد و زکی پور هم به خوبی بامبری وینگر راست الهلال را از کار انداخت تا هر پنج عنصر تیم مامیچ در فاز حمله مات شده باشند.

امشب شفر بازی شطرنج گونه را از الهلال برد. او سالها همچون مامیچ در لیگ امارات کار کرده و با نوع بازی تیم های عربی و تیم های مامیچ آگاه بود. شفر با این برد در نبرد دو تیم مطرح آسیا و در حساس ترین بازی مرحله گروهی به نوعی انتقام باخت سنگین به العین که مربی آن همین مامیچ کروات بود را هم گرفت و یک جا با الهلال، مامیچ و مخالفان خود در ایران که منتظر باخت او بودند تا زمزمه لزوم تغییرات در کادر فنی را مطرح کنند تسویه حساب کرد.
شفر برد و حالا مامیچ که دو ماه قبل سرمربی الهلال شده بود به دلیل اینکه نتایج  خوبی نگرفته در خطر اخراج است. قبل از این  بازی هم در رسانه های ایران و هم در عربستان اخباری مبنی بر اخراج احتمالی مربی تیم بازنده منتشر شده بود هر چند که مدال با قطعی دانستن  قرارداد سال آتی شفر به ارزش یک میلیون و دویست هزار دلار چنین احتمالی را ولو در صورت باخت به دلیل  خسارت سنگین اخراج رد کرده بود.

این برد در شرایطی رقم  خورد که شاگردان شفر بدور از فشار و استرس روزهای بعد از دربی وارد  میدان شده و نبرد را با حریف متمول عربستانی آغاز کردند. آرامش و دوری از حواشی و بازی کردن با فشار روحی روانی کمتر نیز  یکی از عوامل برتری آبی ها بود.

استقلال برد و از تساوی الدحیل و العین هم منتفع شد تا از  شرایط بهتری در جدول رده بندی برخوردار شده و شانس صعود خود را افزایش دهد.

حالا استقلال کاندیدای صعود است و می رود که دوباره جان بگیرد. این برد برای خروج آبی ها از بن بست و بحران حکم نان واجب تر از شب را داشت. حالا باد به پرچم آبی ها و شفر می وزد و این روحیه گرفتن برای آنها در آستانه بازی حساس لیگ برتر مقابل سپاهان به سرمربیگری امیر قلعه نویی اتفاقی بسیار خوشایند و امید بخش است. 

استقلال که در آسیا به صعود امیدوار شد می تواند با برتری مقابل  سپاهان در این بازی شش امتیازی و مهم به کورس قهرمانی هم بازگردد و خود را در جمع مدعیان نگه دارد. امشب برای استقلال و استقلالی ها  شبی خاطره انگیز بود. آنها با یک تیر دو نشان زدند و البته که این برد را وقتی در کنار برد سه بر یک ذوبی ها در امارات بگذاریم باید بگوییم که امشب در جدال با تیم های عربی برای فوتبال ایران شبی خوش بود.

آیا این موفقیت ها را پرسپولیس با برتری مقابل الاهلی کامل می کند؟!

*حمید عسگری