خرید بازیکن خارجی در استقلال «ممنوع» می شود؟!

......

 

وینفرد شفر در جلساتی که با فتحی داشت تأکید کرده اگر می‌خواهند مشکلات حل شود باید به حرف‌های او گوش کنند و بازیکنان جدید به خدمت بگیرند.
به گزارش مدال، استقلال برای نیم‌فصل نقشه‌های زیادی در سر دارد. اگر مصاحبه‌های بازیکنان، مدیران و کادر فنی این تیم را مرور کنید بار‌ها و بار‌ها از این گفته‌اند که در نیم‌فصل بازیکنان جدید می‌گیرند و استقلال در نیم‌فصل دوم با قدرت ظاهر می‌شود؛ چیزی شبیه تیم دو فصل گذشته. وینفرد شفر حتی در جلساتی که با فتحی داشت تأکید کرده اگر می‌خواهند مشکلات حل شود باید به حرف‌های او گوش کنند و بازیکنان جدید به خدمت بگیرند. اصرار شفر این است که کادر فنی و اعضای هیئت‌مدیره کوچک‌ترین دخالتی در روند جذب بازیکن نداشته باشند. حداقل در ظاهر این‌طور به نظر نمی‌رسد. با توجه به نسخه اشتباه شفر در تابستان گذشته و جذب بازیکنان ناکارآمد حالا هیئت‌مدیره به عنوان تأمین‌کننده منابع مالی و کمیته فنی به عنوان کمیته‌ای که روی مسائل فنی نظر دارد، تلاش دارند تا حداقل روی خرید‌های جدید نظارت کنند. شفر هم که متوجه این موضوع شد در آخرین مصاحبه تفصیلی‌اش گفت: فقط او و فتحی درباره بازیکنان جدید تصمیم می‌گیرند نه افراد دیگری. او حتی گفت: بهتر است این افراد «ساکت» شوند. یعنی شفر شمشیر را برای آن‌ها از رو بست. حالا خبر‌های جدید‌تری از باشگاه به گوش می‌رسد، خبر‌هایی که بی‌شک باب میل شفر نبوده است.
الحاجی گرو و نیومایر دو بازیکن خارجی استقلال عملکرد ضعیفی در تیم داشته‌اند و اکثر مسئولان باشگاه اعتقاد دارند آن‌ها باید در نیم‌فصل کنار گذاشته شوند. شفر، اما در مصاحبه آخر خود گفت: این دو بازیکن خوب هستند و نیاز به زمان دارند. یعنی او می‌خواهد گرو و نیومایر را حفظ کند ولی آیا این مسئله فقط دلیل فنی دارد؟ شفر ظاهراً به تازگی متوجه این موضوع شده که همیت خاصی برای جلوگیری از جذب بازیکنان جدید در تیم وجود دارد. بعد از ضرر هنگفتی که استقلال در نیم‌فصل برای جذب بازیکنان جدید متحمل شد، هیئت‌مدیره علاقه‌ای به خرید بازیکنان خارجی جدید ندارند. این درست برعکس اندیشه‌های شفر است. مربی آلمانی در تلاش بود با خروج گرو و نیومایر دوباره سراغ دوستان خارجی‌اش برود و بازیکنان تازه‌ای جذب کند ولی حالا که باشگاه در تلاش است مانع این کار شود، چه چیزی بهتر از حفظ نیومایر و گرو؟!
استدلال مسئولان باشگاه در این زمینه درست به نظر می‌رسد. استقلال برای نیم‌فصل حدود ۴۰۰ هزار دلار برای دو بازیکن خارجی‌اش هزینه کرده است. در بازار ارز، این ۴۰۰ هزار دلار به تومان رقم هنگفتی می‌شود. پولی که می‌تواند مشکل خیلی از پرداختی‌های داخلی را حل کند. از سویی استقلال بازیکنان مصدومی دارد که در آستانه بازگشت هستند. داریوش شجاعیان، مرتضی آقاخان و محسن کریمی سه بازیکن هجومی هستند که بی‌شک حضورشان می‌تواند به استقلال در نیم‌فصل دوم کمک کند. از سویی باشگاه امیدوار است خرید میلیاردی‌شان یعنی مرتضی تبریزی اوج بگیرد و روح‌الله باقری هم بتواند شرایط ایده‌آلش را به دست بیاورد. با این پشتوانه بازیکن، سؤال آن‌ها این است که آیا باشگاه باید دوباره برای دوای دردهایش سراغ بازیکنانی برود که در سال‌های اخیر بیشتر از سود ضرر داشته‌اند؟ همین سال قبل همراه با تیام بویان جذب شد که استقلال را بدجور به دردسر انداخته است. قرار بود شوت‌های او تور دروازه حریفان را پاره کند (نقل قول از توفیقی معاون سابق استقلال) و یا نیومایر با پاس‌های بی‌نظیرش چپ و راست مهاجمان را در موقعیت گل قرار دهد. قرار بود الحاجی گرو هم کولاک کند و دروازه‌ها را به توپ ببندد ولی تمام این پروژه‌ها به بن‌بست خورده و طبیعتاً باشگاه در تلاش است تا موقتاً حضور خارجی‌ها را ممنوع کند. وزارت ورزش به عنوان متولی این باشگاه هم بدش نمی‌آید چنین پروژه‌ای منتفی شود چراکه به هر حال آن‌ها هم کم از سوی هواداران و رسانه‌ها تحت فشار نیستند.

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال