خداحافظی چینی‌ها با مرد 23 میلیون دلاری

28 ماه پس از حضور مارچلو لیپی در راس کادر فنی تیم ملی چین، این سرمربی 70 ساله با شکست مقابل تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا از این تیم جدا شد....

28 ماه پس از حضور مارچلو لیپی در راس کادر فنی تیم ملی چین، این سرمربی 70 ساله با شکست مقابل تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا از این تیم جدا شد.

به گزارش خبرنگار مدال، مارچلو لیپی 70 ساله پاییز 2016 و زمانی که چین نتایج چندان خوبی در مقدماتی جام جهانی 2018 کسب نکرده بود به عنوان سرمربی جدید تیم ملی این کشور انتخاب شد و از آن زمان در راس کادر فنی تیم ملی چین در حال فعالیت بود.. لیپی در 70 سالگی به عنوان دومین سرمربی گران دنیای فوتبال معرفی شد چرا که وی با قراردادی که ارزش آن بالغ بر 23 میلیون دلار تخمین زده می‌شد تنها کمتر از پپ گواردیولا، سرمربی منچسترسیتی، دریافتی داشت. با این حال این سرمربی پرافتخار و نامدار با قبول شکست پرگل مقابل ایران از سمت خود اسعفا داد تا دوران حضور وی در تیم ملی چین خاتمه یافته باشد.
لیپی با چین نتایج بدی کسب نکرده بود چرا که پس از روی کار آمدن وی در تیم ملی چین، این تیم از 6 بازی باقی‌مانده در مرحله مقدماتی جام جهانی در 3 بازی پیروز شد، 2 تساوی کسب کرد و تنها مقابل ایران مغلوب شد با این حال کسب تنها یک امتیاز از 4 بازی نخست سبب شد تا چین شانسی برای صعود به جام جهانی نداشته باشد و این موضوع برای سرمربی بیست و چند میلیون دلاری این تیم خوشایند نبود.
در دومین محک جدی نیز لیپی با چین تنها تا یک چهارم نهایی موفق به صعود شد و با قبول شکست مقابل ایران در مرحله نتوانست چین را به نیمه نهایی برساند. با این شکست، لیپی هم در مسیر جدایی از چین قرار گرفت تا پس از میلوان رایواچ سرمربی تایلند، برند اشتانگه سرمربی سوریه، اسون گوران اریکسون سرمربی فیلیپین و خوان آنتونیو پیتزی سرمربی عربستان، پنجمین سرمربی قربانی جام هفدهم لقب بگیرد.
گفتنی است لیپی در دوران حضور خود در تیم ملی چین در 31 بازی هدایت این تیم را برعهده داشته که در این مدت در 12 بازی به پیروزی دست یافته، 8 بازی را با تساوی از زمین خارج شده و در 11 بازی نیز متحمل شکست شد.