حاکمی به نام زلاتان!

واژه نامه زبان سوئدی را باز کنید. در بخشِ Z به فعلی برمی ......

واژه نامه زبان سوئدی را باز کنید. در بخشِ Z  به فعلی برمی خورید به نامِ Zlatanera به معنیِ "زلاتانیدن"، یعنی "حکفرمایی کردن". این فعل بعد از اینکه اولین بار توسطِ یک شویِ کمدیِ فرانسوی به کار رفت، سالِ 2012 به صورت رسمی وارد زبانِ سوئدی شد.

 دو سال بعد اداره پستِ سوئد به افتخار گلِ بایسیکل زلاتان به انگلیس که جایزه پوشکاش به عنوانِ زیباترین گلِ سال را برایش به همراه داشت، تمبری منتشر کرد به نامِ « Zlamp»که پنج میلیون نسخه از این تمبر پیش فروش شد.

اکتبرِ پیش، اجرایِ زلاتان از سرودِ ملیِ سوئد، Du Galma Du Fria، نشانِ طلایی گرفت و سه میلیون بار در فضایِ مجازی پخش شد تا جایی که زلاتان در اینستاگرامش نوشت: «میگن سرود ملی هرگز اینقدر پلی نشده بود».

 برایِ درکِ کاملِ تاثیرِ زلاتان بر دورانِ خودش باید بخش بخش به بررسیِ این پدیده بپردازیم. چیزی که زلاتان را از دیگر بازیکنانِ لیگِ فوتبالِ فوق العاده متمایز می کند تغییرِ ذهنیتِ یک ملت نسبت به خودشان است؛ دلیلی که باعث شد زلاتان تصمیم به بازخوانیِ سرودِ ملیِ سوئد کند همین بود.

 وقتی زلاتان بچه بود احساس می کرد از مریخ آمده و با هیچکس دمخور نمی شد. زلاتان نوک زبانی حرف می زد و درست نمی توانست حرفِ "اس" را تلفظ کند. روزنگارد، جایی که در آن زندگی می کرد، پر از مهاجرینِ مختلف ترک، یوگوسلاو و لهستانی بود.

در دورانی که تمامِ بچه هایِ عاشقِ فوتبالِ سوئد آرزو می کردند توماس راولی، مارتین دالین یا توماس برولینِ بعدی باشند، زلاتان تکه بازی هایِ رونالدو و ریوالدو را دانلود می کرد و شیفته تکنیکِ برزیلی ها بود. زلاتان متفاوت بود. زلاتان غریبه بود. وقتی زلاتان در آکادمیِ فوتبالِ مالمو بود به گفته خودش،«والدینِ پسر بچه هایِ مو بور و مودبِ سوئدی» درخواستی امضا کردند که او را از مدرسه بیرون کنند.زلاتان در این باره می گوید:«اونا نمی خواستن یه پسرِ کله داغ با پوستِ تیره به بچه هاشون تکنیک هایِ برزیلی نشون بده.» چقدر دوران تغییر کرده است.

وقتی پرنسس مدلین و همسرِ آمریکایی-انگلیسی اش سالِ 2015 اعلام کردند به زودی بچه دار می شوند، یکی از روزنامه هایِ سوئدی پیشنهاد داد اسمش را زلاتان بگذارند، چون هیچ نامی بهتر از زلاتان رویکردِ با آغوشِ بازِ سوئد نسبت به مهاجرین را به تصویر نمی کشد. هر جایِ دنیا از مردم بپرسید نمادِ سوئد برایشان چیست نامِ زلاتان کنارِ آیکیا، آبا، اینگمار برگمن، آلفرد نوبل و استیگ اندرسون قرار می گیرد.

 در حالِ حاضر خیلی سخت است سوئدیِ زیرِ 40 ساله یِ معروفتری از ایبرا پیدا کنید.

حضور در جام ملت های اروپا آخرین صحنه بزرگِ زلاتان در بازی های ملی بود. آخرین نمایشش در فرانسه. زلاتان قبل از تصمیمِ نهایی اش برایِ ترکِ فرانسه به شوخی این جمله را گفت: «بجایِ برجِ ایفل مجسمه یِ منو بذارید تا در پاریس سن ژرمن بمونم.»

 شخصیتِ زلاتان آنقدر در فرانسه تاثیرگذار بوده که حتی این ملتی که در زمینه آشپزی هیچکسی را قبول ندارند، همبرگری به نامِ او ابداع کرده اند. این برگرِ 600 گرمی با پیاز و بیکن و 3 جور پنیر که "لو زلاتان" نام دارد را می توانید در کافه "دادی" در منطقه یِ بولونی-بیانکور، در حومه پاریس امتحان کنید.

وقتی سوئد در جام ملت ها مقابلِ ایرلند در اولین بازیش به زمین می رفت، فرانسوی ها بی طرف نبودند و همانطور که ایتالیایی ها در جامِ جهانیِ 90 حامیِ مارادونا بودند، پشتِ زلاتان ایستادند. دامنه یِ این حمایت و هودارای فقط مختص به پاریس نیست. 4 روز بعد از بازی مقابلِ ایرلند، سوئد در تولوز به جدالِ ایتالیا (خانه یِ دومِ زلاتان) رفت.

 باشگاهِ تولوز روزِ تولدِ 33 سالگیِ زلاتان همراهِ یادداشتی با عنوانِ «آه ای زلاتانِ کبیر!» برایش چند تیشرتِ تیم که پشتش اسمِ پسرهایش نوشته شده بود. آخرین نسخه یِ بازیِ Call of Duty   برایِ ایکس باکسش و یک قوطی پماد برایِ بهبودیِ مصدومیتِ پاشنه پایش فرستاده بود و این پاشنه زلاتان است که باشکوه ترین لحظه او در رقابت هایِ اروپایی با گلی که به ایتالیا در 2004 زد را به یاد می آورد؛ گلی که حرکتش انگار متعلق به یکی از کاراکترهایِ Street Fight  یا Mortal Combat بود.

 چنین حرکاتی که بارها از سویِ زلاتان تکرار شده و باعث شده تیمِ تکواندویِ ایتالیا کمربندِ سیاهِ افتخاری به او اهدا کنند است که او را بی مانند کرد.

به نظر نمی رسد فوتبال زلاتان به این زودی ها به پایان برسد. بهترین گلزنِ تاریخِ پاریس سن ژرمن و سوئد در حالی در تابستان2016 به منچستر یونایتد پیوست که در فصلِ گذشته 35 گل در 29 بازیِ لیگ زد. این بالاترین رکوردِ یک بازیکنِ پی.اس.جی از سالِ 1978 و کارلوس بیانکی بدین سو بود. زلاتان که حالا زندگیش در منچستر را هم با شش گل شروع کرده، به هیچ وجه قصدِ بازنشستگی ندارد.

 در نوامبرِ پیش دانمارکی ها تلاش کردند در مرحله پلی آفِ بازی هایِ مقدماتی جام ملت ها زلاتان را بازنشسته کنند، اما او با زدنِ سه گل در مجموع دو بازی باعثِ پیروزیِ 4-3 و صعودِ تیمش شد.

زلاتان در این باره جمله جالبی گفته است: «اونا گفتن میخوان منو بفرستن بازنشستگی. من کلِ ملتشون را فرستادم بازنشستگی.»

تگ ها


فوتبال