حضور ورزشکاران در آگهی تبلیغاتی ; خرید محبوبیت

ورزشكاران با حضور در آگهي هاي تبليغاتي، به شركت ها بها مي دهند محمدمهدی رکنی برانکو ايوانكوويچ، برای چند فر ......

ورزشكاران با حضور در آگهي هاي تبليغاتي، به شركت ها بها مي دهند

محمدمهدی رکنی

برانکو ايوانكوويچ، برای چند فریم عکس تبلیغاتی حدود 150 میلیون تومان دریافت کرده است

به گزارش مدال به نقل از مهدي پاشازاده در گفت وگو با «قانون»: ستاره ها سبب مي شوند كه توجه هواداران به محصولات جلب شود

سال 1376، ارگان خبری انصار حزب ا... از باقری درخواست کرد تا با پیراهن تیم باشگاهي اش شامپو تبلیغ کند، نه با پیراهن تیم ملی ایران

 

 

اگر يك روز در خيابان هاي تهران قدم بزنيد، بدون شك بيلبوردهاي تبليغاتي متعددي را خواهيد ديد كه در آن ها تصويري از ورزشكاران همراه با يك جنس تبليغاتي به چشم مي خورد. يكي خميردندان تبليغ مي كند و ديگري محصولات آرايشي بهداشتي. تلويزيون نيز از اين غافله عقب نمانده و مدتي است كه ورزشكاران را در حال تبليغ يك جنس خاص نشان مي دهد. پيش از بازي الكلاسيكو بود كه مهدي پاشازاده در يك آگهي تبليغاتي حاضر شد. به همين بهانه نگاهي داريم به تمام ورزشكاراني كه در سال هاي اخير سعي كردند يك محصول را به هواداران معرفي كنند. آن ها از محبوبيت خود براي تبليغ استفاده مي كنند، گاه نيز راه را اشتباه مي روند و مجبور به عذرخواهي مي شوند.

سود دو طرفه

ورزشکاران یکی از الگوهای مهم در جوامع به حساب می آیند، به همين دليل است كه شرکت های مختلف از آن ها برای حضور درپروژه های تبلیغاتی استفاده می کنند. امروزه فعالیت های اقتصادی ورزشکاران در صنعت تبلیغات به یکی از مهم ترین منبع درآمدهای آنان در کنار رشته ورزشی که در آن فعالیت دارند، تبدیل شده است. ورزشکاران مطرح دنیا دارای هواداران بسیار زیادی هستند که دوست دارند خودشان را به شکل آن ها در بیاورند و مانند ورزشکار مورد علاقه شان زندگی کنند. شرکت های مختلف ازاین فرصت نهایت استفاده را می کنند و با پیشنهادهای مالی مختلف از ورزشکاران می خواهند که برند آنان را تبلیغ کنند. در نتیجه این تبلیغات مخاطبان و هواداران ورزشکار موردنظر که تمام نگاه شان به ورزشکار مورد علاقه شان است، به استفاده از آن برند می پردازند و سود خوبی به شرکتی که برندش تبليغ شده می رسد.

فعاليت هاي بين المللي

قراردادهای رونالدو با کمپانی و اسپانسرهای مختلف باعث شده تا این ستاره پرتغالی ثروت قابل توجهی در دنیای فوتبال به دست آورد. او همه این ها را مدیون موفقیت هایش در سطح ملی و باشگاهی است. رونالدو در سال های اخیر یکی از فعال ترین فوتبالیست ها در عرصه تبلیغات برندهاي معتبر از جمله نایک، سامسونگ، محصولات بهداشتی کلیر، شركت خودروسازی تویوتا، شرکت هواپیمایی امارات و .. بوده است. همين اتفاقات سبب شده تا رونالدو به یکی از ثروتمند ترین ورزشکاران دنیا تبدیل شود.

لیونل مسی و کمک به اوج گرفتن ترک ایرلاین

لیونل مسی 30ساله، ستاره آرژانتینی تیم فوتبال بارسلوناي اسپانیا، یکی از چهره های مشهور دنیای تبلیغات نیز به شمار می رود و در آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی و ویديویی بسیاری ایفای نقش کرده است. حضور او، در کنار برترین ورزشکاران جهان مانند بسکتبالیست ها، تنیسورها و حتی فوتبالیست های مشهور دنیا بوده که عاملی برای جذاب شدن این آگهی های تبلیغاتی به شمار رفته است. در سال 2011، مسی در یک آگهی که برای شرکت هواپیمایی ترک ایرلاین ساخته شده بود، حضور پیدا کرد. در این آگهی تبلیغاتی علاوه بر مسی، کوب برایانت، ستاره بسكتباليست نیز حضور داشت. کلیپ این آگهی بیش از ۱۱۰ میلیون بار در یوتیوب، مورد بازدید قرار گرفت. این تعداد بازدید از یک ویديو رکورد کمی نیست. یک آگهی تبلیغاتی تلویزیونی، وقتی تنها صد میلیون بار در شبکه دو میلیارد نفری اینترنت دیده می شود، به معني یک موفقیت بزرگ برای آگهی دهنده است. این آگهی تبلیغاتی برای اولین بار روز ششم دسامبر منتشر شد و تا تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۶ میلیون نفر بازدید کننده داشته است. در این کلیپ خلاقانه شاهد آن بوديم که مسی و برایانت برای جلب توجه یک کودک به رقابت می پردازند اما درنهایت مهماندار همواپیما که قصد دارد از کودک با بستنی پذیرایی کند، توجه او را جلب می کند. در ادامه به سبب این کلیپ تبلیغاتی تعداد بازدیدکنندگان از کانال های رسانه ای ترک ایرلاین نیز به حدود ۲۸ میلیون نفر رسید.

آغازي براي ايراني ها

فعالیت های تبلیغاتی ورزشکاران ایرانی سابقه چندان درخشانی ندارد. مهرداد میناوند در سال 87 درتبلیغات املاک رابینسون دوبی شرکت کرد که این تبلیغ از طریق شبکه های ماهواره ای روی آنتن رفت. بعد از او مرحوم حجازی و حسین رضازاده به تبلیغات این شرکت پیوستند. بعدها مشخص شد املاک رابینسون قصد کلاهبرداری داشته و مردمی که به اعتبار این سه ورزشکار محبوب در آن شرکت ، سرمایه گذاری کرده بودند، متضرر شدند. درآن مقطع حضور این سه ورزشکار ایرانی در شبکه های ماهواره ای، واکنش منفی مسئولان را به دنبال داشت و باعث وضع قانون جدیدی شد که درآن حضور ورزشکاران و هنرمندان در آگهی های تبلیغاتی ممنوع بود. اوضاع به حدی به هم ریخت که شایعاتی مبنی بر محرومیت ورزشکاران ملی پوشی که در آگهی های تبلیغاتی شرکت می کنند، منتشر شد. منع حضور ورزشکاران و هنرمندان در آگهی های تبلیغاتی سال 87 آن قدر ارزش خبری داشت که به تیتر صفحه اول برخی روزنامه ها تبديل شد.

تابويي كه شكسته شد

تا پیش از اینکه حضور ورزشکاران و هنرمندان در تبلیغات منع شود، برخي ورزشكاران تلاش مي كردند وارد اين عرصه شده و درآمد مناسبي از آن كسب كنند. کریم باقری حوالی سال 76 بیلبوردهای تبلیغاتی محصولات شرکت داروگر را در اتوبان های تهران به خود اختصاص داد تا تابوی حضور در تبلیغات توسط این فوتبالیست شکسته شود. البته این فعالیت تبلیغاتی باقری درآن مقطع واکنش های منفی درپی داشت. در یکی از واکنش های منفی، ارگان خبری انصار حزب ا... از باقری درخواست کرد با پیراهن تیم باشگاهی اش آرمینیا بیله فلد شامپو تبلیغ کند، نه با پیراهن تیم ملی ایران. این روزها اوضاع کمی متفاوت شده است و بسیاری از ورزشکاران به راحتی در تبلیغات مختلف حاضر می شوند. کریم باقری این روزها به بیلبوردهای شهربازگشته است و این بار برای خمیردندان بنسر تبلیغ می کند.

سید محمد موسوی و رکسونا

برند رکسونا به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع رول ، استیک و اسپری ضد تعریق فعالیت دارد. این برند از زیرمجموعه های شرکت یونیلور است. این روزها اگر به سینما بروید، به طور حتم پیش از شروع فیلم با تبلیغ برند رکسونا با حضور سید محمد موسوی بازیکن تیم ملی والیبال کشورمان مواجه خواهید شد.

نوشیدنی های انرژی زا

فرهاد مجیدی، پیشکسوت محبوب باشگاه استقلال به تازگی مشغول تبلیغ برند لایف شده است که درعرصه نوشابه های انرژی زا فعالیت دارد. نوشابه انرژی زای هپی لایف حاوی انواع مختلفی از ویتامین هاي گروه ب است. سردار آزمون، بازیکن جوان تیم ملی کشورمان نیز به تازگی قرارداد خودش را برای همکاری با شرکت پاورآپ به امضا رسانده است.

رونمایی از تیزر تبلیغاتی پاشازاده در شب الکلاسیکو

مهدی پاشازاده، پیشکسوت باشگاه استقلال یک شنبه شب پیش ازپخش بازی بارسلونا و رئال مادرید در تیزر تبلیغاتی شرکت شیرآلات آویشا دیده شد. گفته می شود پاشازاده مدیرعامل این شرکت است. او در اين باره به «قانون» گفت: به طور كلي در تمام دنيا، حضور ستاره ها در تبليغات سبب مي شود تا توجه بسياري به برندهاي معتبر جلب شود. هواداران وقتي مي بينند كه ورزشكاران محبوب شان يك برند را تبليغ مي كنند، تلاش مي كنند با تحقيقات بيشتر، به سمت آن برند گرايش پيدا كنند و اين موضوع موجب يك سود دو طرفه مي شود.

محمدخاکپور و شرکت تایم اندتایم

محمدخاکپور، سرمربی سابق تیم فوتبال امید ایران، موسس شرکت تایم اند تایم است. این شرکت نمایندگی ۹ برند اروپایی در ایران را در اختیار دارد و روی چهار برند فعالیت ویژه ای دارد؛ یک برند سويیسی به نام واینر (Wainer)، دو برند از ترکیه به نام های آی واچ (iWatch) و بلموند (Belmond) و یک برند دانمارکی به نام دنیش دیزاین (Danish Design).علاوه بر مدیریت این شرکت، محمدخاکپور گاهی به مدلینگ شرکت تایم اندتایم نیز می پردازد.

برانکو ایوانکوویچ و ورود به عرصه مدلینگ

برانکو ایوانکوويچ، سرمربی تیم پرسپولیس که این روزها در اوج محبوبیت است، به تازگی با برند ساعت مچی لونویل همکاری تبلیغاتی کرده است. گفته می شود برانکو برای چند فریم عکس تبلیغاتی حدود 150 میلیون تومان دریافت کرده است.

تفاوت تبلیغات، از زمین تا آسمان

با اینکه روز به روز وضعیت ورزشکاران ایرانی درصنعت تبلیغات بهبود می یابد، اما ورزشکاران ایرانی هنوز فاصله زیادی با همتایان خارجی خود دارند. باید دید با این روند روبه رشدی که ورزشکاران ایرانی در زمینه تبلیغات طی می کنند، می توانند روزی به رویای ظاهر شدن در حد رونالدو و مسی برسند یا خیر.

ش

تگ ها


اخبار روز فوتبال