دادکان؛حضور خانم ها در استادیوم مشکل دینی ندارد

محمد دادکان ر ئیس اسبق فدراسیون فوتبال در تازه ترین مصاحبه خود هم صحبت های انتقادی را مطرح کرده است ......

محمد دادکان ر ئیس اسبق فدراسیون فوتبال در تازه ترین مصاحبه خود هم صحبت های انتقادی را مطرح کرده است.

او دلیل تشکر خود از دکتر محمود احمدی نژاد را مطرح کرد و البته گفت بیشترین حمایت از فوتبال در زمان حجت الاسلام سید محمد خاتمی انجام شد ...

به اتفاق این مصاحبه را می خوانیم

*شما در مصاحبه اي كه در سال ۸۵ انجام داديد گفتيد از آقاي احمدي نژاد تشكر مي كنم، چه چيزي باعث شداين كار را انجام بدهيد؟

من كاري به تفكرات اجتماعي و سياسي آقاي احمدي نژاد ندارم اما او با ورزش عجين شده بود. حتي وقتي كه نمي خواستند اجازه بدهند ما به سوييس براي اردوي تداركاتي برويم، سر تمرين تيم ملي آمدند و بلند گفتند تيم ملي به سوييس خواهد رفت. و البته اين را هم بايد بگويم بيشترين حمايت را از فوتبال آقاي خاتمي انجام مي دادند. بارها آقاي خاتمي مرا خواستند و از فوتبال مي پرسيدند چرا كه مي گفتند اين ورزش براي من اهميت زيادي دارد. آقاي خاتمي به من گفتند در آلمان صدراعظم اين كشور براي من دست زد و گفت فوتبال ايران در رده پانزدهم جهان است اما آلمان هفدهم است! آقاي خاتمي به من گفت اگر بدانيد در آن لحظه چه حس خوبي داشتم. به خاطر همين موضوع در هيات دولت وقت تصويب كردند و به من نشان لياقت دادند. در زمان آقاي خاتمي هر گرفتاري كه داشتيم كه حتي انتظامي و حراستي بود ايشان به راحتي حل مي كردند. درباره پاداش ها هم هر چه قول داده بودند عملي كردند و يك فوتباليست نمي توانيد پيدا كنيد كه بگويد من پاداشم را نگرفته ام.

*در دوره رياست فدراسيون شما برانكو ايوانكوويچ سرمربي تيم ملي بود. رابطه تان با او چطور بود؟ خيلي ها مي گفتند شما دخالت مي كنيد و حتي تركيب تيم ملي را هم شما انتخاب مي كنيد؟

دشمنان عليه من حرف هاي زيادي مي زدند اما در شخصيت من نبود كه در مسائل فني دخالت كنم. خودم كه هيچ وقت در مسائل فني دخالت نكردم و نگفتم چه كسي بايد وارد زمين شود و چه كسي را نبايد بازي بدهد اما اگر قرار بود ليست تيم ملي اعلام شود و بازيكني بنا به دلايلي مشكلات انضباطي داشت، مي گفتم او را به اردوي تيم ملي دعوت نكنند اما پس از دعوت بازيكنان ديگر دخالتي در امور فني و چيدن بازيكنان در زمين نداشتم.

*درباره علي دايي توصيه اي به برانكو كرديد كه او را به جام جهاني نبرد؟

علي دايي به جام جهاني رفت و با وجود اينكه سن زيادي داشت، از بهترين بازيكنان ايران بود. مگر مي شود بازيكني با طحال پاره براي تيم ملي بازي كند؟ دايي بازيكني بود كه در طول چهار سال و سه ماه يك روز غيبت نكرد و با وجود اينكه كاپيتان تيم ملي بود به عنوان نخستين بازيكن سوار اتوبوس مي شد. نه اينكه تداركات تيم برود درب اتاقش بزند و به او بگويد چرا از اتوبوس تيم جا مانده است. من هميشه اعتقاد دارم آدم موفق كسي است كه از موفقيت ديگران لذت ببرد. ابن مساله كه در جامعه ما وجود ندارد. دومين مساله كه خيلي مهم است نظم است كه بايد رعايت شود. در طول دوره مديريت من در فدراسيون فوتبال هيچ وقت اعضاي كميته هاي مختلف مصاحبه نكردند و اجازه نداشتند در تلويزيون صحبت كنند اما الان مي بينيم اعضاي مختلف كميته هاي فدراسيون فوتبال به راحتي درباره هر مساله اي اظهارنظر مي كنند. در طول دوره رياستم فقط يك بار رييس كميته انضباطي من به برنامه ۹۰ رفت كه آن هم تمام چارچوب هاي لازم را به او گوشزد كرده بودم كه درباره چه چيزي صحبت كند.

*مي خواهيم كمي هم درباره خصوصي سازي باشگاه هاي استقلال و پرسپوليس صحبت كنيد.

روزي كه به آقاي حسيني دستور دادند كه كار خصوصي سازي را انجام بدهند من مصاحبه كردم و گفتم تحت هيچ شرايطي اين دو باشگاه واگذار نمي شود. به خاطر همين پيشگويي ها بود كه آقاي كامران نجف زاده، خبرنگار صداوسيما به شوخي به من مي گفت شما نوستراداموس هستيد. زماني كه رويانيان مديرعامل باشگاه پرسپوليس شد من مصاحبه كردم و گفتم هم آبرو و هم آرزويت را مي گذاري و مي روي! كه همين اتفاق هم رخ داد و رويانيان به من گفت هم آبرو و هم آرزويم را گذاشتم. درباره خصوصي سازي هم مطمئن باشيد سيستم و دستگاه هايي وجود دارند كه نمي گذارند اين دو باشگاه خصوصي شوند. دليل اين كار هم اين است كه مي ترسند فردا مديرعاملي روي سكوها به هواداران بگويد فلان شعار را بدهند. از طرف ديگر مي ترسند اگر اين دو باشگاه خصوصي شوند به باشگاه هاي خصوصي قبلي دچار نشوند. استيل آذين و تيم هاي ديگر هم خصوصي بودند الان سرنوشت آنها چه شده است؟ سر آمد همه مالكان شفيع زاده بود كه بدون اينكه براي شهرت بيايد هزينه كرد. مثل آقاي ايكس نبود كه پول بدهد و هر روز در روزنامه ها باشد. كسي مثل شفيع زاده عاشقانه كار مي كرد اما به سراغش رفتند و گفتند وقتي در باشگاه ميلياردي هزينه مي كنيد بايد ۳۰۰ ميليون و ۵۰۰ ميليون هم به ما بدهيد تا زمين نخوريد.

*نظرتان درباره عملكرد مديرعامل باشگاه هاي سرخابي چيست؟

ابتدا بايد برويد و ببينيد معيارهاي انتخاب اين دو مديرعامل چه بوده است تا بعد بتوان پاسخ به اين سوال را داد. چند سال قبل در دوره آقاي سعيدلو به من گفتند پرسپوليس را مي گيرم و يك ريال هم از وزارت ورزش پول نمي خواهم خودم باشگاه را اداره مي كنم. الان به اين نتيجه رسيده اند كه از طريق هواداران مي توانند درآمد داشته باشند اما اين باشگاه ها از راه هاي زيادي مي توانند كسب درآمد كنند. زماني كه رييس فدراسيون فوتبال بودم مدتي پيراهن تيم ملي اسپانسر را نداشت اما پس از مدتي قرارداد يك ميليارد و سيصد و ده ميليون توماني را بستند كه يك ركورد محسوب مي شد.

