داستان غرامت ویلموتس و شکایت کی‌روش

رئیس سابق کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال می‌گوید ویلموتس حتی در صورت فسخ قرارداد نیز می‌تواند غرامت سه ماه از قراردادش را دریافت کند!...

به گزارش "ورزش سه"، روزبه وثوق احمدی درباره مشکلات در قرارداد فدراسیون با مارک ویلموتس اظهار کرد: واقعیت این است که قرارداد ویلموتس به صورت کامل منتشر نشده و این عدم شفافیت به این موضوع برمی‌گردد که آیا فدراسیون چنین سیاستی دارد قراردادهای‌اش را منتشر کند یا خیر.

او ادامه داد: زمانی که یک موضوع ملی شد، به نظرم شفافیت بهترین راه است. تا جایی که من قرارداد را دیدم، به این شکل بود که یک سری ایرادات حقوقی به آن وارد است و نمی‌توان آن را کتمان کرد.

این وکیل بین‌المللی تصریح کرد: همین که شما(فدراسیون فوتبال) و طرف مقابل‌تان(ویلموتس) این اجازه را به یکدیگر می‌دهید که اگر فسخ قراردادی از سوی هر یک از طرفین انجام گرفت، باید سه ماه از حقوق را پرداخت کنید، چنین شرایطی پیش می‌آید. یعنی حتی اگر ویلموتس قراردادش را فسخ می‌کرد، باز هم ما باید سه ماه از حقوق او را پرداخت می‌کردیم! این موضوع نشان می‌دهد که ما متاسفانه رویه انعقاد قرارداد با یک مربی خارجی را هم در آن زمان در فدراسیون فوتبال بررسی نکرده بودیم.

وثوق احمدی تصریح کرد: رسیدگی به پرونده ویلموتس، در صلاحیت کمیته تعیین وضعیت فیفا است و بعد از آن، موضوع قابل رسیدگی در دیوان عالی بین‌المللی ورزش خواهد بود.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به‌عنوان یک فرد حقوقی فکر می‌کند که ویلموتس بتواند از ایران غرامت بگیرد یا خیر، ابراز کرد: پاسخ به این سوال یک مقدار سخت است چون قرارداد را من نخواندم؛ من انجام این کار را سخت می‌دانم ولی به جهت اینکه رسیدگی به اختلافات در خصوص قرارداد مربیان، مقررات خاصی در فیفا ندارد، فقط به قرارداد اشاره و نگاه خواهد شد.

رئیس سابق کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال ادامه داد: هر رای‌ای فیفا بدهد، به دادگاه عالی ورزش خواهد رفت و در آنجا نیز بر اساس مقررات فیفا بررسی می‌شود ولی با توجه به اینکه مقررات خاصی در فیفا برای اینگونه پرونده‌ها نیست، بر اساس مقررات و تعهدات کشور سوئیس به آن رسیدگی می‌شود. به همین دلیل، باید دید در قرارداد فدراسیون و ویلموتس چه بوده است.

وثوق احمدی در خصوص شکایت کارلوس کی‌روش از فدراسیون فوتبال مبنی بر دریافت پاداش سومی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا ابراز کرد: باز هم باید قرارداد طرفین را مشاهده کرد؛ در مسابقات جام ملت‌ها رتبه سوم مشترک دارید و رده‌بندی برگزار نمی‌شود، اما آیا قرارداد با کی‌روش طوری نوشته شده که حتی اگر تیم به فینال نرسد، به منزله چهارم شدن در جام ملت‌ها است؟ اگر این موضوع قید شده باشد، درخواست کی‌روش رد می‌شود ولی اگر در قرارداد چنین مسئله‌ای نیامده باشد، تصمیم‌گیری بسیار سخت خواهد بود.

او عنوان کرد: فقط باید دید که برداشت رسیدگی کننده به پرونده از پرونده‌ی قرارداد فدراسیون فوتبال و کی‌روش چه خواهد بود و طرفین چه منظوری داشتند تا بر اساس آن رای بدهد.

تگ ها


تیم ملی ایران کارلوس کی روش مارک ویلموتس کلمبیا فوتبال