حضور در بازی‌های ساحلی آسیا از برنامه کمیته المپیک خارج نمی‌شود

لغو بازی‌های ساحلی آسیا برنامه کمیته ملی المپیک جهت اعزام کاروان به محل برگزاری این بازی‌ها را برای دومین‌بار مختل کرد با این حال حضور در این بازی‌ها همچنان مورد تاکید است....

به گزارش خبرنگار مهر، همه گیری ویروس کرونا و آغاز موج جدیدی از جهش این ویروس در بسیاری از کشورها برای دومین بار باعث لغو برگزاری بازی‌های ساحلی آسیا شد.

شورای المپیک آسیا (OCA) ابتدا ۸ تا ۱۵ آذرماه را به عنوان زمان مقرر برای برگزاری دوره جدید بازی‌های ساحلی آسیا در سال ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرده بود اما شیوع و گستردگی ویروس کرونا در جهان باعث تعویق این بازی‌ها به بازه زمانی ۲ تا ۱۰ آوریل ۲۰۲۱ (۱۳ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۰) شد.

در فاصله سه ماه مانده تا برگزاری این بازی‌ها در زمان جدید اما ارزیابی و تصمیم جدید OCA حکایت از لغو دوباره رویداد و برگزاری آن در زمان دیگری دارد. بدین ترتیب کمیته ملی المپیک که حضور در این رویداد را در کنار چهار رویداد آسیایی و جهانی دیگر در برنامه دارد، برای دومین بار باید برنامه‌های خود را جهت اعزام کاروان متوقف کند تا بعد از مشخص شدن زمان جدید آنها را از سر بگیرد با این حال حضور در این رویداد همچنان مورد تاکید است.

حضور در بازی‌های ساحلی آسیا از برنامه خارج نمی‌شود

پیمان فخری که سرپرستی کاروان اعزامی به بازی‌های ساحلی آسیا را بر عهده دارد در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه حضور در این بازی‌ها در هر شرایطی در دستور کار کمیته ملی المپیک است، گفت: وقتی شکل گیری بازی‌های جهانی ساحلی برای برگزاری متوالی آغاز شده و در کشورمان هم ورزشکاران رشته‌های مختلف پیگیر تمرینات خود در بخش ساحلی هستند قطعاً کمیته ملی المپیک از اعزام کاروان به بازی‌های آسیایی حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: تعیین بازه زمانی آوریل برای برگزاری بازی‌های ساحلی آسیا - بعد از لغو زمان اولیه - اشتباهی بود که مسئولان شورای المپیک آسیا و میزبانان چینی مرتکب آن شدند. با توجه به روند شیوع و گستردگی کرونا، عدم وجود شرایط لازم برای برگزاری این بازی‌ها در این زمان قابل پیش بینی بود. از ابتدا باید این بازی‌ها را هم مانند المپیک یک سال به تعویق می‌انداختند.

رئیس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی با تاکید بر اینکه لغو دوباره بازی‌های ساحلی آسیا قابل پیش بینی بود، تصریح کرد: این موضوع از پاسخ‌های شکننده‌ای که شورای المپیک آسیا نسبت به مکاتبات و استعلام‌های کمیته ملی المپیک ارائه می‌کرد هم قابل تشخیص بود. به همین دلیل ما در کمیته ملی المپیک وارد مرحله برگزاری جلسه با سرپرستان تیم‌ها نشدیم.

وی در این زمینه ادامه داد: البته مکاتبات لازم و ابتدایی را داشتیم اما به خاطر مبهم بودن وضعیت برگزاری بازی‌ها، اقدامات و برنامه‌های مورد نیاز را وارد فاز اجرایی نکردیم. حتی بررسی درخواست‌هایی که از طرف برخی رشته‌ها برای اضافه شدن به فهرست کاروان داشتیم را منوط به تعیین تکلیف بازی‌ها و نهایی شدن برگزاری آن در زمان پیش بینی شده کردیم.

سرپرست کاروان اعزامی به بازی‌های ساحلی آسیا با تاکید بر اینکه این بازی‌ها در هر زمان جدیدی برگزار شود کاروان ایران در آن شرکت خواهد داشت، گفت: کمیته ملی المپیک تصمیمی مبنی بر لغو برنامه برای شرکت در این بازی‌ها ندارد. حتی با اعلام فهرست بلند و اولیه، ثبت نام ابتدایی کاروان را هم انجام داده‌ایم. هر زمان که تاریخ برگزاری بازی‌ها مشخص شد بر اساس فاصله زمانی باقی مانده نسبت به برنامه‌های لازم برای تشکیل کاروان اقدام می‌کنیم.

بازی‌های ساحلی آسیا بالاخره چه زمانی برگزار می‌شود؟
به گزارش خبرنگار مهر، طبق آنچه شورای المپیک آسیا اعلام کرده، مسئولان این شورا پس از نشست مشترک با چینی‌ها که برگزارکننده بازی‌های ساحلی آسیا خواهند بود، زمان جدید و سوم این رویداد را مشخص و نهایی می‌کنند.

این در حالی است که شورای المپیک آسیا سال آینده و در اردیبهشت ماه با کمک تایلندی‌ها برگزار کننده «بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا» خواهد بود و فعلاً هم خبری از لغو این رویداد مخابره نشده است. بعد از آن هم ژاپنی‌ها در مردادماه میزبان «المپیک ۲۰۲۰» خواهند بود. OCA برای تعیین سومین زمان مقرر جهت برگزاری بازی‌های ساحلی آسیا باید علاوه بر این دو رویداد و زمان مصوب آنها، برگزاری «بازی های کشورهای اسلامی»و «بازی های آسیایی جوانان» را هم مد نظر قرار دهد. این دو رویداد به ترتیب شهریورماه و آبان ماه سال آینده به میزبانی ترکیه و چین برگزار می‌شود.

با این اوصاف و با توجه به ترافیک رویدادهای آسیایی و جهانی پیش رو، احتمال اینکه بازی‌های ساحلی آسیا این بار نسبت به بار اول تعویق طولانی‌تری را شاهد باشد، بعید به نظر نمی‌رسد.

تگ ها


بازی‌های ساحلی آسیا شورای المپیک آسیا کمیته ملی المپیک پیمان فخری کاروان ورزش ایران