*نگاه شما درباره آقاي كي روش چگونه است فكر مي كنيد او مي توانند بيشتر از اين به فوتبال ايران كمك كند؟

بارها گفته ام الان هم مي گويم كه كي روش كاربلد است و بايد به تفكرات فني او احترام بگذاريم. برانكو ۴ سال سرمربي تيم ملي بود و ما ۴۵ بازيكن به تيم ملي معرفي كرديم اما كي روش در طول ۶ سال كه سرمربي تيم ملي است بيش از ۱۲۰ بازيكن را به تيم ملي معرفي كرده است. ايشان از نظر فني بي رقيب هستند و كارشان را بلدند اما كساني كه از او انتقاد مي كنند را بايد ببينيد چه كساني هستند، آيا واقعا كار را بلد هستند يا مي خواهند كي روش را حذف كنند؟ البته اينكه كي روش جايگاهي فراتر از مسائل فني را داشته باشد را قبول ندارم. در زمان برانكو هم همين گونه بود من در مسائل فني دخالت نمي كردم و او هم در مسائل غيرفني ورود نداشت.

*البته به كي روش قول بازي دوستانه مي دهند كه فراهم نمي شود اما در دوره شما همه مشكلات حل شده بود.

اين مسائل را مي دانم اما كي روش خارج از وظايفش صحبت مي كند. كي روش را از نظر فني قبول و اعتقاد دارم او را بايد پيش نماز بگذاريد و همه پشت سرش باشند. او حتي رقيب هم ندارد كه پس از رفتنش كسي را سرمربي تيم ملي كنيم.

*كي روش در اظهارنظري جالب گفته بود براي رزرو كمپ تمريني از جيب شخصي خود پول داده است.

از نظر من كار خوبي نكرده اما وقتي مي بيند اين كار را نكنند تيمش زمينگير مي شود مجبور مي شود كه انجام بدهد. مدير بالادستي خودش بايد برود و كار هاي رزرو كمپ را انجام بدهند. از زماني كه كي روش سرمربي تيم ملي شده است ديگر با استرس بازي هاي تيم را نگاه نمي كنيم چرا كه مي دانيم كار را در مي آورند.

*يك مساله هم مربوط به ورود زنان به ورزشگاه ها مي شود كه شما سابقه خوبي در اين زمينه داريد.

بله، در بازي ايران و بحرين زماني كه مي خواستم وارد استاديوم شوم، ديدم خانم ها بيرون ورزشگاه هستند. با مسووليت خودم دستور دادم همه وارد ورزشگاه شوند با اينكه مي دانستم شايد عواقب سنگيني براي من داشته باشد اما خدا را شكر تيم برد و همه چيز فراموش شد. اين موضوع هيچ گونه مشكل ديني هم ندارد. من در بازي بسكتبال هم خانم ها را به سالن راه دادم. اين مساله شرعي نيست و هر كه بگويد من درآوردي است. برخي فقط مي گويند نه كه بخواهند اعمال قدرت كنند. در بازي ايران و بحرين خانم ها به ورزشگاه آمدند و آقاي خاتمي هم حضور داشتند. تنها باري بود كه رييس جمهور به ورزشگاه آزادي مي آمد. درباره خانم ها باز هم تاكيد مي كنم چون نمي خواهند خانم ها وارد ورزشگاه شوند اين اتفاق رخ نمي دهد.

*بحث ديگر درباره حضور ورزشي ها در راس ورزش است. تجربه كار آقاي گودرزي باعث شد ديگر از اين به بعد كسي به مديران ورزشي هم اعتماد نكند.

البته آقاي گودرزي از نظر تحصيلات مشكلي نداشتند اما از نظر تجربه كاري، فعاليت اجرايي در ورزش انجام نداده بودند. او هم آمد و بدون مشورت با ديگران كارهايي كه فكر مي كرد درست است را انجام مي داد. اگر در خاطرتان باشد مجلس به وزير ورزش راي اعتماد نمي داد و كار داشت به جايي مي رسيد كه با حكم رهبري يك نفر مسووليت را قبول كند. اينكه عدم موفقيت آقاي گودرزي را به جامعه دانشگاهي ارتباط بدهيد من بخشي از آن را قبول دارم چراكه دانشگاهيان مدرك دكترا مي گيرند و توقع دارند مدير شوند. آنهايي كه مديريت ورزشي هم خواندند ناموفق بودند اين را بايد در كارنامه دانشگاهيان نوشت. مديريت اين گونه نيست كه يك نفر از قهرمانان ورزشي و مدير باشد. مدير فردي است كه جذبه و محاسن زيادي دارد. وقتي يك مدير را پرسنلش قبولش ندارد چگونه مي تواند مديريت كند. من اينجا يك مساله هم مي خواهم بگويم و آن اين است كه در تلويزيون كدام برنامه را گذاشتيم كه اساسي به مشكلات بپردازيم؟ دايما صحبت از نقد و بررسي فوتبال، نقد و بررسي ورزش و نقد و بررسي رشته هاي مختلف است. آيا برنامه اي براي نقد و بررسي وزير و معاونانش پخش شده است؟ دليل هم دارد كه ما را راه نمي دهند چون پول مي خواهند. به خدا قسم من از همه بيشتر نظام را دوست دارم چرا به من فرصت صحبت كردن نمي دهيد؟ زماني كه من در دانشگاه آزاد حضور داشتم صدا و سيما قصد داشت بازي تيم بسكتبال ما را پخش كند. ابتدا گفتند بايد ۱۵ ميليون تومان بدهيد و در ادامه اين مبلغ به ۱۰ ميليون، ۷ ميليون و كمتر رسيد. در ادامه من گفتم برويد و بپرسيد آيا با پرداخت ۳ ميليون تومان بازي ما را پخش مي كنند؟ وقتي با پرداخت ۳ ميليون تومان موافقت كردند من گفتم حتي سه ريال هم به شما نمي دهيم و بازي ما پخش نشد. صدا و سيما فقط مي خواهد افرادي بيايند از همه چيز تعريف كنند و بروند اما آيا برنامه اي براي نقد و بررسي وزارت ورزش گذاشته است؟

*اما گويا شما با آقاي روحاني براي بحث وزارت ورزش و جوانان جلسه اي برگزار كرديد؛ چه اتفاقي افتاد كه شما را به عنوان وزير ورزش و جوانان معرفي نكردند؟

نه من با آقاي روحاني در اين زمينه صحبتي نكردم اما آقاي صالحي اميري و همين طور ربيعي با من درباره اين موضوع صحبت كردند اما نگفتند مي خواهيم شما را به عنوان وزير ورزش و جوانان معرفي كنيم بلكه نقطه نظرات مرا پرسيدند. آنها هم چهار مشخصه كه نظر رييس جمهور بود درباره وزير آينده ورزش و جوانان مطرح كردند. شخصي متخصص كه با فساد مبارزه كند و خوشنام باشد و به سمت خصوصي سازي هم حركت كند. من در جواب اين دو نفر گفتم هم با فساد مبارزه كرده ام و هم خصوصي سازي را انجام داده ام اما اينكه خوشنام و متخصص باشم را بايد از مردم بپرسيد كه آقاي ربيعي گفتند شما هردوي اين خصوصيات را داريد. بعد از جلسه بيرون آمدم و متوجه شدم اينها به دنبال اين شاخصه ها نيستند و اسم مرا آورده اند تا دهان خيلي ها را ببندند. در ادامه من با آقاي ناطق نوري تماس گرفتم و گفتند شما گوش به زنگ باشيد تا تماس بگيرند. حتي آقاي خاتمي هم به من گفتند آيا با شما براي وزارت ورزش و جوانان صحبت نكردند؟ كه گفتم در اين حد نبوده و فقط با دو نفر از نزديكان رييس جمهور صحبت كردم كه آقاي خاتمي گفتند ما جلسه داشتيم و بايد شما را معرفي كنند. حتي آقاي هاشمي رفسنجاني هم به من لطف داشتند. من نزد ايشان رفتم و جلسه اي برگزار كرديم. ايشان از كارهاي من تشكر كردند كه البته من كسي نبودم شخصي به بزرگي آيت الله هاشمي رفسنجاني از من تشكر كند. آقاي هاشمي به خاطر اتفاقاتي كه در ورزش دانشگاه آزاد رخ داده بود، خوشحال بودند. اين هم به خاطر اين بود كه آقاي ميرزاده به ايشان گزارش مي دادند. حتي آقاي هاشمي به من گفتند كه من اعتقاد دارم شما مي توانيد ورزش را بچرخانيد. در نهايت هم من به عنوان وزير ورزش معرفي نشدم اما از آنها ناراحت نيستم. از خودم تنها مي توانم اين را بگويم كه داراي توانايي هاي هستم كه مي توانم به جامعه خودم خدمت كنم. من در جاهاي مختلف خدمت كرده ام و مدتي هم مدير ازدواج هاي دانشجويي دفتر مقام معظم رهبري بودم و توانستم يك مراسم بزرگ در سالن ۱۲ هزار نفري آزادي برگزار كنم. مدتي هم مسوول ورزش وزارت امور خارجه بودم.

*الان به يك منتقد اجتماعي تبديل شده ايد؛ اين موضوع را قبول داريد؟

منتقد اجتماعي نشدم اما وقتي مي بينم جامعه من رو به سرازيري است بايد حرف بزنم و بگويم. قبل از انقلاب هم در سال ۱۳۵۵ عليه مدير باشگاه پرسپوليس كه واقعا نمره بيست بود، صحبت كردم چرا كهدر يك مقطع ديدم ضعيف عمل كرده است. من در آن مقطع به مديريت علي عبده انتقاد داشتم. وقتي ظلم را ببينم حرف مي زنم چرا كه تا به امروز يك نفر يك چاي تلخ به من يا افراد خانواده ام نداده است.

*به بزرگان نظام هم آيا اين انتقادات را انتقال داديد؟

بله، به آقاي ناطق نوري، آقاي خاتمي و مرحوم هاشمي رفسنجاني همه اين حرف ها را گفتم. گفتم جامعه و مردم تحت فشار هستند. آقاي خاتمي انعكاس بدهيد كه اين مردم چقدر تحت فشار هستند. چه كسي مي تواند با حقوق ماهيانه يك ميليون تومان زندگي كند؟ ببينيد مسوولان چقدر در فساد نقش دارند؟ به غير از مسوولان چه كسي فساد مي كند؟ از بالا تا پايين فساد مي كنند. بارها گفته ام الان هم مي گويم. سوييس با چاقو، ساعت و اعتبار بانكي، جهان را در اختيار گرفته است. اين كشور هيچ چيز هم ندارد اما حالا ما نفت، گاز، طلا و خاك داريم اما مردم ما مشكل دارند. اين سرمايه ها كجا مي رود كه نمي توانيم مردم خودمان را تامين كنيم؟ برويد و ببينيد در دادگاه ها چقدر پرونده وجود دارد. اگر كسي اين حرف ها را بزند ضد نظام صحبت كرده است؟ رييس جمهور كره جنوبي خلاف مي كند و بلافاصله بركنار مي شود اما در ايران رييس جمهور وقتي كارش تمام مي شود هزار جور انگ به او مي بندند. يعني همه پول ها را رييس جمهور روز آخر خورده است؟ اگر رييس جمهور فساد مي كند سال اول بايد جلوي او را بگيرند. چرا مي گذاريد كار كند؟ اين سم فساد در پاي همه وجود دارد. كشوري كه اينقدر ثروت دارد چرا همه نبايد از اين ثروت لذت ببرند؟ اين ثروت را چه كسي آورده است؟ آيا جمهوري اسلامي اين ثروت را به دست آورده يا شاه ساخته است؟ اين ثروت را خدا به مردم ايران عطا كرده است. يكي از همكاران اتحاديه اروپا مي گفت با آن ۸۰۰ ميليارد دلار درآمد نفتي در هشت سال رياست جمهوري احمدي نژاد، مي شد ۵ كشور اروپايي را با خاك يكسان كرد و دوباره از نو ساخت! اما ما آمديم مسكن مهر به طور كاملا بي كيفيت ساختيم. بعد تلويزيون برنامه مي گذارد و فوتبال را نقد مي كند. خجالت بكشيد. برنامه بگذاريد با عنوان نقد و بررسي ثروت هاي ۴۰ ساله مملكت! يا نقد و بررسي مسائل اجتماعي همچون فساد و فحشا! پول ها در مملكت ما در دست چند نفر است؟ خيلي ها به من مي گويند آقاي دادكان شما كه وضع تان خوب است براي چي صحبت مي كنيد؟ من مي گويم نبايد براي مردم صحبت كنم؟ وقتي در دانشگاه مي بينم يك دختر هزينه ۲۰۰ هزار توماني تحصيلش را ندارد كه پرداخت كند ناراحت مي شوم. شما با اين وضعيت مي توانيد شب سرتان را روي بالش بگذاريد و راحت بخوابيد؟ با خانواده به تركيه و دوبي رفته بودم و در آنجا دختراني را ديدم كه براي پول چه كارهايي مي كردند! واقعا خجالت آور است! ما سرمان را زير برف كرده ايم و هيچ چيز را نمي بينيم، اين دين خداست؟ فقط مي گوييم مولا علي وقتي كار خليفه گري اش تمام مي شد شمع كارش را خاموش مي كرد و شمع شخصي اش را روشن مي كرد. ما چه امكاناتي به جوانان داده ايم و اين همه ثروت كجا مي رود؟ هر كسي هم كه به تلويزيون مي آيد فقط تعريف مي كند. يك نفر را بياوريد كه شير حلال خورده باشد و حرف بزند. در خبرها مي شنويم كه مي گويند بانك بدون مجوز تعطيل شد. چگونه مي شود يك بانك چندين سال تابلو بالاي سر خود داشته باشد و كار كند و هيچ كس هم به كارش نظارت نكند؟ و در مقابل يك نفر كه در خيابان سيگار مي فروشد را به راحتي و سريع دستگير مي كنند! دست برداريد چندين سال است كه مي گويند دلار بالا مي رود به خاطر سفرهاي مردم است و هر كه درباره اين موضوع صحبت كند ضد دين و ضد نظام صحبت كرده است؟ يك كلام بگوييد توان اداره اقتصاد كشور را نداريد. اقتصاد كشور ما هزار تكه است بهتر است به مردم راست بگوييم. برويد و آمار طلاق را بررسي كنيد. طبق آماري كه خودشان داده اند ۶۵ درصد طلاق وجود دارد. در ادامه ٢٠ درصد در دادگاه ها هستند و ۱۵ درصد هم هيچ خبري از آنها نيست. سال ۱۳۵۸ خانه اي ١٨۵متري به مبلغ ۹۰۰ هزار تومان كه تمام وسايل را هم داشت خريدم اما الان با ۹۰۰ هزار تومان به شما يك تلويزيون ۲۰ اينچي مي دهند. جامعه را به كجا برده ايد و فقط به به و چه چه مي كنيد؟ در مملكت ما چهل بخش فرهنگي وجود دارد كه بودجه دريافت مي كنند اما بياييد ببينيد كه اين چهل بخش فرهنگي چه كاري انجام دادند؟ قسم مي خورم كه هيچ كاري نكرده اند و پسرفت كرده ايم. من قبل از انقلاب و در سال ۵۵ هم انتقاد كردم و تركش هاي آن انتقاد را هم خوردم. آن زمان كه انقلابي وجود نداشت اما وقتي مي ديدم دلم وجود دارد حرف مي زدم. حال من از شما مي خواهم سوال كنم، ما را به خاطر چه چيزي در دنيا مي شناسند؟ به خاطر ورزش است كه ما را در دنيا مي شناسند. از نظر ورزشي هم واقعا جالب هستيم فلسطين قرار بود به ايران بيايد كه نيامد كشوري كه كمك هاي زيادي از ما گرفته به ايران نيامد و در ادامه كاپيتان تيم ملي آنها مصاحبه كرد و گفت ايران مشكلات زيادي دارد و ما به آنجا نمي رويم. بهتر است بگوييم موفق نبوديم و كار را به كاردان بسپاريم.

