خسروی: تصمیم داور بازی مس – سپاهان شجاعانه بود

رد کردن گل دوم مس رفسنجان در دیدار برابر سپاهان حاشیه ساز شده است. به این خاطر که ابتدا داور گل را درست و بعد از مشورت با کمک های خود آنرا مردود اعلام کرد...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، علی خسروی از کارشناسان داوری در توضیح این صحنه می گوید: زمانی که ضربه آزاد توسط بازیکن مس رفسنجان زده می شود ۷ -۸ بازیکن سپاهان مانع از دید داور می شوند و کمک داور دوم هم نمی توانست برخورد توپ با دست مهاجم مس را ببیند به این خاطر که بازیکن تیم مهاجم رو به دروازه و پشت به کمک داور دوم بود و کمک داور دوم بازوی او را می دید. اما کمک داور اول یعنی علی میرزابیگی به خوبی صحنه را می بیندو خطاب به داور می گوید توپ هند شده است و گل را مردود اعلام کن که داور وسط این کار را باشهامت انجام می دهد. هر چند نقض تصمیمی که داور گرفته توسط خودش به او ضربه می زند اما از آنجایی که به اجرای عدالت در بازی کمک کرد تصمیم شجاعانه و قابل تحسینی بود. ضمن اینکه داوری که کنار زمین به داور وسط مشورت داد ناظر داوری نبود داور چهارم به نام مهدی نجار بود. 

علی خسروی در واکنش به این سوال که آیا در صحنه ای که توپ به دست بازیکن رفسنجان خورد اصلا خطای هندی رخ داده یا نه؟ گفت: قانون در مورد مدافع هنوز ملاحظات خود را از بین نبرده است اما بر اساس قوانین جدید داوری توپ به هر شکلی به دست مهاجم بخورد باید هند اعلام شود. چه دست او باز باشد و چه دست او بسته باشد. حتی اینکه توپ به انگشت دستش بخورد. 

کارشناس داوری با رد این موضوع که تیم داوری با مشاهده تصاویر وید ئویی نظر خود را در این باره تغییر داده اند؛ گفت: نه چنین اتفاقی صورت نگرفته است. VAR در فوتبال  ایران وجود نداردو داوران از طریق هدست رادیویی با هم در تماس هستند و به هم اطلاعات می دهند و کمک داور اول از داور وسط خواسته که گل را مردود اعلام کند چون دیده که توپ به دست مهاجم مس رفسنجان برخورد کرده است. من این تصمیم شجاعانه را تحسین می کنم. اشتباهی که تصحیح شد و داوران ما در بازی های آتی هم باید این شجاعت را داشته باشند اگر تصمیمی گرفتند که اشتباه بود و کمک های یک و دو و حتی داور چهارم نظری غیر از این دارد تصمیم خود را اصلاح کنند. کمک های یک و دو و هم چنین داور چهارم برای کمک به داور وسط در زمین حاضر هستند و این یک اتفاق طبیعی در فوتبال است.

بیشتر بخوانید:

سپاهان با درخشش حسینی به قلعه‌نویی رسید (عکس)

رفیعی در مسیر ماموریت بزرگ محرم نویدکیا

 

 

تگ ها


کمیته داوران علی خسروی فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال