خداحافظی «خسرو» پس از 303 بازی برای استقلال/ شماره 2 در ایستگاه آخر

خسرو حیدری در بیش از 300 بازی برای استقلال در میادین رسمی حضور یافته است....

خسرو حیدری که سابقه حضور در 17 فصل اخیر لیگ برتر را داشته در بازی فردای استقلال با سپیدرود از میادین رسمی کناره‌گیری خواهد کرد
به گزارش خبرنگار مدال، با تایید رسمی باشگاه استقلال و شخص خسرو حیدری، این بازیکن کهنه‌کار در بازی فردای استقلال و سپیدرود از میادین رسمی خداحافظی خواهد کرد. خسرو حیدری 17 فصل تمام در سطح اول فوتبال ایران به میدان رفته و سابقه حضور در بیش از 370 بازی لیگ برتری را داشته است. این مدافع راست باتجربه در دو فصل اخیر جایگاه ثابتی در ترکیب استقلال نداشت و بخش بزرگی از فصل جاری را روی نیمکت این تیم پشت سرگذاشته و حال در شرایطی که به روزهای پایانی قرارداد خود با استقلال نزدیک شده تصمیم گرفته از میادین رسمی خداحافظی کند. به همین بهانه نگاهی داشته‌ایم به سوابق فوتبال این بازیکن؛

شروع از آکادمی استقلال، درخشش با پیکان و پاس
خسرو حیدری یکی از خروجی‌های آکادمی استقلال بود که در 19 سالگی به عضویت ابومسلم لیگ برتری درآمد و دو فصل با پیراهن این تیم در لیگ برتر به میدان رفت. پس از دو فصل حضور در ابومسلم، خسرو حیدری به عضویت پیکان در لیگ برتر درآمد و در 21 سالگی در ترکیب اصلی این تیم به میدان رفت. به رغم سقوط پیکان به دسته پایین‌تر، حیدری با پیشنهاد پاس مواجه شد و 3 فصل با پیراهن این تیم در تهران و همدان به میدان رفت. خسرو در پاس روزهای خوبی را پشت سرگذاشت و با درخشش با پیراهن پاس به تیم ملی امید و تیم ملی بزرگسالان نیز رسید. حیدری 13 بار با پیراهن ابومسلم، 29 بار با پیراهن پیکان و 78 با پیراهن پاس در لیگ برتر به میدان رفت و تا پیش از 25 سالگی، 120 بازی لیگ برتری را تجربه کرده باشد.

انتقال به استقلال، قهرمانی لیگ و حضور در سپاهان
حیدری در تابستان 87 در حالی که پیشنهاداتی از سایر تیم‌های لیگ برتری همچون پرسپولیس نیز داشت به عضویت استقلال درآمد و پیراهن شماره 27 را بر تن کرد. در نخستین فصل حضور در استقلال، حیدری در 33 بازی از 34 بازی لیگ برتر برای استقلال در به میدان رفت و با این تیم قهرمان لیگ برتر شد. خسرو در فصل 88-89 نیز عضو استقلال بود و در پایان فصل همراه با این تیم در لیگ برتر به مقام سومی رسید. دوره نخست حضور حیدری در استقلال با 80 بازی (در تمام رقابت‌ها) و یک گل زده به پایان رسید. در این مدت حیدری به ترکیب اصلی تیم ملی نیز رسید و در مقدماتی جام جهانی 2010 یکی از بازیکنان حاضر در ترکیب تیم ملی بود. خسرو در تابستان سال 89 به عضویت سپاهان درآمد تا بار دیگر زیر نظر امیر قلعه‌نوعی به میدان برود وی در یک فصلی که عضو سپاهان بود در 40 بازی در مجموع تمام رقابت‌ها برای این تیم به میدان رفت و یک قهرمانی در لیگ برتر را با این تیم به دست آورد.

بازگشت به استقلال و کسب 3 قهرمانی
پس از یک سال دوری از استقلال، حیدری در تابستان 90 بار دیگر به عضویت استقلال درآمد و پیراهن شماره 2 این تیم را برتن کرد. از ان زمان تا به امروز حیدری در عضویت استقلال بوده و هشتمین فصل متوالی و دهمین فصل متناوب حضور خود در این تیم را تجربه می‌کند. در نخستین فصل بازگشت به استقلال حیدری در تیم تحت هدایت مظلومی قهرمانی جام حذفی را جشن گرفت و در دومین فصل نقشی کلیدی در آخرین قهرمانی استقلال در لیگ برتر تحت هدایت امیر قلعه‌نوعی ایفا کرد. آخرین قهرمانی حیدری با استقلال، در جام حذفی فصل گذشته به ثبت رسید و وی دومین قهرمانی جام حذفی با پیراهن استقلال را تجربه کرد. طی سال‌های اخیر، حیدری نقشی کلیدی در ترکیب استقلال داشت با این حال این روند در دو فصل اخیر به خصوص در فصل جاری کمرنگ شد و خسرو که در سال‌های اخیر یکی از کاپیتان‌های استقلال بود بیشتر روی نیمکت ذخیره‌های این تیم حضور داشت. حیدری در مجموع 8 فصلی که با پیراهن استقلال در دوره دوم حضور خود در این تیم تجربه کرده 219 بار در تمامی رقابت‌ها برای این تیم به میدان رفته و 8 بار موفق به گلزنی شده است.

303 حضور در ترکیب استقلال
حیدری در مجموع 17 فصل حضور خود در سطح اول فوتبال ایران، 377 بار در لیگ برتر به میدان رفته که در این میان 226 بازی با پیراهن استقلال، 78 بازی با پیراهن پاس، 31 بازی با پیراهن سپاهان، 29 بازی با پیراهن پیکان و 13 بازی با پیراهن ابومسلم برای وی به ثبت رسیده است. حیدری همچنین 63 بار در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفته که در این میان 56 بار با پیراهن استقلال و 7 بار با پیراهن سپاهان در این مسابقات حضور یافته است. در مجموع 10 فصل حضور در استقلال (در دو دوره)، حیدری 303 بار با پیراهن استقلال در تمامی مسابقات رسمی به میدان رفته و 9 بار موفق به گلزنی شده است. خسرو حیدری در مجموع در بیش از 470 بازی باشگاهی در تمامی رقابت‌های رسمی برای باشگاه‌های ایرانی به میدان رفته و از این حیث یکی از بازیکنان باتجربه فوتبال ایران محسوب می‌شود.

دوران ملی
طی 8 سال حضور در تیم ملی، خسرو حیدری در 59 بازی ملی به میدان رفت و همراه با پیراهن تیم ملی در جام جهانی 2014 و جام ملت‌های 2011 و 2015 حضور یافت. وی در تیم ملی زیر نظر سرمربیانی چون امیر قلعه‌نوعی، علی دایی، افشین قطبی و کارلوس کی‌روش بازی کرد و آخرین بار در سال 94 مقابل گوام پیراهن تیم ملی را بر تن کرد.

تگ ها


استقلال استقلال تهران خسرو حیدری لیگ برتر فوتبال ایران بازی خداحافظی خداحافظی از فوتبال خداحافظی خسرو حیدری استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال