حملات نژادپرستانه به سه ستاره انگلیس

پس از اینکه جیدون سانچو، مارکوس راشفورد و بوکایو ساکا موفق نشدند پنالتی‌های خود را در فینال یورو برای انگلیس تبدیل به گل کنند، هر سه مورد حملات آنلاین نژادپرستان قرار گرفتند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، زامبی های نژادپرست انگلیسی بوکایو ساکا، مارکوس راشفورد و جیدون سانچو را با کامنت ها و پیام های نفرت انگیز و وحشتناک در شبکه های اجتماعی مورد حمله قرار دادند. هر سه بازیکن تیم ملی انگلیس در دیدار فینال یورو ۲۰۲۰ که شب گذشته برابر ایتالیا برگزار شد موفق نشدند پنالتی های خود را تبدیل به گل کنند و در نهایت این آتزوری بود که قهرمان اروپا شد.

کامنت های وحشتناک و نفرت انگیزی که این بازیکنان دریافت کرده اند موجب شده تا اتحادیه فوتبال انگلیس در بیانیه هواداران نژادپرست انگلیسی را محکوم کرده و بگوید که تیم ملی انگلیس نیازی به این هواداران ندارد. همچنین پلیس انگلیس نیز تایید کرده که در حال تحقیق درباره کامنت‌گذاران نژادپرست است.

هواداران نژادپرست انگلیسی در شبکه ای اجتماعی بلافاصه به اکانت های هر سه بازیکن سیاهپوست تیم ملی انگلیس که پنالتی های خود را برابر ایتالیا از دست دادند، حمله کردند. اکانت های این سه بازیکن در اینستاگرام و توییتر با انبوهی از تصاویر نژادپرستانه از جمله شکلک های میمون و موز و همچنین نظرات کتبی همراه با دشنام ها و لعن و نفرین هایی هولناک مورد حمله قرار گرفت.

یکی از این هوادارن نزادپرست زیر آخرین عکس ساکا کامنت گذاشته است: "برگرد به نیجریه". دیگری نوشته: "از کشور من گمشو بیرون". کاربر دیگری کامنت گذاشته: "این موز رو بگیر کاکا سیاه".

یکی دیگر از این زامبی های نزادپرست بدون توجه به اینکه ساکا متولد لندن است برای او کامنت گذاشته: "خارجی ها احمقند".

در واکنش به این حملات نژادپرستانه سخنگوی اتحادیه فوتبال انگلیس در اظهاراتش گفت که نژادپرستی به هیچ وجه در فوتبال پذیرفته نخواهد شد.

سخنگوی اتحادیه فوتبال انگلیس گفت: "اتحادیه فوتبال به شدت همه انواع تبعیض را محکوم می کند و از نژادپرستی آنلاین که برخی از بازیکنان تیم ملی انگلیس ما را در رسانه های اجتماعی هدف قرار داده است، منزجر شده است.

از این روشن تر نمی توانیم بگوییم که نمی خواهیم، هر شخصی که پشت چنین رفتارهای نفرت انگیزی قرار دارد، از تیم حمایت کند. ما تمام تلاش خود را برای حمایت از بازیکنان آزاردیده خواهیم کرد و در عین حال خواستار سخت ترین مجازات های ممکن برای مسئولین این رفتار هستیم.

ما به تلاش خود برای محو تبعیض از فوتبال ادامه خواهیم داد، اما از دولت می خواهیم که سریعاً وارد عمل شود و قوانین مناسب را وضع کند تا این سواستفاده و آزار در زندگی واقعی عواقب واقعی داشته باشد.

شرکت‌های شبکه های اجتماعی باید اقدامات خود را افزایش داده و با مسئولیت پذیری و اقدام عملی برای منع سواستفاده‌کنندگان و آزارگران از سیستم عامل خود، شواهدی را جمع آوری کنند که بتواند منجر به پیگرد قانونی شود تا شبکه های آنها از این نوع سواستفاده و آزار نفرت انگیز پاک شود."

پلیس متروپولیتن نیز تایید کرد که در مورد این آزارهای آنلاین تحقیق خواهد کرد و گفت: "ما از تعدادی از اظهارات توهین آمیز و نژادپرستانه در رسانه های اجتماعی خطاب به فوتبالیست ها پس از فینال یورو ۲۰۲۰، مطلع هستیم.

این آزارها کاملا غیرقابل هستند، تحمل نخواهند شد و مورد تحقیق و بررسی قرار خواهند گرفت."

بازیکنان انگلیس در حمایت از فعالیت های ضد نژادپرستانه در طول مسابقات یورو پیش از آغاز هر مسابقه زانو زدند؛ حرکتی که انتقادات فراوانی را از سوی هواداران انگلیسی به دنبال داشت و در عین ناباوری بخشی از این هواداران بازیکنان تیم ملی انگلیس را هنگان زانو زدن هو می کردند.

اتحادیه فوتبال انگلیس و بازیکنان تیم ملی این کشور نیز به نوبه خود به این هو شدن ها از سکوها حمله کرده و گفتند که اقدامات این تماشاگران دقیقاً همان دلیلی است که باعث می شود تیم برای موضع گیری در برابر نژادپرستی احساس نیاز کند.

تگ ها


جیدون سانچو تیم ملی انگلیس باکایو ساکا یورو ۲۰۲۰ فوتبال جهان مارکوس راشفورد فوتبال