حسین‌خانی: مبارزه با باروز سخت‌تر از دایک است

ملی پوش وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد در المپیک می گوید برای کسب مدال در توکیو باید تا پای جان بجنگد.&#۱۶۰;...

به گزارش "ورزش سه"، مصطفی حسین‌خانی که با قهرمانی در لهستان توانست دوبنده تیم ملی کشتی آزاد در وزن ۷۴ کیلوگرم را از آن خود کند، امروز با حضور در برنامه دایره طلایی در خصوص پروسه ای که برای کسب دوبنده تیم ملی طی کرد، اظهار داشت: ما از سال گذشته تاکنون ۱۲ مرحله اردو را سپری کردیم، بحث انتخاب ملی پوشان برای المپیک پروسه سنگینی است و برای همه نفرات پراسترس بود. در همه اوزان رقابت برای رسیدن به دوبنده تیم ملی بین دو سه نفر بود که قرار بود در انتخابی رودررو یا شرکت در تورنمنت هایی که کادرفنی در نظر گرفته بود، خودشان را نشان دهند. خوشحالم و خداراشکر می کنم که در این مدت زحمت زیادی کشیدم و به لطف خدا و دعای مردم صاحب دوبنده تیم ملی شدم. امیدوارم در المپیک هم جواب زحمات خودم، مربیانم و خانواده ام و همه کسانی که برایم از بچگی زحمت کشیدند، را بگیرم.


به خداحافظی فکر نمی کنم
وی در مورد اینکه چقدر احتمال دارد المپیک آخرین میدان او باشد، تصریح کرد: به چنین موضوعی فکر نمی کنم و تمام فکر و ذکرم المپیک است. سطح ۷۴ کیلوی المپیک خیلی بالاست و اغلب مدعیان مدال دار هستند. ضمن اینکه واقعا شرایط المپیک ویژه هست و همه با آمادگی کامل شرکت می کنند.
این کشتی گیر مدعی تهرانی با تاکید براینکه تجربه المپیک های قبلی نشان داده نمی شود خیلی نتایج را پیش بینی کرد، ادامه داد: من هم به خودم خیلی امیدوار هستم. در همین یک سال گذشته یک سیر صعودی را در خودم دیدم و توانستم خودم را به رقبای طراز اول برسانم، خصوصا اینکه در همین لهستان ۵-۶ المپیکی شرکت کرده بودند.


جردن باروز را بهتر از کایل داک می دانم
حسین خانی در مورد دو کشتی گیر مدعی ۷۴ کیلوی آمریکا (جردن باروز یا کایل دایک) که از بین آنها دایک روانه المپیک می شود، عنوان کرد: هر دو قهرمان جهان هستند. باروز در ۷۴ کیلو و دایک در ۷۹ کیلو دو سال پیاپی قهرمان جهان شده است. شرایط شان یکسان است ولی من از نظر فنی باروز را جلوتر از دایک می دانم. البته دایک هم کشتی گیری است که خودش را در این دو سال در ۷۹ کیلو نشان داده و حریفان را با اختلاف زیاد شکست داده است. اینکه او از یک وزن بالاتر به ۷۴ کیلو آمده طبیعتا باید وزن بیشتری کم کند و این نقطه مثبتی برای من هست که در کشتی با او از این شرایط استفاده کرده و او را در ابتدای کشتی تحت فشار قرار دهم و درادامه بهتر کشتی بگیرم.


چامیزو پیشنهادم برای تمرین را هم قبول نکرد
دارنده مدال برنز سال ۲۰۱۶ جهان با اشاره به کشتی نگرفتن چامیزو در فینال جام زیلکوفسکی با او، گفت: خودم دوست داشتم با او کشتی بگیرم و خودم را آماده کرده بودم. حتی صبح مسابقه که درحال نرمش بودیم، با توجه به اینکه چامیزو آن طرف جدول بود، به او پیشنهاد دادم با هم تمرین کنیم که قبول نکرد.


حضور برزگر در خانه کشتی به ما روحیه داد
وی با تاکید بر اینکه فدراسیون کشتی تمام امکانات لازم را در خانه کشتی در اختیار کشتی گیران قرار   داده، عنوان کرد: فدراسیون با همه کمبودهایی که بود همه امکانات را برای کشتی گیران در خانه کشتی فراهم کرده و با بازسازی خانه های کشتی کارش را انجام داده، ولی بحث المپیک فراتر از فدراسیون است و باید نگاه المپیکی به موضوع داشت. این صحبت ها هم تکراری است. مدت زیادی تا مسابقات نمانده و در این زمان باقی مانده مسئولان باید توجه داشته باشند که کشتی همیشه جور ورزش را کشیده است. البته کشتی گیران زیاد هم منتظر مسئولان نبوده اند و ما برای اعتبار نام ایران همیشه روی تشک رفته ایم. جدا از افتخاری که برای خودمان هست اما به دنبال اهتزاز پرچم کشور هستیم.
حسین خانی در مورد حضور قهرمانان و پیشکسوتان در اردوهای المپیکی گفت: صددرصد این موضوع روحیه بخش است. شخصی مثل منصورخان برزگر که مولانای کشتی ایران هست وقتی به اردو می آید به ما روحیه می دهد. او صحبت خیلی خوبی هم با بچه ها کرد. ان شاءالله که تداوم داشته باشد ومن به سهم خودم از قهرمان کشتی تقاضا می کنم باز هم بیایند و در کنار ما باشند.


از فشار تمرینات بچه‌ها شب نمی‌توانند بخوابند
وی در مورد تیم های ملی کشتی در آوردگاه المپیک عنوان کرد: واقعا نمی شود پیش بینی کرد چه کسی مدال می گیرد اما هر کسی مدال می خواهد باید بجنگد و جای اشتباه ندارد. اولین اشتباه شما می تواند آخرین اشتباه باشد. من به تیم های آزاد و فرنگی مان امیدوارم، دعای مردم پشت ما هست و از نزدیک می بینم که بچه ها از جان و دل مایه می گذارند. فشار و شدت تمرینات آنقدر بالاست که بچه ها شب نمی توانند بخوابند. امیدوارم مزد زحمات شان را در المپیک بگیرند.

ملی پوش ۷۴ کیلوی ایران در المپیک که صاحب دو فرزند است، ادامه داد: شرایط من نسبت به بچه های دیگر متفاوت است، جا دارد از همسرم تشکر کنم. ۱۲ اردو برگزار شده و فاصله بین هر اردو هم سه روز بوده و نگهداری از دو بچه کوچک واقعا سخت است که همسرم این کار را انجام داده، من از همسرم و خانواده ام که همه کار برای من انجام داده و همیشه کنارم بودند تشکر می کنم. ان شاءالله مزد زحمات این عزیزان را با مدال خوش رنگ بگیرم. دخترم که به دنیا آمد در مسابقات جهانی مدال برنز گرفتم و حالا هم امیدوارم پسرم که متولد شده در المپیک مدال بگیرم.


امیدوارم در توکیو آرزوی پدرم را برآورده کنم
مصطفی حسین خانی در خاتمه عنوان کرد که آرزوی هر روز پدرش موفقیت او بوده است و گفت: هم در این ۱۲ اردو و هم مسابقات همیشه دعای خیر پدرم را پشتم احسام کردم. هرموقع نماز صبح می خواند و من معمولا خواب بودم و با دعای او بیدار می شدم می شنیدم که همه جوان ها را دعا می کرد و بعد از خدا می خواست که همه بچه ها موفق باشند علی الخصوص مصطفی من. همیشه این دعایش در خاطرم هست و امیدوارم که در توکیو خواست و آرزوی او را برآورده کنم.

تگ ها


آزاد کشتی مصطفی حسین خانی