داستان عاشقانه ۶ساله؛ دیه گو چطور به بارسا پیوست؟

دیه گو مارادونا بارسا را به عنوان اولین باشگاه اروپایی خود انتخاب کرد. پروسه انتقال او شش سال طول کشید....

به گزارش "ورزش سه"، دیه گو مارادونا بین سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴ برای بارسلونا بازی می کرد که البته بهترین سال های فوتبالی او نبودند. دیه گو برای بارسا ۳۸ گل زد و فاتح سه جام نه چندان مهم شد(کوپا دل ری، سوپرکاپ اسپانیا و جام اتحادیه که دیگر موجودیت ندارد).

پروسه جذب مارادونا برای بارسا اما از سال ۱۹۷۶ شروع شد؛ زمانی که او در ۱۵ سالگی پیراهن آرژانتینوس جونیورز را به تن داشت. در این پروسه جوزپ ماریا مینگیا استعدادیاب سابق بارسا نقشی حیاتی داشت.

مینگیا در مستند مارادونا که از برنامه واموس شبکه مووی استار پخش شد، در مورد جذب او برای بارسا گفت:« سال ۱۹۷۶ برای تماشای بازی اورلاندو لوپس به بوینس آیرس رفته بود. او بازیکن آرژانتینوس جونیورز بود ولی آن روز من محو بازی یک بازیکن ۱۵ ساله کوتاه قامت با موهایی پرپشت شدم. همان اولین بازی دیه گو مارادونا در سطح اول فوتبال آرژانتین بود. قرار بود لوپس را برای بورگوس جذب کنم اما وقتی برگشتم، به سران بارسا پیشنهاد جذب مارادونا را دادم ولی گفتند بهتر است چند سال دیگر صبر کنیم.

سپس سال ۱۹۷۸ تلاش دیگری برای جذب دیه گو انجام دادیم که منابع مالی لازم را نداشتیم ومنتفی شد. دسامبر ۱۹۷۹ او با آرژانتینیوس جونیورز برابر بارسا قرار گرفت و از علاقه اش برای پیوستن به بارسا حرف زد. سال ۱۹۸۰ دیه گو پذیرفت که به بارسلونا ملحق شود ولی رژیم دیکتاتوری حاکم بر آرژانتین، اجازه این کار را نداد. رژیم می خواست دیه گو تا جام جهانی ۱۹۸۲ در آرژانتین به فوتبالش ادامه دهد.

در نهایت پس از جام جهانی ۱۹۸۲ و در واقع پس از شش سال، پروسه جذب دیه گو نهایی شد. او با تیم ملی کشورش در آلیکانته بود که انتقالش نهایی شد و برای قرارداد به بارسلونا آمد.»

مینگیا ادامه داد:« هر زمان به خانه اش می رفتم، حداقل ده نفر آنجا بودند. غذا می خوردند و تفریح می کردند. زندگی شخصی او شکل درستی نداشت. متاسفانه دیه گو را به راحتی از دست دادیم ولی در یک مقطع وقتی برای ناپولی بازی می کرد، به من گفت اگر باشگاه بارسلونا بتواند خانه ای که او در پدرابلس داشت را برایش پس بگیرد، حاضر است به بارسا برگردد. این قضیه را برای جوزپ ماریا نونیز رئیس وقت باشگاه مطرح کردم ولی او حرفم را جدی نگرفت.»

تگ ها


مارادونا آرژانتین