دادن سرباز ورزشکار به تیم های دولتی

به گزارش مدال به نقل از خبرگزاری فارس، سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از بررسی پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان در خصوص سربازی ورزشکاران در تیم های دولتی خبر داد ......

به گزارش مدال به نقل از  خبرگزاری فارس، سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از بررسی پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان در خصوص سربازی ورزشکاران در تیم های دولتی خبر داد. موضوعی که سوال ها و ابهامات زیادی را به وجود آورده و مهم تر اینکه این درخواست وزیر ورزش دخالت دولت را در باشگاه ها بیش از گذشته نشان می دهد.

دخالت دولت در امور ورزش یکی از خط قرمزهای فدراسیون های بین المللی و کمیته بین المللی المپیک بوده به طوری بارها شاهد نامه نگاری مراجع بین المللی با فدراسیون های کشورمان در خصوص دخالت دولت بوده ایم و عدم اجرای بندهای بین المللی حتی تعلیق را برای برخی از رشته ها به دنبال داشته است، حالا درخواستی که وزیر ورزش از ستاد نیروهای مسلح داشته درخواستی عجیب به نظر می رسد و این موضوع از چند جهت قابل بررسی است:

* نخست اینکه در صورتی که در رشته فوتبال که مخاطبان زیادی را در کشورمان به خود اختصاص می دهد، در صورتی که قرار باشد ستاره های سرباز به تیم های دولتی مثل استقلال و پرسپولیس داده شوند، در این صورت تکلیف باشگاه های خصوصی چه می شود؟ با این اتفاق آیا انگیزه ای برای باشگاه های خصوصی باقی می ماند تا بازهم بخواهند در ورزش تیمداری کنند؟ 

* آیا دادن بازیکن به ویژه در فوتبال به تیم های دولتی، مالکیت وزارت ورزش را در دو باشگاه سرخابی بیشتر نمی کند؟ وزارت ورزش که بارها دم از خصوصی بودن می زند و به دنبال اتمام پروژه ها به دست خیرین و باشگاه های خصوصی است، با دادن ستاره ها به تیم های دولتی، تمایل خود را برای خصوصی کردن نقد نمی کند؟

* نکته دیگر اینکه دادن سرباز قهرمان به تیم های دولتی بحث حرفه ای بودن ورزش را زیر سوال می برد و فدراسیون های بین المللی نیز به این نکته پی می برند که دخالت دولت در ورزش بسیار مشهود است. موضوعی که اصلا خوشایند مراجع بین المللی نیست.

* آیا بهتر نیست وزارت ورزش به جای دخالت در این امور راهکاری را ارائه دهد تا فدراسیون ها با نیروهای مسلح وارد مذاکره شده و بهترین تیم را برای ورزشکار در نظر بگیرند؟ به نظر می رسد فدراسیون ها در این زمینه بهترین مرجع هستند و ورزشکار خود را به خوبی می شناسند به همین دلیل بهتر می توانند در این مورد تصمیم بگیرند.

 

* مورد دیگری که در درخواست وزیر ورزش دیده می شود اینکه اگر این پیشنهاد وزیر جنبه تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری دارد بهتر نیست راهکاری ارائه شود تا ورزشکار بتواند در تعامل با فدراسیون بهترین تیم را برای خدمت سربازی در نظر بگیرد؟

ما ورزشکاران زیادی را در عرصه ورزش داشتیم که حتی مدالهای آسیایی و جهانی را کسب کردند، اما خدمت سربازی باعث شد تا نتوانند در تمرینات شرکت کرده و افت زیادی در رشته خود داشتند، بنابراین به نظر می رسد ارائه راهکاری برای امضای تفاهمنامه بین فدراسیون های ملی با ستاد نیروهای مسلح کمک زیادی به ورزشکار می کند تا علاوه بر خدمت سربازی بتواند ورزش حرفه ای خود را دنبال کند.

بنابراین انتقال ورزشکاران به تیم های دولتی به نظر می رسد حالا که همه حرف از خصوصی زدن ورزش می زنند و در تلاش هستند تا پای بنگاه های اقتصادی را به ورزش باز کنند منطقی و اصولی نیست.

بارها در وزارت ورزش بحث خصوصی کردن باشگاه ها مطرح شده که نمونه آن را در استقلال و پرسپولیس به عنوان دو باشگاه با هواداران میلیونی دیدیم، حالا اینکه بخواهیم ورزشکارانی خاص را به تیم های دولتی بدهیم، آیا بازهم بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری خواهد داشت؟

 

سوالات زیادی در این درخواست وزیر در اذهان مطرح شده و باید ببینیم ستاد نیروهای مسلح چه برنامه ای در این خصوص دارد.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال