داستان دربی میلان؛ قدرت پیانتک یا بحران ایکاردی!

چند ماه پیش و در آستانه دیدار حساس میلان و اینتر، اینتریها اوضاع بهتری داشتند ......

چند ماه پیش و در آستانه دیدار حساس میلان و اینتر، اینتریها اوضاع بهتری داشتند ...

چند ماه پیش و در آستانه دیدار حساس میلان و اینتر، اینتری‌ها اوضاع بهتری داشتند. میلان با بحران مصدومیت ستاره‌هایش مواجه شده بود و اینترمیلان با قهرمان آن روزهایش مائورو ایکاردی دربی شهر میلان را برد. جایگاه دو تیم اما در آستانه دربی فردا شب عوض شده. میلان روند رو به رشد چشمگیری را پشت سر می‌گذارد و اینتر در سراشیبی سقوط به سر می‌برد. میلان بعد از رد کردن هیگوایین و خرید کریژتوف پیانتک حالا یکی از آماده‌ترین مهاجمین اروپا را در اختیار دارد، اما اینتر بهترین مهاجمش را عملا از دست داده. تمام انتقاداتی که در اوایل فصل هم متوجه جنارو گتوزو بود، حالا رو به لوچانو اسپالتی سرازیر شده است.

هر دو مربی نیاز به سه امتیاز این بازی دارند. اگر میلان دربی مادونینا را با پیروزی پشت سر بگذارد به ششمین برد پیاپی‌اش در لیگ می‌رسد؛ روندی که آخرین بار سال 2007، سالی که برای آخرین بار قهرمان چمپیونز لیگ شدند، برایشان به ثبت رسیده بود. میلان از ابتدای سال جدید 20 امتیاز در لیگ کسب کرده، عددی که در همین بازه زمانی برای اینتر فقط11امتیاز است. هرچقدر روسونری در سه ماه اخیر رشد کرده، نراتزوری بیشتر و بیشتر از هم پاشیده. میلانی‌ها حتی هنوز امکان کسب یک جام در این فصل را دارند. اینتر اما بعد از حذف از کوپا و ایتالیا و یوروپا لیگ چنین امکانی را پیش رویش نمی‌بیند.

P2 نام لژ فراماسونری‌ای بود که برخی از مرموزترین وقایع تاریخ قرن بیستم ایتالیا به آن‌ها گره خورده. P2 در فرهنگ عامه ایتالیایی معادل مستقیم قدرت است و بنابراین تعجبی ندارد که هروقت تیمی دو ستاره سرنوشت‌ساز داشته باشد که نامشان با حرف P شروع شود چه لقبی بهشان بخشیده خواهد شد.  P2 این روزهای میلان پیانتک و لوکاس پاکتا هستند، دو خرید ژانویه که نقشی کلیدی در اوج گرفتن تیم‌شان داشته‌اند.

پیانتک پدیده اول این فصل از سری آ بوده. او ظرف شش ماه جابجایی را تجربه کرد، ترنسفرهایی که هر دو برای باشگاه خریدار بردی بزرگ محسوب می‌شد، با اینکه اولی 4.5 میلیون یورو بود و دومی 35 میلیون. تنها بازیکنی که این فصل در رقابت‌های مختلف بیشتر از مهاجم لهستانی روسونری گل زده لیونل مسی است. پیانتک در حال حاضر با 19گل، هم‌اندازه با کریستیانو رونالدو، به صورت مشترک در رده دوم جدول بهترین گلزنان سری آ قرار دارد و فقط فابیو کوالیارلای 20 گله را بالای سر خودش می‌بیند.

در نقطه مقابل اینتر کلیدی‌ترین مهره‌اش را از دست داده. در غیاب ایکاردی، لوتارو مارتینز امیدواری‌های زیادی برای هواداران نراتزوی پدید آورد، به خصوص به واسطه هماهنگی‌اش با راجا ناینگولان. اما مصدومیت هافبک بلژیکی اینتر یک ضربه مهلک دیگر به تیم اسپالتی زد.

اینتر مشخصا بدون ایکاردی به مشکل برخورده. دو هفته پیش وقتی آن‌ها دنبال گل مساوی مقابل کالیاری بودند مشخص بود که اسپالتی گزینه دیگری روی نیمکت برای به زمین فرستادن و عوض کردن نتیجه ندارد. کار به جایی کشیده که حتی آندره‌آ رانوکیا، مدافع میانی قدیمی و قدبلند اینتر گاهی به مرکز خط حمله منتقل می‌شود. اینتر روزهای خوبی را پشت سر نمی‌گذارد و بعد از حذف از یوروپا لیگ که خودش راهی به سوی کسب سهمیه چمپیونز لیگ برای فصل آینده بود، حالا حتی جایگاه چهارمی این تیم در لیگ هم چندان مطمئن نیست. پس اگر ایکاردی واقعا عاشق تیمش است وقت آن رسیده که اختلاف‌ نظرها را کنار بگذارد و اینتر را در مقطع حساس پایان فصل تنها رها نکند.

جیمز هورن‌کاسل/ آی‌اسپورت