در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!

رئیس فدراسیون فوتبال جلسه سرپایی با مدیرعامل باشگاه سپاهان قبل از آغاز مجمع برگزار کرد....

رئیس فدراسیون فوتبال جلسه سرپایی با مدیرعامل باشگاه سپاهان قبل از آغاز مجمع برگزار کرد.

به گزارش مدال، در حالی که مجمع فدراسیون فوتبال قرار است ساعت ۱۰ صبح امروز آغاز شود اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال و مهدی تاج رئیس فدراسیون در هتل المپیک تهران حضور دارند.

*اعضای مجمع نیز یکی یکی در حال ورود به سالن مجمع هستند.

*مهدی تاج که به طور اتفاقی با تابش مدیرعامل باشگاه سپاهان در لابی هتل روبرو شد چند دقیقه‌ای با او به صورت سرپایی جلسه برگزار کرد و مشغول گفت‌وگو شد.

*صادق درودگر مدیر بازاریابی سازمان لیگ در این جلسه سرپایی حضور داشتند.

*حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ، فریدون اصفهانیان و هدایت ممبینی از دیگر اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال هستند که هم اکنون در محل برگزاری مجمع حاضرند.

*امیرحسین فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال، عبدالکاظم طالقانی و محمود شیعی عضو هیأت رئیسه این فدراسیون، مسعود تابش مدیرعامل سپاهان و … از جمله مدیرانی هستند که زودتر از موعد در محل برگزاری مجمع حاضر شده‌اند.

* قرار است این مجمع ساعت ۱۰ صبح آغاز شود و با وجود اینکه در این جلسه هیچ دستوری مبنی بر بررسی وضعیت بازنشستگان هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال وجود ندارد اما همه در مورد گمانه‌زنی‌های استعفاهای احتمالی در این مجمع سخن می‌گویند. با این حال اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال معتقدند که حضور آنها در این سمت قانونی است و تضادی با قانون منع بازنشستگی ندارد.

 

*علیرضا فغانی با دقایقی تاخیر در جلسه مجمع حاضر شد.
در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!

* در حالی که طبق برنامه قرار بود مجمع فدراسیون فوتبال از ساعت ۱۰ صبح در هتل المپیک آغاز شود، به خاطر مشکلات تصویربرداری با ۱۰ دقیقه تأخیر آغاز خواهد شد.در مجمع امروز و تا پیش از ساعت ۱۰ صندلی‌های زیادی از اعضای مجمع خالی است.

*محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش پیش از شروع مجمع در جلسه حاضر شد.

* محمود اسلامیان در مجمع فدراسیون فوتبال حضور یافت

در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!
*راس ساعت ۱۰ به خبرنگاران اعلام شد برای پوشش مجمع به سالن ویدئو کنفرانس بروند. *مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در محل مجمع حضور پیدا کرد.

*علی کفاشیان نایب رئیس مستعفی فدراسیون به دلیل همراهی تیم ملی فوتبال ساحلی در تایلند است.روز گذشته علی کفاشیان از نایب رئیسی اول هیات رئیسه فدراسیون استعفا کرده است.

*ایرج عرب سرپرست باشگاه پرسپولیس در این نشست حضور دارد.

*به رغم شروع مجمع عمومی فدراسیون فوتبال، مشکلاتی در انتقال تصویر از سالن برگزاری مجمع به سالن استقرار خبرنگاران وجود دارد و عوامل رسانه‌ای در جریان جزئیات این رویداد نیستند.

*مجمع عمومی فدراسیون فوتبال پس از قرائت قرآن کریم، به ریاست ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال شروع شد. وی در ابتدای صحبت‌های خود از محمدرضا ساکت قدردانی کرد..مهم ترین بخش صحبت های شکوری تعیین تکلیف ساختمان های استقلال و پرسپولیس بود.

*تنها سه نفر از اعضای مجمع عمومی برای بازرس نامزد شدند که شکوری در ابتدا اعلام کرد به دلیل اینکه فقط سه نفر برای مسئولیت بازرس مجمع نامزد شدند، رأی گیری صورت نمی‌گیرد اما تاج تاکید کرد که رأی گیری در هر صورت باید اتفاق بیفتد.

*صورت جلسه مجمع قبلی با اکثریت آرا تصویب شد.

*۵۰ نفر در این مجمع حضور دارند که حد نصاب لازم برای قانونی شدن مجمع عمومی فدراسیون فوتبال است.

فدراسیون فوتبال دستور جلسه مجمع عمومی را در چهار بخش اعلام کرده بود: 1-بررسى گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال در سال مالی 97-96 2-بررسی برنامه و بودجه سال مالى 98-97 3-گزارش صورت‌های مالی، حسابرسی مستقل و بازرس قانونی سال مالى 97-96 4-اصلاحات جدید مقررات انضباطی * طبق اعلام سرپرست دبیرکلی فدراسیون روی مانیتور اسناد مالی به نمایش در آمد.
در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!

*کلیپی از گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال در سال ۹۶ - ۹۷ برای حاضران در این رویداد پخش شد.

در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!

*کمیته مسئولیت های اجتماعی و کمیته فوتبال ساحلی هم‌ گزارش خود را ارائه کردند.پریا شهریاری نیز گزارش کمیته فوتبال ساحلی را اعلام کرد.

*در مجمع امروز فدراسیون فوتبال هیچ کدام از بازیکنان تیم ملی فوتبال به عنوان نماینده این تیم حضور ندارند.

*در میانه صحبت‌های شکوری، وزیر ورزش با مهدی تاج در حال گفتگو بود بدون آنکه متوجه باشد صدایش از میکرفون در حال پخش است. سلطانی فر با تاج درباره «دستگاه های نظارتی» که احتمالاً بی ارتباط با بحث بازنشسته‌ها نیست، صحبت می‌کرد!

*حمیرا اسدی رییس دپارتمان بین الملل هم‌گزارش خود را ارایه کرد.

* درحالی که فدراسیون فوتبال تاکید کرده بود فقط ورود خبرنگاران با آی دی در این مجمع امکان پذیر هست اما خبرنگاران بدون آی دی هم توانسته اند در مجمع حضور پیدا کنند!این خبرنگاران بعد از ماندن پشت در و با کمی صحبت توانستند مجوز حضور در مجمع را بگیرند که این اقدام جای تعجب و تامل دارد.

*بهاروند رئیس سازمان لیگ هم در ادامه جلسه، گزارش عملکرد سارمان لیگ را ارائه کرد.در این گزارش بررسی و صدور مجوز حرفه ای و آکادمی های باشگاه ها از مهمترین مواردی بود که به آن اشاره کرد.

*فریدون اصفهانیان ریس مستعفی کمیته داوران گزارش خود را در قالب یک کلیپ ارائه کرد.طبق این گزارش ۳۳ داور خانم و ‌آقا در فوتبال،فوتسال و فوتبال ساحلی در فهرست بین المللی داوران ایران حصور دارند.

* درحالی که مجمع در حال ارائه پخش گزارشات از کمیته های مختلف است علیرضا فغانی هم در این نشست حاضر شد.

* زمانی که امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال در حال رفتن به سالن مجمع بود به شوخی به سعید فتاحی گفت که آیا شما هم بازنشسته هستی که مسئول سازمان لیگ گفت که فکر می‌کند بازنشسته است!

*در گزارش مرکز ملی فوتبال از اختصاص هواپیما اختصاصی به تیم‌ملی خبر داده شد. در این گزارش تصویر هواپیمایی که عکس یوزپلنگ داشت را نشان دادند. همچنین در گزارش عملکرد این مرکز از مرکز پک هم اطلاعاتی ارائه شد. *خبرنگاران با حضور در جایگاه اختصاص داده شده در حال تهیه گزارش و خبر هستند.
در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!
*در گزارشی که به عملکرد بخش‌های مختلف فدراسیون فوتبال اختصاص داشت، عملکرد تیم ملی به صورت جداگانه پخش شد. صعود به جام جهانی و عملکرد تیم ملی مقابل مراکش، پرتغال و اسپانیا و همچنین پیام رهبر انقلاب بعد از پایان بازی‌های تیم ملی در جام جهانی پخش شد.

تاج: کمیته‌ها چیزی برای ما نگذاشتند
از وزیر ورزش و اعضای مجمع و هیأت‌های فوتبال تشکر می‌کنم. در سال‌های گذشته رسم بر این بود که عمده گزارش‌ها را رئیس فدراسیون می‌داد ولی اینبار خود کمیته‌ها گزارش کردند و چیزی برای ما نگذاشتند. چیزی که می‌شود اضافه کرد عملکرد کمیته تعیین وضعیت است. ما گزارش این کمیته را نداشتیم که اتفاقات خوبی در آن رخ می‌دهد. توانستیم با قوانین سختی که AFC برای باشگاه‌ها مقرر کرده است و هنوز هم هست، با فعالیت باشگاه‌ها و وزیر ورزش برای باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال، ذوب آهن و تراکتورسازی در سال قبل مجوز حرفه ای بگیریم. الان وضع باشگاه‌ها نسبت به گذشته خوب است. بدهی‌های انباشته ای وجود داشت که بعضاً ثبت هم نشده بود و مدارک کافی نداشتیم ولی الان وضعیت باشگاه‌ها پایدارتر است.

تلاش برای تشکیل سازمان جدید در فدراسیون فوتبال
البته مشکلاتی بابت درآمدزایی در باشگاه‌ها هست. پیش بینی کردیم رأی سازمان اقتصادی فوتبال را از مجمع بگیریم که روی آن کار شده است. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بهترین راه را در این دیدند که سازمان اقتصادی تشکیل شود و پخش مسابقات، تبلیغات محیطی و توپ و این مسائل را به سازمان اقتصادی بدهند تا به شیوه‌های خودشان کار را پیش ببرند. در این کلیپ ذکر نشد اما ما در سال ۲۰۱۷ بهترین فدراسیون آسیا و امسال هم دومین فدراسیون قاره شدیم. بین کره، ژاپن و ایران می چرخد. پارسال ما اول شدیم و ژاپن و کره جنوبی دوم و سوم شدند اما امسال ژاپن اول شد. ما در رده سی و چهارم دنیا بودیم اما الان در رده ۲۲ دنیا هستیم. در واقع ۱۲ پله صعود کردیم. از سال ۲۰۱۶ به عنوان بهترین تیم آسیا هستیم.

در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!

فوتسال بعد از فوتبال بیشترین تماشاگر 
فوتسال تماشاگران بسیار زیادی دارد و کار خودش را ادامه می‌دهد. ۱۷ کرسی بین‌المللی داریم که نسبت به قبل یک کرسی بیشتر است. الان در بخش داوری به دنبال استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی هستیم. با آقای سلطانی‌فر و داورزنی صحبت کردیم. این سیستم از نظر سخت افزاری تهیه شده است. آقای فغانی که مورد تمجید آقای کولینا هم بود، این سیستم را آموزش دیده است. دنبال گرفتن مجوز از فیفا هستیم. با این سیستم اشتباهات را به حداقل می‌رسانیم.

اشتباهات داوری نگران کننده است
رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به عملکرد تیم‌های فوتسال درباره مشکلات ادامه داد: از وزیر ورزش و معاون وی برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی کمک خواسته ایم. دنبال گرفتن مجوز VAR هستیم که اگر راه اندازی شود، نگرانی‌های فوتبال برطرف می‌شود. واقعاً این مسائل نگران کننده هم هست و دیگر باشگاه‌ها از بابت اشتباهات داوری ضرر نمی‌کنند. خوشبختانه آقای فغانی را هم داریم که تجربه بالایی دارد و آقای کولینا هم از وی خیلی تعریف می‌کرد.

سلطانی فر کاری کرد کارستان!
تاج ادامه داد: چند میلیون یورو پول گرفتیم تا چمن مصنوعی را کامل کنیم و الان یک چمن عالی داریم. آقای سلطانی فر هم کاری کرد کارستان. باید پول زیادی را برای گمرک می‌دادیم که اگر چمن را می‌خریدیم ارزان‌تر بود اما با کمک دولت و آقای سلطانی فر به صورت ۵ درصد از گمرک ترخیص کردیم. چمن طبیعی هم فراهم است و یکی از گلایه‌های کی روش همین بود که در زمین پژوهشگاه نفت تمرین می‌کردیم. البته ایشان فرصت نکرد در این زمین کار کند و فقط یک جلسه تمرین کرد. مبالغی را هم برای آموزش داوری و نگهداری زمین‌های چمن از فیفا گرفتیم. برای تکمیل خوابگاه بانوان که قرار است ساخته شود هم مبلغی را از کنفدراسیون فوتبال آسیا گرفته ایم.

وزیر ورزش: وارد جنگ اقتصادی شده ایم
مسعود سلطانی فر در ابتدای صحبت‌هایش به مسائل جهانی و عهدشکنی آمریکا در برجام اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور جدید آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌های ناعادلانه وضع شد که آثارش در وضعیت عمومی کشور مشخص شده است. وارد جنگ اقتصادی تمام عیار با دشمنمان شده ایم که مثل جنگی که اسیر، شهید و جانباز و از بین رفتن تاسیسات دارد، این جنگ اقتصادی هم ضایعات خاص خودش را خواهد داشت. اگر همدلی و هماهنگی و همگرایی باشد و اگر تسویه حساب های قومی، سیاسی نباشد می‌توانیم مشکلات را حل کنیم. باورمان این است مردم در این جنگ پیروز خواهند بود. لازم است با تدبیر و مدیریت حداکثر صرفه جویی را داشته باشیم و ریخت و پاش بی مورد نداشته باشیم. ضرورت ها را در نظر بگیریم تا از این جنگ سربلند بیرون بیاییم.

در میانه صحبت‌های وزیر ورزش، ارتباط تصویری و شنیداری وی مدام بارها قطع شد و اعتراض خبرنگاران را در پی داشت.

دنبال تعامل بوده ام
وزیر ورزش تاکید کرد: حدود دو سال و نیم است که در وزارت ورزش در خدمت مردم و جامعه ورزش هستم. رویکرد من همواره دوری از اختلافات و جنجال بوده و دنبال ایجاد آرامش و ثبات بوده ام تا بتوانیم در سایه ثبات، زمینه ساز توسعه ورزش باشیم. بارها گفته ام در جامعه ای ملتهب، توسعه محقق نمی شود. توسعه یک جامعه و عرصه، نیاز به آرامش و ثبات و همدلی دارد. تلاشمان بر این بوده باوجود نابسامانی ها که ممکن بود جنجال و حاشیه ایجاد کند، ورزش را از حاشیه دور کردیم و دنبال تعامل سازنده بودیم. اگر هم اختلافاتی بوده، با گفتن مباحث درون خانواده دنبال حل و فصل آن بودیم.

هیچکس فکر نمی‌کرد در گروه مرگ نتایج آبرومند بگیریم
وی افزود: ورزش کشور با موفقیت‌های منحصربه فردی در سال ۹۷ همراه بوده است. بخشی از این موفقیت‌ها به فوتبال بر می‌گردد. البته اکثریت قریب به اتفاق فدراسیون‌ها، در رویدادهای برون مرزی افتخاراتی کسب کرده اند. در جام جهانی نتایج درخشانی گرفتیم. تقریباً هیچکس فکرش را نمی‌کرد در گروه مرگ بتوانیم اینطور کارنامه قابل قبولی داشته باشیم. همه همت کردیم و تلاش کردیم. شما در فدراسیون و ما در وزارت ورزش سعی کردیم یک تیم به عنوان نماینده مملکت نتایج آبرومند بگیرد که این اتفاق افتاد.

محدودیت‌ها نبود پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شد
وزیر ورزش ادامه داد: بعد از جام جهانی هم در بازی‌های آسیایی توانستیم بیشترین مدال را بعد از انقلاب بگیریم. در المپیک جوانان به رتبه هفتم صعود کردیم. در لیگ قهرمانان آسیا استقلال و پرسپولیس همزمان در مرحله یک چهارم بودند و یکی از آنها به فینال هم صعود کرد. اگر محدودیت‌ها نبود پرسپولیس می‌توانست حتی قهرمان آسیا شود.

نتیجه تیم ملی در جام ملت‌ها خوب بود
سلطانی فر تاکید کرد: حتی در جام ملت‌های آسیا همه امکانات فراهم شده بود تا قهرمان شویم در اثر یک اشتباه در نیمه نهایی حذف شدیم ولی بعد از ۱۴ سال به نیمه نهایی رسیدیم که این خودش نتیجه خوبی بود. اگرچه انتظار داشتیم این تیم قهرمان آسیا شود.

جوانگرایی مدیران ورزشی
وی افزود: ما دنبال جوانگرایی هم بودیم. الان ۱۰ مدیر کل ورزش زیر ۴۰ سال سن دارند که سرمایه ورزش در آینده هستند. در بعضی از فدراسیون‌ها هم این اتفاق افتاد. تلاش می‌کنیم این تغییر نسل را انجام بدهیم.

فقط ذوب آهن و سپاهان به دولت متصل هستند
‌وزیر ورزش در ادامه صحبت‌هایش به ظرفیت‌های فوتبال اشاره کرد و گفت: ۱۶ تیم لیگ برتری در یک سال اوقات فراغت ۶۰ میلیون نفر را پر می‌کنند که شاید کل هزینه‌های آنها ۴۰۰ میلیارد تومان نشود. دولت هزینه هیچکدام از باشگاه‌ها را نمی‌دهد و از طریف اسپانسر و خود مردم این هزینه‌ها تأمین می‌شود مگر بعضی از باشگاه‌ها مثل ذوب آهن و سپاهان که به دولت متصل هستند. بقیه باشگاه‌ها از طریق اسپانسر در آمدزایی می‌کنند.

هزیته  ۱۶ تیم لیگ برتری ۴۰۰ میلیارد تومان است

فوتبال یک رشته پر طرفدار در دنیا است که موجب نشاط و شادی مردم می‌شود. در ایران چند ده میلیون نفر مردم را داریم که اوقات فراغت خود را با فوتبال پر می‌کنند. بارها در جلسات مسئولان کشوری گفتم که هزینه ما برای ورزش به خصوص فوتبال برای پر کردن اوقات فراغت مردم با ابزار سالم در مقایسه با هزینه‌های سایر عرصه‌ها و رشته‌ها یک به چند است. هزینه ۱۶ تیم لیگ برتری در یک سال که اوقات فراغت ۶۰ میلیون نفر را فراهم می‌کند، در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است. هیچ ریالی هم توسط دولت تأمین نمی‌شود و خود باشگاه‌ها هزینه‌ها را تأمین می‌کنند. مگر اینکه بگوییم چند باشگاه مثل سپاهان و ذوب آهن متصل به دولت هستند. بقیه هزینه‌ها را مردم می‌دهند.باید در این عرصه بیشتر کار کنیم و از این ظرفیت خوب اجتماعی در جهت تأیید نظام و حفظ منافع نظام تلاش کنیم. تلاش ما این است که همه حرکت‌ها با رعایت ملاحظات بین‌المللی و احترام کامل به قوانین داخلی همراه باشد. خوشبختانه در دوره اخیر موفق شدیم در همه فدراسیون قوانین مصوب دستگاه‌های داخلی را اجرا کنیم. این رویکرد را با جدیت دنبال می‌کنیم و ان‌شاءالله نتایج جدی این سیاست‌ها و تدابیر را روز به روز خواهیم دید و ورزش کشور از این اقدامات و هماهنگی‌ها منتفع می‌شود.

اعضای مجمع رفته رفته به ۶۰ نفر افزایش پیدا کرد.

در ادامه با اکثریت آرا فعالیت سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال تصویب شد.

در ادامه تعیین تکلیف ساختمان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس توسط سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در دستور جلسه قرار گرفت.

سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال گفت: چند سال است که دو ساختمان به مالکیت فدراسیون فوتبال در اختیار دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است. در زمان واگذاری از نظر حقوقی اقدامی صورت نگرفت. با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۸ وضعیت خصوصی سازی این دو باشگاه مطرح است و باید مالکیت اموال این دو باشگاه مشخص شود، باید مجمع فدراسیون فوتبال به عنوان بالاترین مرجع نظر نهایی خود را به سازمان خصوصی سازی کشور اعلام کند. طی یک سال گذشته چندین بار سازمان خصوصی سازی کل کشور با فدراسیون فوتبال مکاتبه کرد و درخواست انتقال مالکیت این دو ساختمان به دو باشگاه را داشت. ما امروز به عنوان یکی از موارد طرح در جلسه، موضوع تعیین تکلیف این دو ساختمان را بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: پیشنهادهای مختلفی از جمله واگذاری با قیمت کارشناسی مطرح است. ما به عنوان مجری تا پایان سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ عمل می‌کنیم.

تاج در این مورد گفت: در دو دوره قبل، تعیین تکلیف صورت نگرفت. ما این دو ساختمان را دادیم و اجاره هم نگرفتیم. پیشنهاد دیگر، تعیین قیمت و واگذاری بود. پیشنهاد ما این است که یک هیات از فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و دو باشگاه تشکیل شود و به قیمت کارشناسی برسند.

در ادامه ششگلانی، رئیس هیات فوتبال آذربایجان شرقی درباره پیشنهاد مهدی تاج گفت: نظر ما این است که کارشناسی شود. باید این موضوع کارشناسی شود و واگذاری صورت بگیرد.

تاج گفت: قیمت کارشناسی توسط این هیات صورت می‌گیرد.

ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: اسنادی وجود دارد که استقلال و پرسپولیس بخشی از مبلغ را پرداخت کرده‌اند اما به علت وجود بدهی در هر دو باشگاه، واگذاری صورت نگرفت که مشکلی به وجود نیاید. اینکه بگوییم این دو ساختمان صرفاً برای فدراسیون فوتبال است، درست نیست.

سلیمانی نسبت به صحبت‌های ایرج عرب گفت: در حال حاضر سند به نام فدراسیون فوتبال است. اینکه باشگاهی بگوید اسنادی مبنی بر پرداخت مبالغ وجود دارد، موجب کاهش قیمت می‌شود.

عرب مجدداً گفت: من بررسی کردم و دیدم اسنادی مبنی بر پرداخت بخشی از قیمت ساختمان وجود دارد.

تاج گفت: کارشناس رسمی دادگستری باید قیمت را مشخص کند. هیاتی که عرض کردم، ادعای دو باشگاه را بیاورد. ما هیچ سندی نداریم. اگر سندی هست، این هیات بررسی می‌کند. در دو مجمع قبلی هم درباره این موضوع صحبت کردیم. کارشناسی رسمی به اضافه بررسی مستندات باید صورت بگیرد.

یکی از اعضای مجمع فدراسیون فوتبال گفت: من احساس می‌کنم فدراسیون فوتبال متعلق به وزارت ورزش و جوانان است. اجازه دهیم این دو ساختمان زیر نظر وزارت ورزش و جوانان در اختیار دو باشگاه باشد. خدای نکرده اگر بعداً این دو باشگاه واگذار شوند، آیا هیات‌ها می‌توانند دو ساختمان را بگیرند؟ اجازه دهیم دو ساختمان در اختیار وزارت ورزش و نظام جمهوری اسلامی بماند.

براتی، رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال دارای شخصیت حقوقی مستقل است، بنابراین با احترام به سخنان عضو مجمع فدراسیون فوتبال، این موضوع باید بررسی شود.

وی درباره صحبت‌های عرب نیز گفت: کسی که سند مالکیت به نامش ثبت شده به عنوان مالک شاخته می‌شود. در حال حاضر فدراسیون فوتبال مالک ساختمان این دو باشگاه است. بعداً این اسناد در قالب هیاتی رسیدگی می‌شود. در برابر هر حقی تکلیفی وجود دارد.

در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!

*در این هنگام باز هم تصویر قطع شد و دقایقی بعد، در حالی وصل شد که تصمیم گیری درباره سرنوشت ساختمان باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به پایان رسیده بود و حسابرس فدراسیون فوتبال در حال قرائت وضعیت صورت‌های مالی این فدراسیون در سال مالی ۹۶- ۹۷ بود!

نورزاد دولت آبادی، حسابرس و بازرس مالی فدراسیون فوتبال در سال ۹۶ - ۹۷ گفت: اسناد و مدارک موجود درباره چگونگی استفاده استقلال و پرسپولیس از دو ساختمان فدراسیون فوتبال موجود نیست.

محمد مهدی برادران، رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی درباره گزارش حسابرس و بازرس فدراسیون فوتبال گفت: عملکرد مجموعه فدراسیون بر اساس گزارش حسابرس مستقل قانونی نسبت به سال گذشته شفاف‌تر شده است. دفعه قبل هم وزیر ورزش و جوانان گفتند که دو باشگاه، ساختمان‌ها را پس بدهند. این بند مهم است. بند دیگر، بحث مالیات است که به نظر ما این موضوع شامل فدراسیون فوتبال نمی‌شود و گرفتن ۲۶ میلیارد تومان به عنوان مالیات از فدراسیون فوتبال درست نیست.

تاج در ادامه مانع رای گیری شد و خواهان شفافیت بیشتر درباره وضعیت مالی این فدراسیون در سال مالی ۹۶ - ۹۷ شد تا سلیمانی، خزانه دار فدراسیون فوتبال، مجدداً عملکرد مالی فدراسیون را تشریح کند.

سلیمانی در همین رابطه گفت: ما مذاکراتی با وزارت ورزش و جوانان داریم که با وزیر اقتصاد و دارایی درباره مالیات فدراسیون‌ها مذاکره کنند. ما مشمول معافیت‌ها برای سال ۹۶ - ۹۷ هستیم. تمام کمک‌های دریافتی از FIFA، AFC، وزارت ورزش و سایر نهادها هستیم.

محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان درباره مشمولیت فدراسیون‌ها برای پرداخت مالیات، گفت: همه ما می‌دانیم که فدراسیون‌ها از دولت کمک می‌گیرند و نباید مالیات پرداخت کنند. کسانی که در ورزش سرمایه گذاری می‌کنند، از پرداخت مالیات معاف می‌شوند. در مجلس مصوب شد که این بخش‌ها معاف از مالیات هستند اما شرط اظهارنامه بر مبنای صفر است. برای شفافیت در حوزه اقتصادی، بخش‌های معاف از مالیات هم باید اظهارنامه را تکمیل کنند. فدراسیون‌ها، باشگاه‌ها و سرمایه گذاران در ورزش معاف از پرداخت مالیات هستند. الان وزارت خانه دنبال این است که مجموعه مالیات بر عملکرد فدراسیون را تقسیط کند تا کار به طور قانونی انجام شود و این موضوع شامل همه فدراسیون‌های کشور می‌شود. دوستان امور مالیاتی هم می‌گویند چون اظهارنامه داده نشده، ما مطابق قانون عمل می‌کنیم. این مشکل از سال ۹۱ تا ۹۵ وجود دارد اما فدراسیون فوتبال از سال ۹۵ اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کرده است. سلیمانی درباره وصول مطالبات فدراسیون فوتبال از طریق قراردادهای اقتصادی هم گفت: مطالبات خودمان را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کنیم. در حال حاضر پرونده حقوقی برای همه موضوعات تشکیل شده است. ما مطالباتی از باشگاه‌هایی داریم که در حال حاضر منحل شده‌اند. مستنداتی درباره طلبکاری ما وجود ندارد. به خاطر این که باشگاه‌ها وجود خارجی ندارند و فعالیتی ندارند. پیشنهاد من به عنوان مسئول امور مالی فدراسیون فوتبال به هیات رئیسه این است که مجوز بدهند که یک بار بررسی شود و مطالبات غیر قابل وصول از دفاتر خارج شود تا این بند هم از صورت‌های مالی خارج شود. وی درباره مطالبات کی‌روش هم گفت: ما قرارداد کی‌روش را برای حسابرس فرستادیم ولی کی‌روش به خاطر اینکه صورت مطالبات فارسی بود این موارد را امضا نمی‌کرد و حسابرس نسبت به این مبالغ ایراد گرفته است. تمام پرداخت‌ها به حساب کی‌روش از سوی فیفا و حساب‌های بانکی بود. تاج نیز افزود: همه پرداختی‌های ما از سوی فیفا، AFC و بانک بود اما حسابرس فیش بانکی را قبول ندارد. به هر صورت ما گزارش را دادیم. مورد خاصی نیست. خزانه دار فدراسیون فوتبال هم ادامه داد: در دو سه ماه آینده منحل شدن شرکت افق سبز در روزنامه‌ها هم چاپ می‌شود چرا که منافعی برای ما نداشت و نیروهای این شرکت هم باید تسویه حساب شوند. با این انحلال در سال گذشته یکی، دو میلیارد صرفه جویی داشتیم. سلیمانی ادامه داد: شرکت افق سبز وجود خارجی ندارد و در ثبت اسناد، منحل شده است اما اگر کسی طلب یا بدهی دارد، به فدراسیون فوتبال مراجعه کند. وی درباره مطالبه ۱۷ میلیاردی سازمان لیگ نیز گفت: به دنبال وصول این مبلغ از سوی مراجع قضایی هستیم تا به باشگاه‌ها پرداحت کنیم. ششگلانی رئیس هیات فوتبال آذربایجان شرقی گفت: بحث مالیات‌ها برای ما مشکل ایجاد کرده است. الان حدود ۱۶۰ میلیون تومان از مطالبات ما کسر شده است. به نظرم این موضوع را به سال بعد موکول کنید که وزیر ورزش و جوانان هم کمک کند. این مبلغ برای یک سال بلوکه شده و اکثر هیات‌ها با این مشکل مواجه هستند. مهدی تاج در ادامه گفت که وزیر ورزش و جوانان پیشنهاد کرد بحث مالیات در استان‌ها توسط استاندارها حل شود. تاج افزود: ما از سال ۹۵ هیچ مشکل مالیاتی نداریم. تمام مطالبات ایران نوین، بلیت فروشی و … وارد دادگاه شده و تا انتها هم در دادگاه پیگیری می‌شود. وزیر ورزش هم توصیه‌هایی هم به مسئولان حقوقی و نظارتی داشتند که به طور جدی پیگیری و مطالبات وصول شود. در ادامه، وزیر ورزش و جوانان گفت: در رابطه با استقلال و پرسپولیس هم ده‌ها جلسه با اداره امور مالیاتی داشتیم. گفتیم که این دو باشگاه در دهه‌های گذشته درآمدشان کمتر از هزینه‌ها بوده اما اداره مالیاتی می‌گوید که باید اظهارنامه مالیاتی تکمیل می‌شد که مالیات تیم‌ها صفر شود. ما برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی موظف هستیم. الان این رقم سنگین شده که با تدابیر انجام شده و بر اساس دستور وزیر اقتصاد و دارایی در حال پیگیری است. سلطانی‌فر درباره صحبت‌های ششگلانی نیز گفت: این رقم درباره استان‌ها سنگین نیست. اگر با استاندارها صحبت کنید اقدامات تنبیهی را انجام می‌دهند و موضوع حل می‌شود. من در شش استانی که استاندار بودم این کار را درباره باشگاه‌ها انجام می‌دادیم و به دارایی می‌گفتیم بلوکه کردن حساب‌ها را به آینده موکول کند. از تاج می‌خواهم این مشکل را به ما گزارش کند و از استان‌ها می‌خواهم که مشکل هیات‌های ورزشی حل شود.


در نهایت، گزارش مالی حسابرس و بازرس مستقل از وضعیت فدراسیون فوتبال در سال مالی ۹۶- ۹۷ تصویب شد.

در ادامه بودجه و برنامه فدراسیون فوتبال در سال مالی ۹۷ - ۹۸ مطرح شد و فدراسیون فوتبال پیشنهاد کرد که این فدراسیون می‌تواند با بودجه ۹۷ میلیارد تومان امور خودش در سال آینده را اداره کند که بخش اعظمی از این بودجه به اصلاح و ترمیم زمین شماره یک آکادمی ملی فوتبال اختصاص داشت.

خداداد افشاریان، رئیس هیات فوتبال کهگیلویه و بویر احمد با انتقاد از وضعیت کنونی فوتبال گفت: واقعاً نسبت به استان‌های کم برخوردار وسواس داشته باشد. حق و سهم فوتبال ما در این سال کجا دیده شده است؟

وزیر ورزش و جوانان در اواسط مجمع، این جلسه را ترک کرد.

مهدی تاج درباره بودجه سال آتی گفت: ما یک ماه قبل جزییات بودجه را برای همه اعضای مجمع فرستادیم تا همه نظرات خودشان را بگویند. برای همین به سمت سازمان اقتصادی رفتیم. همه باید به ما کمک کنند. موضوع دوم بحث اردوهای خارجی است. اردوهای خارجی به حداقل رسیده است. با توجه به مشکلات ارزی این اردوها به حداقل می‌رسد. دیروز بازی عراق و قطر بود. قرار بود چهار نفر برای آنالیز بازی برود که شورای برون مرزی رفتن یک نفر را تصویب کرد. دوستان در باشگاه‌ها هم برگزاری اردوها در خارج از کشور را به حداقل برسانند. ما مشکلات زیادی در بحق تامین ارز داریم.

در نهایت بودجه و برنامه ۹۷ میلیارد تومانی فدراسیون فوتبال با شرط کمک به هیات‌های کم برخوردار تصویب شد.

تعیین حسابرس و بازرس مستقل به هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال واگذار شد. احمدرضا براتی با تشریح مقررات جدید انضباطی فدراسیون فوتبال، به بخش‌های مختلف آن از جمله مشکلات موجود در تعارض با اساسنامه فدراسیون فوتبال و اصلاح آن اشاره کرد. مطابق قوانین جدید ارکان قضائی حق ندارند بدون حضور اشخاص و دفاع کردن از حقوق خودشان، درباره پرونده‌های موجود تصمیم گیری کنند.

تاج با انتقاد از محرومیت موقت بازیکنان و مربیان به واسطه قانون موجود در فاصله چند ساعت تا برگزاری یک مسابقه گفت: اجرای این قانون برای همه سخت است. مطابق قانون مدت زمان کوتاه و معقولی برای دفاع در نظر گرفته می‌شود و سپس نسبت به پرونده‌های موجود، رای صادر می‌شود.

اعضای مجمع فدراسیون فوتبال با آرای قاطع به اصلاحات قوانین انضباطی فدراسیون فوتبال رای دادند که در این هنگام، براتی از امیرحسین فتحی، مدیرعامل استقلال خواست که فارغ از اختلافات به اصلاحات موجود رای بدهد. فتحی هم به اصلاحات موجود رای مثبت داد.

رضا علی، عضو مجمع عمومی فدراسیون فوتبال با انتقاد از استعفای اعضای هیات رئیسه گفت: شاهد کاهش فرسایشی اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هستیم. این اعضا نمی‌توانند به دلخواه استعفا بدهند. آقای تاج شما هم از مجمع رای گرفتید. من از کجا بدانم که چند نفر دیگر در هیات رئیسه هستند؟ موقعی که آقای کفاشیان برای هیات رئیسه انتخاب شد، بحث سن مطرح نبود. چطور استعفای آقایان کفاشیان پذیرفته شد در حالی که در مجمع رای گیری نشد؟ چرا قوانین خارج از فوتبال در امور فدراسیون فوتبال دخالت می‌کند؟

در مجمع فدراسیون چه گذشت؟/هیات رئیسه بازنشسته ماندگار شدند!

رضا علی، عضو مجمع عمومی فدراسیون فوتبال با انتقاد از استعفای اعضای هیات رئیسه گفت: شاهد کاهش فرسایشی اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هستیم. این اعضا نمی‌توانند به دلخواه استعفا بدهند. آقای تاج شما هم از مجمع رای گرفتید. من از کجا بدانم که چند نفر دیگر در هیات رئیسه هستند؟ موقعی که آقای کفاشیان برای هیات رئیسه انتخاب شد، بحث سن مطرح نبود. چطور استعفای آقایان کفاشیان پذیرفته شد در حالی که در مجمع رای گیری نشد؟ چرا قوانین خارج از فوتبال در امور فدراسیون فوتبال دخالت می‌کند؟

تاج تاکید کرد: ما در جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم و قوانین داخلی باید در فوتبال جاری و ساری باشد. بحث فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا را هم در نظر داریم. شرایط اقتصادی، اجتماعی و قضایی، خاص است. ما باید قوانین را در اینجا دنبال کنیم. اینکه تاکنون قانون منع به کارگیری بازنشستگان در ورزش را اجرا نکردیم به این خاطر بود که اختلاف نظرهایی بین دستگاه‌ها بود. من استقلال فدراسیون فوتبال را حفظ خواهم کرد. درباره سرمربی هم فدراسیون فوتبال تصمیم گیر است و وزارت ورزش تصمیم گیر نیست. راجع به مجموعه بازنشستگی هم در اساسنامه خودمان بندی داریم که بعد از ۶۵ سالگی، اعضا بازنشسته می‌شوند. تعدادی از اعضای هیات رئیسه با کفاشیان صحبت کردند. هیات رئیسه دنبال همین موضوع است. فدراسیون فوتبال از تمام قوانین تبعیت کرده است.

نماینده هیات فوتبال زنجان به اصفهانیان خسته نباشید گفت و درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان در ورزش گفت: فکر می‌کنم آقای اصفهانیان برای تعامل با فدراسیون فوتبال استعفا کرده و استان‌ها خواهان حضور ایشان در این کمیته هستند.

تاج درباره موضوع بازنشستگی گفت: تمام حساسیت ما این است که قانون را اجرا کنیم و با موانع بین المللی تضاد نداشته باشیم. راجع به بحث آقای اصفهانیان باید بگویم که ایشان در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال حضور دارند و کارشان را ادامه خواهند داد. دیشب هم من با او صحبت کردم و مانعی در این دو، سه روز ندیدم. نمی‌توان فوتبال را مستقل و بدون ارکان و قوانین داخلی اداره کرد چون مشکل درست می‌شود. بقیه هیات رئیسه ما دپارتمانی را در اختیار ندارند. آقای ممبینی هم اگر بخواهند در سازمان اقتصادی بمانند باید صحبت شود. بقیه اعضا در دپارتمانی نیستند. سازمان لیگ هم مشخص نشده خصوصی است یا خیر. ما باید قوانین داخلی جمهوری اسلامی را هم اجرا کنیم. خوشبختانه هیات‌های فوتبال از این قانون مستثنی نیستند. در لایحه‌ای که به مجلس رفت، کسانی که از دولت بودجه می‌گیرند شامل این قانون هستند ما پولی نمی‌گیریم.

محمود اسلامیان، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هم درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان در ورزش اظهار کرد: ۸۰ درصد اقتصاد ما در دستان دولت است. دولت باید نقش نظارت داشته باشد. همه زحمت فوتبال کشور در دستان باشگاه‌هاست. چه کسی بهتر از این‌ها می‌تواند به فوتبال کمک کند؟ باید مشخص شود که فوتبال دولتی است یا خیر. من از سال ۹۳ به سیستم دولتی بازگشتم. جایی نگفتم بازنشسته هستم یا خیر. تجربه دنیا نشان داده که باید امور را به مردم بدهند. دکتر روحانی هم اخیراً تاکید کردند. دولت باید نقش حامی و ناظر را داشته باشد.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال با اشاره به بودجه فدراسیون فوتبال افزود: ۷۰ درصد درآمد فوتبال دنیا از محل حق پخش تلویزیونی است. اگر محل دیگری وجود دارد، بگویید. من معتقدم اگر استقلال و پرسپولیس خصوصی شوند، ظرف سه سال ورشکست می‌شوند. خواهشم از داورزنی این است که تکلیف فوتبال را مشخص کند. کارشناسان AFC برآورد کردند که سهم ما از حق پخش، ۱۵۰ میلیون دلار است. چرا نباید استان فارس تیم داشته باشد؟ فوتبال، سه پایه دارد؛ بحث نخست مردم است که مردم ایران عاشق فوتبال هستند. کی‌روش می‌گفت علاقه مردم در ایران بیشتر از آرژانتین است. بحث دوم ثبات است که امیدوارم اجازه دهند مدیریت کنونی فعالیت کند. بحث سوم منابع مالی است. اگر حق پخش حل نشود به بن بست می‌خوریم. اگر این مساله حل شود، شاهد تحول و یک جهش بزرگ خواهیم بود. زیبنده فوتبال ما نیست که هیات‌های فوتبال مشکل داشته باشند. اگر حق پخش را حل کنند و فوتبال را به جامعه فوتبال بسپارند، اتفاق بزرگی می‌افتد. اسلامیان خاطرنشان کرد: اگر چرخه اقتصادی منفی شود، بخش خصوصی هم نمی‌تواند داوم بیاورد. سرمایه گذار دو، سه سال صبر می‌کند. آقای زنوزی چند سال می‌تواند به این شکل ادامه دهد؟ باید اصل پول برگردد. نقش عمده حل این مشکل بر عهده وزارت ورزش و جوانان است. مجمع عمومی فدراسیون فوتبال بعد از حدود ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه خاتمه یافت.