خاطره‌بازی لیورپول با سوپرجام انگلیس پس از 13 سال

لیورپول فردا پس از 13 سال دوباره در دیدار سوپرجام انگلیس به میدان خواهد رفت، اتفاقی که آخرین بار در سال 2006 تجربه‌اش کرده بود....

لیورپول فردا پس از 13 سال دوباره در دیدار سوپرجام انگلیس به میدان خواهد رفت، اتفاقی که آخرین بار در سال 2006 تجربه‌اش کرده بود.

به گزارش مدال؛ لیورپول یکشنبه پس از سیزده سال باز هم در سوپرجام انگلیس به میدان خواهد رفت، رقابتی که شروع‌کننده فصل جدید فوتبال در این کشور است و هر سال قهرمان لیگ برتر و جام حذفی را رو در روی هم قرار می‌دهد. امسال با توجه به قهرمانی منچسترسیتی در تمام جام‌های داخلی، شاگردان «پپ گواردیولا» برابر نایب قهرمان لیگ برتر در سوپرجام به میدان خواهند رفت، آنهم در حالی که سرخ‌پوشان مرسی‌ساید فصل گذشته تا روز آخر برای قهرمانی در لیگ برتر شانس داشتند و حالا حضور در سوپرجام را نوعی تسکین می‌دانند.

آگوست سال 2006 آخرین حضور لیورپول در سوپرجام انگلیس بود که در آن مسابقه تیم تحت رهبری «رافائل بنیتز» با دو گلِ «جان آرنه ریسه» و «پیتر کراوچ» توانست برابر چلسیِ قدرتمندِ تحت هدایت «ژوزه مورینیو» به برتری برسند. در آن دیدار که در شهر کاردیف برگزار شد لیورپول با ترکیبی به میدان رفت که با امروز تفاوت بسیاری داشت:


په‌په رینا (دروازه‌بان)

در فینال جام حذفی، رینا با مهار سه پنالتی از چهار پنالتیِ وستهام نقش بزرگی در قهرمانی لیورپول داشت. او در سوپرجام هم کلین‌شیت کرد و در فصل جدید با دریافت تنها 19 گل به دستکش طلایی لیگ برتر رسید.


استیو فینان (مدافع راست)

مدافع ایرلندی که سه سال قبل از فولهام پا به آنفیلد گذاشته بود، زیر نظر بنیتز به «آقای مورد اعتماد» و بخش مهمی از ترکیب بنیتز تبدیل شد. آمدن آربلوآ در سال 2007 اما زمان بازی او را کمتر کرد و در نهایت دو سال پس از ورود آربلوآ، فینان آنفیلد را ترک کرد.


جیمی کرگر (مدافع وسط)

در آن بازی با توجه به نیمکت‌نشینی «استیون جرارد»، کرگر کاپیتان سرخ‌ها بود. او در آن سال 28 سال سن داشت و در اوج دوران بازی‌اش بود. او که تابستان را با از دست دادن پنالتی در جام‌جهانی برابر پرتغال با پیراهن انگلیس سپری کرده بود، این اتفاق تلخ را فراموش کرد و باز هم فصلی درخشان پشت سر گذاشت.


دنیل اگر (مدافع وسط)

او ژانویه 2006 با 6 میلیون پوند از تیم براندبی خریده شد و فصل 07-2006 برای مدافع دانمارکی فصل خوبی به حساب می‌آمد. او بالاتر از «سامی هیپیا» خود را به ترکیب اصلی رساند و 9 فصل پیراهن لیورپول را پوشیدکه مصدومیت‌های طولانی تعداد بازی‌های او در این 9 فصل را روی 232 بازی متوقف کرد.


جان آرنه ریسه (مدافع چپ)

تنها 9 دقیقه از بازی گذشته بود که ریسه با نفوذ از سمت چپ با ضربات مخصوصی که همیشه می‌زد توانست دروازه کودیچینی را باز کند و تیمش را پیش بیندازد. ریسه با آمدن «فابیو اورلیو» در آن فصل رقیبی سرسهت پیدا کرد اما فصل درخشانی را پشت سر گذاشت.


جرمین پنانت (هافبک راست)

تابستانی که بنیتز خریدهای عجیبی داشت با خرید یک وینگر راست تمام شد. پنانت با 6 میلیون پوند از بیرمنگام به باشگاه بزرگی مانند لیورپول رسید. او در فصل اول خود با پیراهن لیورپول 52 بار به میدان رفت و در فینال لیگ قهرمانان اروپا که با شکست برابر میلان همراه شد هم بازی کرد. او در 18 ماه بعدی اما تنها 29 بازی انجام داد و سپس آنفیلد را برای همیشه ترک گفت.


مومو سیسوکو (هافبک مرکزی)

او به خاطر حضورش در تمام زمین و جنگندگی بالایش مورد علاقه هواداران قرار داشت. او قرار بود اساس خط هافبک تیم باشد و در فصل نخستش نیز خوش درخشید اما یک مصدومیت سخت در ناحیه چشم باعث افت کیفیت او شد و کم‌کم با آمدن ماسچرانو، سیسوکو از دور خارج شد.


بولو زندن (هافبک مرکزی)

هافبک هلندی، دو روز پس از این دیدار 30 ساله شد و پس از آن کم‌کم افت فاحشی در کیفیتش به چشم آمد. او با سرعت بالایی که داشت در آیندهوون و بارسلونا یک وینگر خوش تکنیک محسوب میشد ولی در آنفیلد به مرور سرعتش را از دست داد. او در آن فصل به عنوان هافبک مرکزی به میدان رفت و در دو نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا و فینال بازی کرد و در پایان فصل با اتمام قراردادش از تیم جدا شد.


مارک گونزالز (هافبک چپ)

به دلیل قوانین اجازه کار در انگلیس، حضور او در آنفیلد با دوازده ماه تاخیر نهایی شد. از هافبک شیلیایی انتظارات بالایی می‌رفت، کسی که در پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا برابر مکابی یک گل مهم زد اما در آنفیلد هرگز خوب ظاهر نشد و تنها پس از یک فصل، به بتیس رفت.


لوئیس گارسیا (مهاجم دوم)

از ستارگان تیم بنیتز بود. در آن فصل اما در نهایت به ایستگاه پایانی رسید. 12 ماه بعد از این بازی، او به عنوان بخشی از قرارداد انتقال «فرناندو تورس» راهی فوتبال اسپانیا شد.


پیتر کراوچ (مهاجم نوک)

او معروف و محبوب بود و پس از خوشحالی رباتش در جام جهانی در سرتاسر کشور مورد علاقه قرار گرفت. پیتر با یک ضربه سر گل دوم لیورپول را زد و قهرمانی را به ارمغان آورد. با آمدن «درک کویت» در همان ماه مدت زمان بازی‌اش محدود شد اما باز هم با 18 گل آقای گل فصل تیمش لقب گرفت.


بازیکنان ذخیره

«فابیو اورلیو»، «استیون جرارد»، «ژابی آلونسو»، «کریگ بلامی» و «فلورنت سیناما پونوله»

اورلیو خرید رایگان از والنسیا یک خرید بسیار هوشمندانه بود اما در شش سال تنها 87 بازی به علت مصدومیت‌هایش توانست به میدان برود.

جرارد و آلونسو پس از نمایش ضعیف در جام‌جهانی در این بازی نیمکت‌نشین بودند اما کم‌کم به ترکیب اصلی بازگشتند.

بلامی در بازی اول خود برابر مکابی گلزنی کرد و در این بازی هم به کراوچ پاس گل داد اما بنیتز را متقاعد نکرد و پس از یک فصل از لیورپول جدا شد. در سال 2011 و زیر نظر نکنی دالگلیش» یک بار دیگر به آنفیلد برگشت.

فلورنت سیناما پونوله برای آخرین بار در این بازی به عنوان بازیکن لیورپول حاضر شد.


چه اتفاقاتی پس از بازی رخ داد؟

قهرمانی در سوپرجام همیشه نشانه فصلی خوب نیست و لیورپول نیز در فصل 07-2006 روزهای بی‌نظیری را سپری نکرد. رافا در آن فصل نتوانست بهترین ترکیبش را پیدا کند و مرتب در حال اعمال تغییرات بود. در نیم‌فصل خریدهای زمستانی از راه رسید و با حضور آربلوا و ماسچرانو در آنفیلد، نتایج تیم نیز بهبود یافت. با این حال سرخ‌پوشان مرسی‌ساید در نهایت با کسب 68 امتیاز، در رتبه سوم جدول قرار گرفتند. در اروپا شرایط به گونه دیگری رقم خورد و سرخ‌های آنفلید باز هم درخشیدند و با حذف بارسلونا - مدافع عنوان قهرمانی - به فینال رقابت‌ها رسیدند اما اینبار بر خلاف دو سال قبل، مغلوب میلان شدند.


بیشتر بخوانید:

چوب حراج لیورپول به یکی از میراث باشگاه؛ ملوود فروخته شد

تگ ها


سوپرجام انگلیس لیورپول منچسترسیتی کامیونیتی شیلد سرخپوشان مرسی‌ساید رافائل بنیتز منچستر سیتی لیگ برتر فوتبال