*شباهت اداره ورزش قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را چه چيزي مي دانيد؟

كم شدن بي عدالتي در هر دو وجود دارد. همه مي گويند غلامرضا تختي پهلوان است اما تختي به خاطر اينكه مقابل ظلم ايستاد پهلوان شد. جامعه اي رو به فساد مي رود كه آدم هاي خوب صحبت نكنند. دايما مي گويند پهلوان كسي است كه سفره دار باشد اما پهلوان كسي است كه درباره ظلم صحبت كند. در يك برنامه زنده تلويزيوني گفتم نمي خواهد در ورزش به دنبال فساد باشيد، برويد و فساد را در ساير ارگان ها و وزارتخانه ها و شوراي شهر پيدا كنيد. (دكتر دادكان از موبايل شخصي اش فيلم اين گفته ها را پخش كرد) در آخرين برنامه نود كه حاضر شدم آقاي فردوسي پور آخر برنامه به من گفتند اگر حرفي داريد بزنيد. قبل از اينكه فردوسي پور اين حرف را به من بزند متوجه شدم ۴۵ دقيقه اي است كه آمار شركت كنندگان مسابقه نظرسنجي را نمي دهد. در آن برنامه گفتند قبل از انقلاب مقام اول كشور به شيراز سفر كرد و تا به آن شهر رسيد، دستور داد شهردار را بركنار كنند. بعد در جلسه اي خصوصي استاندار سوال كردند كه چرا بايد اين كار انجام شود، در جواب اين مقام گفت من ديدم كه اين شهردار درخت ها را كوتاه كرده تا مجسمه من ديده شود، بهتر بود به جاي اين كار زير مجسمه من سنگي مي گذاشت تا مجسمه من بالاتر برود. در مملكت نبايد سر جوانان را كوتاه كرد بلكه بايد زير خودمان سنگ بگذاريم تا بالاتر برويم. بلافاصله بعد از اين صحبت من، فردوسي پور گفت وقت نداريم و خداحافظي كرد فرداي آن روز من به مشهد مقدس رفتم در آنجا تلفني با من تماس گرفت و از من حلاليت طلبيد. فردوسي پور به من گفت آمار نظرسنجي بالا رفته بود و به من گفتند كه اين آمار را اعلام نكنم. البته فردوسي پور يك بار هم در يك برنامه تلويزيوني گفت پربيننده ترين برنامه من زماني بود كه دادكان مهمان برنامه بود. مي گويند براي هميشه بخش كوچكي از مردم را مي شود زد، براي مدت كوتاهي مي شود همه مردم را گول زد اما براي هميشه همه مردم را نمي شود گول زد. يك بار قرار بود به سوييس بروم، پرواز من اين گونه بود كه بايد به دوبي مي رفتم و يك شب در آنجا مي ماندم و بعد به زوريخ پرواز مي كردم. در هتل زماني كه اسكان يافتم پايين آمدم تا كمي غذا بخورم وقتي در آنجا نشسته بودم چندين دختر ايراني مقابل من نشسته بودند كه آمدند با من گفت وگو كردند. من واقعا ناراحت مي شدم مي ديدم عرب ها مي آيند و اين دختران را با خود مي برند. به راستي در اين مملكت چه كار كرده ايم؟ اينها مسلمان نيستند؟ يك نفر مسلمان مي شود ۲۰۰ بار در تلويزيون نشان مي دهند اما آيا شده ببينيد چند نفر از مسلمانان مسيحي شدند و از اين دين جدا شدند؟

*و سوال آخر؛ بعد از ٦ دهه زندگي، تعريف تان از محمد دادكان چيست؟

هيچ وقت به كسي ظلم نكردم و اگر ظلم ديدم گفتم.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال