داستان عجیب اسکار ویرث؛ روزی که وایادولید با ۲ دروازه‌بان بازی کرد!

شاید کسی نام اسکار ویرث را نشنیده باشد اما او یکی از جالب‌ترین داستان‌های فوتبال را رقم زده است....

یکی از جالب‌ترین لحظات برای علاقمندان فوتبال جایگزینی یک بازیکن، درون دروازه است که اغلب به دلیل اخراج دروازه‌بان و اتمام تعداد تعویض‌ها رخ می‌دهد اما اگر شرایط برعکس باشد و دروازه‌بان‌ها مجبور باشند وظیفه‌ای جز حفاظت از قفس توری داشته باشند چه؟
داستان اسکار ویرث با همه متفاوت است. او که به «چینو» معروف شده بود در جام‌جهانی ۱۹۸۲ دروازه‌بان دوم تیم شیلی بود و در یکی از آخرین تجربه‌‌هایش قصد داشت در وایادولید ماجراجویی کند. او در بیشتر دقایق فصل روی نیمکت حضور داشت که البته مسئله ویژه‌ای به شمار نمی‌آمد اما اتفاق اصلی در آپریل ۱۹۸۷ و در جریان دیدارهای هفته سی و پنجم رخ داد.
وایادولید با سویا دیدار می‌کرد اما هیچ مدافعی نداشت. هیه‌رو و مورنو مصدوم بودند و خوان کارلوس به عنوان تنها مدافع تخصصی تیم جانشین مدافع راست یعنی آنتونیو تورسیلا شده بود. مدافع چپ تیم، سانچز هم اصلا گزینه خوبی برای دفاع وسط به شمار نمی‌آمد و تنها گزینه تخصصی دفاع وسط، ماریتن سائز هم اعتماد به نفس مناسبی نداشت. تمام این مسائل باعث سرگیجه سرمربی تیم، آزکارگورتا شده بود اما او که می‌دانست جایی روی نیمکت ویارئال ندارد تصمیم گرفت دروازه‌بان دومش ویرث را در خط دفاعی به کار گیرد. نکته این‌جا بود ویرث فوتبال خود را در پست مدافع راست آغاز کرده و در بازی‌های درون تیمی چند بار در خط دفاعی به کار گرفته شده بود. 

 

بازی در ورزشگاه خانگی سویا برگزار می‌شد. سانچس پیسخوانی که در ارتفاع قرار داشت و تنفس در آن برای رقیبان مشکل بود. از سوی دیگر سویایی‌ها ۳ امتیاز بیشتر از حریف داشتند. نتیجه اما عحیب بود. وایادولید توانست برای اولین بار در ۷ ماه گذشته، در بازی خارج از خانه برنده شود و ۲-۱ حریف را شکست دهد. بعد از بازی رسانه‌ها نوشتند: ویرث مانند یک مدافع ذاتی بازی کرده و با رهبری بی‌نظیرش در خط دفاعی باعث موفقیت وایادولیدی‌ها شده. قدرت پوشش او باعث شد رامون یا چولو (مهاجمان سویا) هیچ کاری از پیش نبرند.
رسانه ال پایس در گزارشی اشاره کرده بود پس از آن بازی بسیاری از هواداران از ویرثی که به صورت نیمه‌وقت به شغل مربیگری بدنسازی می‌پرداخت درخواست کردند در پست مدافع به فوتبالش ادامه دهد اما او نظری متفاوت داشت: من نمایش خارق‌العاده‌ای نداشتم. هر بازیکنی باید بتواند در پست‌های مختلف بدرخشد. شرایط مربی را درک می‌کردم و به همین دلیل خودم را اماده بازی در آن پست کرده بودم. فکر می‌کنم پاسخ اعتماد مربی را دادم.
ویرث پس از آن بازی دیگر به عنوان مدافع بازی نکرد اما سرمربی به او فرصت داد تا به عنوان دروازه‌بان اصلی در چهار بازی باقی‌مانده بازی کند که نتیجه آن دریافت ۶ گل بود. ویرث در ادامه فوتبال خود به ایندیپندنته کلمبیا رفت و به همراه این تیم نایب قهرمان لیبرتادورس شد.

 

بیشتر بخوانید:

وحشی آرژانتینی؛ شمع تولد 8سالگی!

تگ ها


داستان‌های فوتبال فوتبال جهان سویا رئال وایادولید لالیگا فوتبال