خط آتش تیم ملی با ۸۶ گل اروپایی (عکس)

مهاجمینی که دراگان اسکوچیچ در تیم ملی ایران اختیار دارد، این فصل آمار بسیار خوبی را در گلزنی به ثبت رسانده اند....

به گزارش "ورزش سه"، زمان زیادی تا آغاز رقابت های مقدماتی جام جهانی باقی نمانده است و تیم ملی ایران باید ۲۱ روز دیگر در اولین دیدار خود پس از آغاز دوباره این بازی ها، در کشور بحرین به مصاف تیم ملی هنگ کنگ برود.


ایران که برای صعود بدون دردسر به مرحله اصلی مقدماتی و اینکه کارش به اما و اگر کشیده نشود، باید هر ۴ دیدار باقیمانده خود در این رقابت ها را برنده از زمین خارج شود و با وجود در اختیار داشتن مهره های تهاجمی زیاد در تیم ملی، انتظار می رود ایران در دیدار مقابل رقبا، خط حمله خطرناکی در اختیار داشته باشد.


تقریبا می توان گفت که حضور مهدی طارمی و سردار آزمون در ترکیب اصلی قطعی است ولی اسکوچیچ گزینه های بسیار خوبی نیز روی نیمکت دارد که می توانند در صورت گره خوردن بازی، با حضور در زمین اصطلاحا کار را در بیاورند.


مهدی طارمی مهاجم خطرناک این روزهای پورتو، در کنار سردار امیدهای اصلی گلزنی ایران هستند. طارمی فصل درخشانی را در پورتو سپری کرده و از مهره های اصلی و تأثیرگذار تیم سرجیو کونسیسائو بوده است. این مهاجم ایرانی در ۴۶ دیداری که برای تیمش به میدان رفته، ۲۲ بار موفق به گلزنی شده و ۱۶ بار نیز پاس گل داده است.


طارمی که بابت عملکرد خوبش مورد تمجید رسانه های پرتغالی قرار گرفته است، در بازی های زیادی که کار پورتو گره خورده بود و یا در دیدارهای حساسی نظیر مسابقه با یوونتوس که تیم او به یک ناجی نیاز داشت، تأثیرگذاری اش را نشان داد و خیلی ها امیدوارند او در تیم ملی نیز همچون پورتو بدرخشد.


البته چنانچه بخواهیم به صورت جمع دقایق حضور طارمی آمار او را بررسی کنیم، او ۲۸۸۹ دقیقه معادل با ۳۲ بازی کامل برای پورتو بازی کرده و در ۳۸ گل این تیم تأثیر مستقیم داشته که آمار فوق العاده ای محسوب می شود. او هر ۱۳۱ دقیقه برای پورتو گلزنی کرده و هر ۷۶ دقیقه روی یک گل تأثیر مستقیم داشته است که آمار قابل توجهی برای مهاجم اول تیم ملی ایران محسوب می شود.


سردار آزمون که چند روز دیگر عنوان آقای گلی لیگ روسیه را برای دومین سال متوالی از آن خودش می کند، امسال ۲۹ بار برای تیمش در مسابقات مختلف به میدان رفته و موفق شده است ۱۹ گل به ثمر برساند و ۶ پاس گل بدهد. آزمون هر ۱۱۱ دقیقه یک گل برای زنیت به ثمر رسانده است و هر ۸۵ دقیقه نیز روی یک گل تأثیر مستقیم داشته است. آماری قابل توجه برای سردار که امیدهای هواداران ایرانی را برای گلزنی مقابل عراق و بحرین افزایش داده است.


سردار فصل گذشته که عنوان آقای گلی لیگ روسیه را از آن خود کرد، به همراه طارمی زوج خط حمله تیم اسکوچیچ را تشکیل می دهند. قدرت دوندگی بالا، فعال در خط حمله و موقعیت شناسی بالا با قدرت سرزنی، از سردار یک مهاجم کامل ساخته و باید دید در برابر حریفان آسیایی تا چه اندازه به تیم ملی کمک می کند.


کریم انصاری فر مهاجم ۳۱ ساله آ.ا.ک آتن نیز این هفته پس از گل زدن به آستراس، شمار گل هایش در لیگ یونان را به عدد ۱۳ رساند. انصاری فر یک بار نیز موفق شده است به هم تیمی هایش پاس گل بدهد و به طور کلی هر ۱۸۱ دقیقه روی یک گل آ.ا.ک تأثیر مستقیم داشته است. او اسلحه ای پنهان و ذخیره ای مطمئن برای اسکوچیچ خواهد بود.


دست اسکوچیچ برای انجام تغییرات در خط حمله ایران باز است. او مهدی قایدی ستاره جوان استقلال که فصل خوبی را پشت سر گذاشت و امسال نیز در لیگ قهرمانان آسیا درخشان ظاهر شده است را در اختیار دارد که می تواند با استفاده از تکنیک و توانایی های بالایش، از سد مدافعین حریف عبور کند. کاری که در ACL بارها و بارها آن را انجام داد.


قایدی در فصل جاری تاکنون ۴ بار برای استقلال گلزنی کرده است و ۵ بار نیز پاس گل داده است. باشوی کوچک در لیگ قهرمانان آسیا نیز ۳ بار دروازه رقبا را باز کرد و یک پاس گل داد و یک پنالتی نیز گرفت که دیاباته آن را از دست داد. قایدی هر ۱۷۲ دقیقه روی یک گل استقلال تأثیرگذار بوده و فرارهای او از سمت چپ و موقعیت سازی برای آزمون و طارمی، می تواند باعث جذاب شدن خط حمله تیم ملی شود.


عناصر تهاجمی ایران به همینجا ختم نمی شوند. کاوه رضایی مهاجم ۲۹ ساله شارلوا دیگر بازیکنی است که در خط حمله می تواند عصای دست اسکوچیچ باشد. کاوه فصل را در شارلوا فوق العاده آغاز کرد ولی مصدومیت های بدموقع مانع از ادامه درخشش او شد. با این حال، کاوه در ۲۹ دیداری که برای تیمش به میدان رفت، ۸ گل زد و یک پاس گل داد. کاوه هر ۲۰۲ دقیقه در گلزنی های شارلوا تأثیر گذار بوده است و قدرت تمام کنندگی بالای او، می تواند گره از مشکلات احتمالی تیم ملی باز کند.


به هر حال این ۵ بازیکن عناصر اصلی خط حمله ایران در مقدماتی جام جهانی خواهند بود. بازیکنانی که فصل خوبی را پشت سر گذاشته و یا در حال سپری هستند. آمارهای خوب گلزنی و گلسازی این بازیکنان باعث شده است که خیال اسکوچیچ از بابت خط حمله تیمش راحت باشد و کار خط هافبک تیم ملی نیز، فرصت سازی برای این مهاجمین خواهد بود.


آزمون، طارمی، انصاری فر و رضایی به طور کلی روی ۸۶ گل تیم هایشان در اروپا تأثیرگذار بوده اند. ۶۲ بار گلزنی برای تیم هایشان و ۲۴ بار گلسازی، آمار بسیار خوبی است که خط آتش تیم ملی ایران از خودش به جا گذاشته است. آمار قایدی در ایران و آسیا را نیز می توان به این تعداد گلها اضافه کرد تا به قدرت خط حمله تیم ملی ایران پی ببریم. بازیکنانی که انتظار می رود در رساندن ایران به مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی، تأثیرگذاری خود را نشان دهند.

تگ ها


تیم ملی ایران زنیت سنت پترزبورگ استقلال تهران پورتو آ ا ک آتن کریم انصاری‌فرد سردار آزمون مهدی طارمی مهدی قایدی کاوه رضایی یونان شارلروا