خطر از دست رفتن ۴۰۰ استعداد فوتبال ایران

عباس چمنیان در گفتوگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره مرحله جدید اردوی تیم فوتبال نوجوانان اظهار داشت: دور جدید تمرینات تیم نوجوانان طبق برنامهریزی از روز چهارشنبه آغاز شد ......

عباس چمنیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره مرحله جدید اردوی تیم فوتبال نوجوانان اظهار داشت: دور جدید تمرینات تیم نوجوانان طبق برنامه‌ریزی  از روز چهارشنبه آغاز شد. بعد از جام جهانی این سومین مرحله از اردو‌های ما است و امتحانات بازیکنان باعث شده بود بین اردوی دوم و سوم فاصله‌ای حدوداً 25 روزه ایجاد شود. 25 روز فاصله بین تمرینات زمان زیادی است اما چاره‌ای نبود چون بحث تحصیل بازیکنان هم برای ما در اولویت قرار دارد.
وی درباره نفرات دعوت شده به اردوی این تیم عنوان کرد: در این اردو 2 بازیکن جدید را به تیم دعوت کرده‌ایم که در تست‌های گرفته‌ شده در شهرستان‌ها مورد تایید بوده‌اند. سعی می‌کنیم کماکان به دنبال بازیکنان و استعداد‌های جدید باشیم و آنها را به اردو‌ها دعوت کنیم.
سرمربی تیم فوتبال نوجوانان با اشاره به اهمیت توجه به فوتبال رده‌های پایه یاد‌آور شد: این حرف امروز من نیست و در یک‌سال و نیم گذشته که در تیم نوجوانان هستم بارها گفته‌ام که این رده‌ها به دو واژه‌ احترام و توجه نیاز زیادی دارند. احترام یعنی اینکه ما چقدر بستر رشد و پیشرفت را برای بازیکنان فراهم می‌کنیم و توجه‌ هم یعنی اینکه این استعداد‌ها که قرار است ساختار فوتبال باشگاهی و ملی ما را تشکیل دهند نباید از کانون توجه‌ها خارج شوند مخصوصاً از توجه رسانه‌ها. این را هم به فدراسیون تاکید می‌کنم که این بازیکنان مورد توجه قرار گیرند هرچند برنامه‌های فدراسیون برای این بازیکنان در حال انجام است.
وی با بیان اینکه باید احترام و توجه دائماً برای بازیکنان رده‌های پایه از سوی رسانه‌ها و مسئولان وجود داشته باشد, تصریح کرد: بازیکنان پایه باید احساس کنند که تاثیر گذارند. این باعث می‌شود که آنها برای بهتر شدن بیشتر تلاش کنند و در نهایت این موضوع منتهی به پیشرفت بیشتر آنها و فوتبال ایران می‌شود.
چمنیان در پاسخ به این سؤال که چرا بعد از عملکرد خوب تیم فوتبال نوجوان در جام جهانی 2017, هیچ‌کدام از بازیکنان این تیم به اروپا منتقل نشدند خاطرنشان کرد: سازوکار انتقال بازیکنان به خارج از کشور و حتی در داخل کشور متاسفانه درست نیست. شک نکنید که خیلی از باشگاه‌های خارجی تقاضای جذب این بازیکنان را دارند و حتی در زمان مسابقات بچه‌ها مورد توجه‌ خیلی از تیم‌های صاحب فوتبال قرار گرفته بودند اما به دلیل اینکه ساز و کارش فراهم نبوده این بازیکنان نتوانسته‌اند به سطح اول فوتبال دنیا راه پیدا کنند.
وی افزود: به نظرم مدیر برنامه‌ها به درستی بازیکنان را هدایت نمی‌کنند. تا زمانی که این بازیکنان در مجموعه تیم نوجوانان بودند, ما سعی می‌کردیم لزوم مشورت‌های مناسب را برای نقل و انتقالات به آنها بازگو کنیم چون این بچه‌ها نوجوان هستند و خانواده‌هایشان نیز اطلاع چندانی از شرایط فوتبالی دیگر کشور‌ها ندارند. بازیکنان به مسیری که باید هدایت شوند, نمی‌شوند.
سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران در خصوص اینکه بعد از جام جهانی همه گفتند باید از این تیم حمایت شود, اما الان کسی حواسش به این تیم نیست, به تسنیم گفت: اتفاقاً این نکته تایید حرف‌های من است. اگر حمایت‌ توسط رسانه‌ها و مسئولان و توجه به استعداد‌ها و افتخارات مقطعی نباشد می‌توانیم امید‌وار باشیم که آینده خوبی در انتظار فوتبال ایران خواهد بود. نکته مهم این موضوع این است که الان رسانه‌ها توجه‌شان را برداشته‌اند. خیلی حرف‌ها زده شده و اینها نیاز به یاد‌آوری دارد تا فراموش نشود.
این مربی مشهدی فوتبال ایران که سابقه‌ای طولانی فعالیت در تیم‌های پایه را دارد در ادامه با اشاره به آینده بازیکنانی که در جام جهانی نوجوانان خوش درخشیدند, عنوان کرد: این بازیکنان چه شدند؟ چرا کسی درموردشان نمی‌پرسد؟ من الان باید کار را با بازیکنان جدید تیم جلو ببرم و از یک جایی به بعد مسئولیت بازیکنان با من نخواهد بود. از آنجا به بعد چه؟ ما الان در رده جوانان غفلت کرده‌ایم. بعد از اینکه این تیم از مسابقات مقدماتی ‌آسیا حذف شد اگر به حال خودش رها شود یعنی اینکه ما 400 استعداد فوتبالی را از دست داده‌ایم.
چمنیان خاطرنشان کرد: وضعیت بازیکنان تیم نوجوان که در جام جهانی حضور داشتند به دلیل اینکه دیده شدند, خوب است, اما بازیکنان تیمِ پورغلامی که خیلی استعداد‌های خوبی هستند الان شرایط خوبی ندارند و حتی در لیگ‌های استانی هم بازی نمی‌کنند. این یعنی از دست رفتن سرمایه‌ها. کار ساده‌ای نیست که تیمی از مسابقات مقدماتی حذف شود و بتوان آن را بازهم حفظ کرد. باید خیلی کار روی آن شود.
وی گفت: می‌دانیم که فدراسیون برای این تیم‌ها برنامه دارد اما آنقدر مسائل جانبی به وجود می‌آید و آنقدر درگیر تیم بزرگسالان می‌شود که ممکن است از تیم‌های پایه غفلت شود. همان‌طور که می‌دانید برای رده‌‌هایی مثل رده جوانان یک روز هم طلایی است حالا چه برسد به یک هفته و یک ماه و یک سال. نباید زمان را از دست داد.

تگ ها


اخبار روز فوتبال