خانه از پای بست ویران است

در نامه وزیر محترم ورزش و جوانان به ریاست فدراسیون فوتبال به نکته مهمی اشاره شده که علی رغم کوتاهی جمله، نشان دهنده مشکلات عدیده در ورزش به ویژه فوتبال ایران است ......

در نامه وزیر محترم ورزش و جوانان به ریاست فدراسیون فوتبال به نکته مهمی اشاره شده که علی رغم کوتاهی جمله، نشان دهنده مشکلات عدیده در ورزش به ویژه فوتبال ایران است.

مسعود سلطانی فر با برشمردن موقعیت های اخیر تیم های مختلف ملی فوتبال در رقابت های قاره ای و جهانی، از صدور احکام تنبیهی و اعمال مجازات علیه فدراسیون، باشگاه ها و بازیکنان ایرانی از سوی فیفا که بنابر گفته ایشان در شأن جایگاه فوتبال ایران و هواداران نیست، گلایه کرده اند. گله ای منطقی که نشان دهنده عدم اطلاع حقوقی مدیران و مسئولان ورزش کشور به ویژه در ساختار فوتبال به دلیل تأثیرگذاری اتفاقات بر جامعه ورزش دوستان و حتی غیررزش دوستان در ایران دارد.

متأسفانه چند سالی است که شاهد محکومیت های مداوم تیم های باشگاهی ایران از سوی مجامعه جهانی در دعاوی حقوقی که عموماً مربوط به مسائل مالی است، هستیم به نحوی که اگر دسترسی به آمار و ارقام کمیته انضباطی فیفا میسر گردد قطعاً نام تیم های ایرانی را در سطوح بالای جدول آماری مشاهده می کنیم. دلیلش هم بسیار ساده است چون مدیران باشگاهی و دیگر عوامل اجرایی در باشگاه های ایرانی که مسئولیت عقد قرارداد را برعهده دارند، فاقد هرگونه اطلاعات حقوقی در ورزش به ویژه در عقد قراردادهای حرفه ای با ورزشکاران و مربیان هستند و به همین دلیل در پی بروز هر مشکلی همواره رأی بر محکومیت تیم های ایرانی داده می شود. حالا هم که احکام انضباطی علیه تیم های کشورمان گسترده تر شده و دامنه آن به فدراسیون فوتبال نیز کشیده شده است، اخیراً به دلیل رفتار خارج از عرف فدراسیون فوتبال در برپایی جشن صعود تیم ملی به جام جهانی بیش از برگزاری دیدار پایانی مان برابر سوریه، جریمه نقدی قابل توجه ای از سوی فیفا برای فدراسیون فوتبال ایران در نظر گرفته شده است که حکایت از عدم اطلاع مسئولان و برنامه ریزان در فدراسیون فوتبال از قوانین بین المللی دارد. تا پیش از این تصور می کردیم که ناآگاهی مدیران باشگاهی را کارشناسان حاضر در فدراسیون می توانند جبران کنند و با توصیه های فنی و اجرایی خود آنان را در مسائل حقوقی یاری دهند اما حالا با توجه به تشکیل پرونده انضباطی منجر به پرداخت جریمه نقدی برای خود فدراسیون در فیفا، متوجه شدیم که در مدیریت ارشد فوتبال ایران هم فرد یا افراد مطلع به امور حقوق بین الملل در حیطه ورزشی وجود ندارد. بنابراین مصداق این ضرب المثل ایرانی که می گوید:

خانه از پای بست ویران است

خواجه در پی نقش ایوان است

حالا دیگر نباید به مدیران باشگاهی خرده بگیریم و آنها را متهم به بی اطلاعی در حیطه وظایف محوله بر عهده شان کنیم.

 

 

تگ ها


اخبار روز لیگ برتر خلیج فارس فوتبال