خواب آرام فدراسیون در باد پنج ستاره شدن

به گزارش مدال به نقل از قانون:در روزهایی که همه از موفقیت های تیم نوجوانان ایران سخن می گفتند و در تمامی محافل بحث بر سر درخشش فرزندان این مرز و بوم در آوردگاه جهانی هندوستان بود، فوتبال ایران با شوک سنگیني روبه رو شد و تیم جوانان نتوانست در بین تیم های اردن، سوریه و فلسطین مجوز صعود به رقابت های قهرمانی جوانان آسیا را به دست بیاورد ......

به گزارش مدال به نقل از قانون:در روزهایی که همه از موفقیت های تیم نوجوانان ایران سخن می گفتند و در تمامی محافل بحث بر سر درخشش فرزندان این مرز و بوم در آوردگاه جهانی هندوستان بود، فوتبال ایران با شوک سنگیني روبه رو شد و تیم جوانان نتوانست در بین تیم های اردن، سوریه و فلسطین مجوز صعود به رقابت های قهرمانی جوانان آسیا را به دست بیاورد. در آخرین دیدار از گروه E مرحله مقدماتی قهرمانی زیر 19 سال آسیا اردن و سوریه همگروه های ایران به مصاف يكديگر رفتند که اردن با شکست دو بر یک حریف، صدرنشین و به صورت مستقیم راهی مرحله نهایی این مسابقات شد. با صدرنشینی اردن با هفت امتیاز تیم ملی ایران با پنج امتیاز در رده دوم قرار گرفت و به دلیل امتیاز کمتر نسبت به سایر تیم های دوم این دوره از مسابقات، نتوانست به مرحله نهایی صعود کند تا یک ناکامی در کارنامه فوتبال ایران ثبت شود. ایران در این دوره از مسابقات مقابل اردن و سوریه با تساوی متوقف شد تا پیروزی پرگل برابر فلسطین نيز چاره ساز نشود.

خواب آرام فدراسیون در باد پنج ستاره شدن

شاید در اینجا بتوان این نقل قول معروف را به فدراسیون گوشزد کرد که پنج ستاره شدن سخت اما حفظ آن سخت تر است. در یک سال اخیر فدراسیون فوتبال سیاست عجیبی را در قبال تیم های پایه در نظر گرفته و معلوم نیست معیار و ملاک انتخابات بر چه اساسی است. فدراسیون چراغ خاموش تصمیماتی می گیرد که اغلب با شکست روبه رو می شود. از 18 اردیبهشت 95 که مهدی تاج ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده گرفت، تیم های پایه به واسطه اقدامات خوبی که در گذشته انجام شده بود، به فصل شکوفایی رسیدند و تیم های جوانان و نوجوانان توانستند با قلع و قمع کردن حریفان خود، راهی جام جهانی شوند. تیم جوانان بعد از 16 سال به جام جهانی رفت و نخستين برد تاریخ خود را در این رقابت ها کسب کرد. تیم نوجوانان نيز با کسب چهار پیروزی و صعود به مرحله یک چهارم نهایی از لحاظ کسب نتیجه بهترین عملکرد تاریخ این تیم را داشت. این موفقیت ها در راستای تصمیماتی بود که از گذشته اتخاذ شد و در این فدراسیون ادامه یافت اما حاصل تصمیمات فدراسیون فعلی جز ناکامی چیز دیگری نبوده است.

انتخاب اشتباه، پیروانی را نيز قربانی کرد

فدراسیون فوتبال در تصمیمی که معلوم نشد بر چه اساسی اتخاذ شده است، سرمربی تیم جوانان را به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب کرد و تیم ایران راهی قرقیزستان شد تا در رویارویی با قرقیزستان و عمان نتواند مجوز صعود به رقابت ها قهرمانی آسیا را به دست بیاورد. این تصمیم اشتباه، ضمن اینکه باعث شد مربی اي مثل پیروانی که بهترین نتایج تیم جوانان را گرفته بود به اصطلاح بسوزد و تیم امید و جوانان را نيز نابود کرد. پیروانی که در تیم جوانان بسیار موفق بود، در تیم امید قربانی شد و تیم جوانان نيز در بلاتکلیفی به سر می برد. با حذف تیم ملی امید و تیم ملی جوانان از رقابت های قهرمانی آسیا، تاکنون دو ناکامی بزرگ برای فوتبال ایران در رده های پایه ثبت شده است. دود این اتفاق بیش از همه در چشم نسلی رفت که در جام جهانی نوجوانان نشان داد می توانند آینده خوبی برای فوتبال ایران رقم بزنند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال