حذف وزیر ورزش از انتخابات فدراسیون فوتبال+ عکس

یک فایل پی دی اف از روز گذشته در میان فعالان فوتبالی در حال دست به دست شدن است. فایلی که اساسنامه پیشنهادی جدید فدراسیون را در خود جای داده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در روزهای تعطیلی فوتبال به دلیل شیوع ویروس کرونا مسئولان فدراسیون فوتبال به دنبال جمع بندی آرا برای تصویب یک اساسنامه تازه برای فدراسیون فوتبال هستند تا نگرانی های فیفا را در این زمینه کاهش بدهند.


در همین راستا پیش نویش یک اساسنامه به فدراسیون فوتبال و همینطور به اعضای هیئت ها و برخی صاحب نظران ارسال شده که البته متن آن لو رفته و در اختیار رسانه ها نیز قرار گرفته است.


نکته مهم در این اساسنامه حذف وزیر ورزش از جمع اعضای مجمع فدراسیون فوتبال، طبق چیزی است که فیفا آن را از فدراسیون فوتبال انتظار داشته، اما فدراسیون فوتبال همچنان یک صندلی را در اختیار وزیر قرار داده و نماینده وزارت ورزش در مجامع فدراسیون فوتبال، شرکت خواهد کرد.


در این مجمع که تعداد آن از ۷۵ به ۹۰ تغییر کرده، اکثریت صندلی ها به باشگاه ها داده شده و اکثریت هیئت ها از میان رفته است؛ اگرچه به دلیل یکدست بودن هیئت ها و دولتی تر بودن ساختار آنها، احتمالا همچنان هیئت ها اکثریت قالب آرای مجمع را تشکیل خواهند داد.


در اساسنامه جدید ۴۹ نماینده باشگاه می توانند در مجمع شرکت کنند و به مصوبات یا نامزدهای مختلف رای مثبت یا منفی بدهند؛ این در حالی است که تعداد نمایندگان هیئت ها در این اساسنامه برابر با تعداد استان های ایران (۳۱ استان) است.


اعضای مجمع سهمی کوچک برای مربیان، داوران و بازیکنان نیز در نظر گرفته اند؛ همچنین طبق معمول نمایندگان نهادهای غیرمرتبط با فوتبال مثل آموزش پرورش، وزارت کار، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اطلاعات و ستاد کل نیروهای مسلح نیز برای خود سهم گرفته اند.


با اینکه تعداد نفرات مجمع عدد بیشتری از گذشته است، اما به نظر می رسید مجمع جدید سهم بیشتری برای تاثیرگذاران فوتبال یعنی مربیان، بازیکنان، داوران، پیشکوستان و .. در نظر بگیرد که البته این اتفاق رخ نداده است.

بیشتر بخوانید:
جهانبخش: آن پورشه‌ها را حتی ندادند بو کنیم!
عابدزاده: دست کسی که خاطراتم را دزدید قطع شود!
بشار رسن شاگرد ژاوی می‌شود؟

تگ ها


وزارت ورزش و جوانان فدراسیون فوتبال فوتبال ایران اساسنامه فوتبال