خداداد عزیزی: خودم قلیان می‌کشم، نمی‌توانم منع رطب کنم

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال گفت: کسانی که جلوی جادوگری و دلالی را نمی گیرند به فکر جان فوتبالیست ها هم نیستند ......

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال گفت: کسانی که جلوی جادوگری و دلالی را نمی گیرند به فکر جان فوتبالیست ها هم نیستند.

به گزارش مدال به نقل از خبر ورزشی و به نقل از آنا، پس از مشخص شدن استعمال سیگار، قلیان و متادون از سوی فوتبالیست ها از سوی ایفمارک، نظر خداداد عزیزی را در این باره جویا شویم. غزال تیزپای فوتبال ایران ضمن انتقاد از این موضوع به موارد مهم تری اشاره کرد که به شدت به فوتبال ایران ضربه می زنند و از مصرف مواد اعتیادآور برای فوتبال ایران ضرر بیشتری دارد.

* متاسفانه مصرف سیگار، قلیان و متادون در میان فوتبالیست ها وجود دارد. چرا فوتبال ما به این روز کشیده شده است؟

سال گذشته عده ای از بازیکنان تست پزشکی ندادند چون می دانستند دست شان رو می شود. امسال که همه تست دادند مشخص شد درصد بالایی از فوتبالیست های ما به استعمال مواد خطرناک روی آورده اند و این موضوع البته ربطی به مسئولان ندارد که اگر داشت تا به امروز آنها قوانینی را تصویب می کردند که کسی جرات نکند سیگار بکشد و جامعه ورزشی را زیرسوال ببرد.

* دلیل این موضوع را چه می دانید؟

سفره ای در فوتبال پهن شده که در آن میلیاردها تومان پول وجود دارد و همه دارند سهم شان را می گیرند. چرا باید کار فرهنگی صورت بگیرد. باشگاه های ما مجبور شده اند اسم فرهنگی ورزشی را یدک بکشند در صورتی که اصلا معنی آن را هم نمی دانند. من سال 76 که به کلن آلمان رفتم اعلام شده بود در محدوده ورزشگاه کشیدن سیگار، خوردن نوشابه و ... که برای ورزشکار ضرر دارد، ممنوع است. بار اول جریمه می کردند، در مرتبه دوم میزان جریمه افزایش می یافت و دفعه سوم اخراج بازیکن صورت می گرفت. خوب ما در کشورمان چنین قانونی داریم که انتظار رفع مشکل سیگار و قلیان نکشیدن بازیکنان فوتبال را داریم؟

* علت حل نشدن مشکل اعتیاد ورزشکاران به سیگار، قلیان و متادون تنها در همان سفره ای است که گفتید یا دلیل دیگری هم وجود دارد؟

دلیل اصلی همان 1500 میلیارد تومانی است که در یک سال در کل این فوتبال اعم از لیگ برتر، کلیه لیگ های آزادگان و لیگ های پایه هزینه می شود و اجازه هر مخالفتی را از مسئولان فوتبال گرفته است. نهایتا از این پول 700 تا 800 میلیارد تومان خرج بازیکنان می شود و مشخص نیست مابقی این پول در کجاها هزینه می شود و نصیب چه افرادی می شود. این پول باعث شده هیچ حمیت و نیرویی برای جلوگیری از تخلف وجود نداشته باشد. اگر هم کسی بپرسد که چرا مبارزه ای با حواشی این فوتبال نمی شود و جلوی تخلفات را نمی گیرید برای آن فرد شمشیر از رو بسته می شود و تلاش می کنند تا ریشه اش را بزنند.

* ادله شما برای این موضوعی که مطرح می کنید چیست؟

- چه ادله ای مستدل تر از اینکه هنوز دلال ها و جادوگران پرقدرت تر از گذشته به کارشان در فوتبال ایران ادامه می دهند و بر تعدادشان هم هر روز افزوده شده است. مگر سال ها نیست که می خواهند جلوی این ها را بگیرند ولی هنوز با قدرت تر از گذشته به فعالیت مشغولند. من تیم هایی را می شناسم که از سرمربی تا بازیکن را دلال انتخاب می کند. می آیند با بازیکن 200 میلیونی قرارداد 700 میلیونی می بندند و با توافق با آن بازیکن نیمی از 500 میلیون اضافه شده بر قرارداد را می گیرند و بازیکن هم پول بیشتری گیرش می آید.

* چگونه جادوگری را انجام می دهند؟

عده ای هستند که به گفته خودشان قدرت مافوق بشری و الهی دارند و مقدرات را در اختیار دارند. آنها به قدری نفوذ دارند که مدیر باشگاه که به آنها اعتقاد دارد را مجبور می کنند تا بنا به خواسته شان مربی و بازیکنان موردنظرشان را جذب کنند. با حرف هایی نظیر اسم مادر این بازیکن زهراست یا اول اسم او میم است و یا با نام یکی از ائمه همخوانی دارد کارشان را پیش می برند. حتی به مدیران و مربیان زمان تعویض بازیکن را هم می گویند. بعد هم مسئولان فوتبال از علی دایی و ... هم می خواهند از بدی های جادوگری نگویند چون آن را ترویج می دهد؛ یعنی کاری خلاف شرع انجام می شود ولی مانع آن نمی شوند.

* اما این موضوعاتی که شما اشاره کردید سلامتی بازیکن را به مخاطره نمی اندازد ولی مصرف مصرف مواد اعتیادآور امکان سکته کردن فوتبالیست ها را بالا می برد؟

فوتبالیست باید خودش عاقل باشد و به راهی نرود که آینده اش را تباه کند. کسی تلاشی نمی کند که یک فوتبالیست به سمت مصرف مواد خطر آفرین نرود. چون کسانی که جلوی جادوگری و دلالی را نمی گیرند به فکر جان فوتبالیست ها نیست.

* پس نقش باشگاه ها در این مورد چه می شود؟

چون پول دولتی است دلیلی ندارد مدیر باشگاه جلوی بازیکن معتاد را بگیرد. قرار نیست که از جیب هزینه کند. یک بودجه مشخصی وجود دارد و براساس آن هزینه های جاری را می دهند و سهم شان را هم برمی دارند. زمانی من در تیمی مربی بودم. ساعت 12 شب آمدند سراغم که مدیرعامل باشگاه با تو کار دارد. من را بردند به جلسه ای و مدیرعامل گفت خوابگاهی که برای بازیکنان غیربومی گرفته ایم بوی قلیان و سیگار از آن می آید. راه حلی بده تا آنها به تیم لطمه نزنند. من هم با اینکه وظیفه ام نبود چون مسئولیت فنی تیم برعهده ام بود گفتم خانه و امکانات را از بازیکنان بگیر و بگو خودتان باید هزینه محل اقامت تان را بدهید. با این ترفند دیگر خبری از مصرف قلیان و سیگار وجود نداشت. پس راه حل وجود دارد باید فردی باشد که آن را اجرایی کند.

* پیشنهاد خداداد عزیزی برای دور کردن فوتبالیست ها از مواد خطرآفرین چیست؟

رطب خورده منع رطب نمی کند. من خودم قلیان می کشم و نمی توانم راهی برای ممانعت از مصرف سیگار، قلیان و متادون به فوتبالیست ها بدهم. باشگاه ها بهتر است از پزشکان کمک بگیرند و راهکارهای فرهنگی پیدا کنند.

* علی کریمی هم شبانه جای خودش را به حمید درخشان داد و از سرمربیگری نفت تهران کنار رفت.

- از بدبختی های فوتبال ما این است که اهمیتی برای سرمایه های خود قائل نیست. من زمانی که فهمیدم علی کریمی قصد مربیگری دارد خیلی خوشحال شدم چون علی آدم به روزی است و فوتبال را می فهمد. متاسفانه فدراسیون فوتبال فیلتری ندارد که تیم ها از آن عبور کنند و شاهد این هستیم که خیلی از تیم ها بدهکار هستند که به رغم داشتن بدهی مدیران آنها به تیم داری مشغولند. من آدمی را می شناسم که 6 سال است تیم داری می کند و هر سال هم 50 درصد پول بازیکنانش را نمی دهد ولی فدراسیون هیچ وقت از او را پرس و جو نکرده که چرا به تیم داری ات ادامه می دهی. او با این تیم داری کارهای نادرستی هم انجام می دهد و اصلا تیم داری می کند تا پوششی بر کارهای خلافش باشد. من به ذکاوت و باهوشی علی کریمی تبریک می گویم که نگذاشت آبرویش به خطر بیفتد. وقتی متوجه شد شرایط مالی تیمش خوب نیست بلافاصله کناره گیری کرد و اشتباهی که امثال من کردند را نکرد. او به درستی می داند که در فوتبال ایران برای پیشکسوت ها ارزشی قائل نمی شوند و با هوش بالایی که داشت به موقع از سرمربیگری استعفا داد.

* تیم امید با امیرحسین پیروانی از گردونه مسابقات قهرمانی آسیا حذف شد تا باز هم یک شکست دیگر در رده پایه فوتبال ایران ثبت شود.

بالاخره این شاهکار از فدراسیونی برمی آید که زمام امور خود را به کی روش سپرده است. ما در تیم های پایه برنامه نداریم و فکر می کنیم با راهکار کی روش که البته در تیم بزرگسالان موفق بوده، به نتیجه می رسیم. ولی کی روش که خودش بالای سر تیم امید نبوده که از این تیم انتظار صعود داشته باشیم. به طور کلی تبریک می گویم به فدراسیون فوتبال با این تدابیر جالبی که دارد. با احترام به خانواده پیروانی که می دانم نیازی به پول فوتبال ندارند و هدف شان انجام کار مفید است باید بگویم که وضعیت در تیم های پایه ایران افتضاح است. مردم و رسانه ها خیلی پیگیر تیم های پایه نیستند و در آنجا تصمیماتی گرفته می شود که اصلا منطقی ندارد. مربیان بر اساس روابط انتخاب می شوند و بسیاری از بازیکنانی که می توانند ستاره آینده فوتبال ما باشند به دلیل نداشتن پارتی به راحتی کنار گذاشته می شوند.

* محمد مایلی کهن گفته بود محمدرضا ساکت مدیر سازمان تیم های ملی و سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال کمکی به فوتبال نکرده و فوتبال در خدمت او است. نظر شما دراین باره چیست؟

وقتی سازمان بازرسی نظارتی کامل بر نهادهای زیرمجموعه اش ندارد حتما اتفاقاتی می افتد که نگران کننده است. بالاخره باید مشخص شود 1500 میلیارد تومانی که در این فوتبال سالیانه هزینه می شود در کجاها خرج شده است. درباره مدیریت ساکت که مایلی کهن نظرش را گفته است. من سکوت می کنم ولی بهتر است تاج درباره مدیری که مسئولیت های زیادی به او سپرده نظرش را بگوید. شاید او تخصص های فراوانی دارد که عموم جامعه از آن بی اطلاع هستند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال