حسن‌زاده : از صحبتم برداشت غرض‌ورزانه شد-در تهران کسی را نمی‌شناسم!

اسماعیل حسن‌زاده گفت:قطعا مقصودم از جمله «جوانی از شهرستان آمده» اولا هیچ‌کدام از آن آقایانی نبودند که برخی دوستان برداشت کردند...

اسماعیل حسن‌زاده گفت:قطعا مقصودم از جمله  «جوانی از شهرستان آمده» اولا هیچ‌کدام از آن آقایانی نبودند که برخی دوستان برداشت کردند

به گزارش مدال،«وقتی یک جوان شهرستانی که تازه به تهران آمده و مشهور شده، علیه وزیر حرف می‌زند، یا از زمین و زمان صحبت می‌کند باید در یک برنامه کالبدشکافی شود. ما یک مشکل با رسانه‌ها داریم که لذت می‌برند مسائل را وارونه جلوه دهند. چرا رادیو صحبت رحمتی علیه من را بولد می‌کند تا از من حرفی دربیاید؟» همین صحبت‌ها از اسماعیل حسن‌زاده، رئیس کمیته‌انضباطی کافی بود تا ولوله‌ای بین بازیکنان فوتبال به‌خصوص بازیکنان شهرستانی ایجاد شود و آنها همین موضوع را دستمایه توهین به خود تلقی کرده و با هشتگ «با افتخار شهرستانی هستم» به مقابله به این اظهارات بپردازند. حسن‌زاده اما به برداشت غرض‌ورزانه از مصاحبه‌اش با رادیوتهران اشاره کرده و می‌گوید مقصودش از آن جمله چیز دیگری بود و اتفاقا خودش هم با افتخار شهرستانی است. دفاعیات اسماعیل حسن‌زاده درباره اظهارنظر جنجالی‌اش که در گفت‌وگو با «فرهیختگان» صورت گرفته را در ادامه می‌خوانید.

نباید میکروفون به جوان 20ساله بدهیم

اخیرا پدیده‌ای به وجود آمده و آن اینکه بدون اینکه ظرفیت آدم‌ها را بالا ببریم، به جهت توانمندی فوتبالی- حتی شاید در این خصوص رسانه نیز نقش موثری داشته باشد- میکروفون و دوربین را در اختیار بازیکنی قرار می‌دهیم که این موضوع می‌تواند برخی اتفاقات ناخوشایند را به‌همراه داشته باشد. وقتی میکروفون را در اختیار یک جوان زیر 20 سال که ظرفیت‌های علمی، آموزشی و فرهنگی و به‌خصوص آموزش‌های رفتار حرفه‌ای را هنوز ارتقا نداده است، قرار می‌دهیم؛ مسلما دست به رفتارهایی می‌زند که چه در بعد فوتبالی و چه در بعد غیرفوتبالی آثار خوبی به‌همراه ندارد که البته نمونه‌های آن هم فراوان است. وقتی یک جوان زیر 20 سال وارد یک فضای بزرگ ورزشی مثل تیم‌های پرطرفدار می‌شود، لازم است به‌همراه آن برای رشد وی در همه ابعاد تلاش مضاعفی شود، به‌خصوص در بعد رفتارهای حرفه‌ای.

به مجری رادیو گفتم این کار را نکنید

وقتی در رادیو مجری محترم درباره یادداشت‌های خصوصی یک بازیکن از من سوال کرد، به وی گفتم این کار را نکنید و تاکید کردم که به‌عنوان یک رسانه چقدر مصلحت و سازندگی در این است که من را روی خط آوردید تا مسائل انضباطی فوتبال کشور را بیان کنم اما درباره یادداشت شخصی یک بازیکن از من سوال می‌کنید و افزودم برای این کارها متاسفم و معتقدم این کارها باعث شده یک جوان که هنوز به آن پختگی لازم نرسیده است، همین که خودش را در فضای رسانه می‌بیند، کارهایی انجام ‌دهد.

مقصودم هیچ‌کدام از آن بازیکنان نبود!

در این بین قطعا مقصودم از جمله  «جوانی از شهرستان آمده» اولا هیچ‌کدام از آن آقایانی نبودند که برخی دوستان برداشت کردند و جالب اینکه من خودم با بازیکنان شهرستانی که به کمیته‌انضباطی می‌آیند با گویش خودشان صحبت می‌کنم. به‌طور مثال با بازیکن کردی با زبان کردی و با بازیکن شمالی و آذری نیز با لهجه خودشان حرف می‌زنم و این توانمندی را هم دارم. بنابراین از آن صحبت من برداشت غرض‌ورزانه شده است، آن هم درحالی که کمیته‌انضباطی در فدراسیون فوتبال تنها کمیته‌ای است که تمام بازخوردهایش منفی است، چون بالاخره محرومیت و تنبیه در کارمان است و قرمز و آبی و شهرستانی؛ همه و همه از ما ناراحت هستند.

از صحبت‌هایم برداشت غرض‌ورزانه کردند

همه ما شهرستانی هستیم و خودم به شهرستانی‌بودنم افتخار می‌کنم اما وقتی می‌خواهم یک مثال از جوانی و خامی یک بازیکن بزنم، از این لفظ استفاده می‌کنم؛ رسانه‌ها برداشت غرض‌ورزانه کرده و آن را برجسته می‌کنند. این درحالی است که یکی از ویژگی‌های رئیس کمیته‌انضباطی این دوره که من باشم، این بود که یک شهرستانی رئیس کمیته‌انضباطی شده و به اندازه خودم هم تلاشم را در این هشت سال انجام داده‌ام اما مهم این است که وقتی بخواهید از داخل صحبت‌هایم یک برداشت دیگری داشته باشید، این نتایج را به دنبال خواهد داشت. مثلا اگر کاپیتان محترم تیم ملی ما (مسعود شجاعی) همه حرف‌هایم را در فایل صوتی گوش کند، قطعا متوجه منظور من می‌شود و آن برداشت غلطی که دیگران غرض‌ورزانه برداشته‌اند را   استنباط نخواهد کرد و محور پیامش قرار نمی‌دهد.

بعد از اعلام رای علیه دانه‌درشت‌ها تهدید می‌شویم!

بخشی از آن برداشت‌ها و انتقاداتی که شده، غرض‌ورزانه بود و من منظوری از آن جمله نداشتم، در اولین مصاحبه بعد از انتخابم به‌عنوان رئیس کمیته‌انضباطی اعلام کردم که من شهرستانی‌ام و هیچ‌کس را هم در تهران نمی‌شناسم و با توانمندی خودم آمده و به این پست رسیده‌ام. ضمن اینکه ما تقریبا بعد از صدور هر رایی مخصوصا برای دانه‌درشت‌ها و آدم‌های بزرگ تهدید هم شده‌ایم و از ماشینم گرفته تا خودم و خانواده‌ام را هم تهدید کرده‌اند.

آن برداشت زشت منظور صحبت من نبود

باز هم تاکید می‌کنم که از صحبت‌های من برداشت خوبی صورت نگرفته و از آن جمله منظورم آن چیزی نبود که امروز برخی به آن اشاره می‌کنند و مورد نقدش قرار می‌دهند. من به‌قدری شهامت دارم که اگر اشتباه کرده باشم، بگویم اشتباه کرده‌ام اما مقصود من چیز دیگری بوده است. آن برداشت زشت منظور صحبت من نبود. یک وقت شما منظوری دارید و حرفش را هم می‌زنید و می‌گویید اشتباه کردم اما من صحبتی کردم که برداشت دیگری از آن شده است.