داورزنی: حدود 70 درصد جمعیت کشور هیچگونه فعالیت بدنی ندارند

اولین سمینار ورزشی پروش اندام و بدنسازی در مجموعه ورزشی قمربنی هاشم در جنوب تهران برگزار شد ......

اولین سمینار ورزشی پروش اندام و بدنسازی در مجموعه ورزشی قمربنی هاشم در جنوب تهران برگزار شد.

اولین سمینار و کارگاه آموزشی پرورش اندام و بدنسازی در مجموعه ورزشی قمر بنی هاشم با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران و با حضور بیش از یک هزار ورزشکار و مربی رشته بدنسازی و پرورش اندام در مجموعه وززشی قمربنی هاشم برگزار شد.
محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در این سمینار طی سخنانی افزود: براساس بررسی های انجام شده متاسفانه حدود 70 درصد از جمعیت 80 میلیون نفری کشور، هیچگونه فعالیت ورزشی و بدنی انجام نمی دهند. بر اساس آمار سال 95، 70 درصد از جمعیت کشور هیچگونه فعالیت ورزشی ندارند و حدود 14 درصد از جمعیت کشور نیز هفته ای یک تا 2 روز، فعالیت های ورزشی انجام می دهند.
وی تصریح کرد: حدود 11 درصد جمعیت کشور نیز از سه تا پنج روز در هفته ورزش می کنند و تنها 3 درصد از جمعیت کشور ایران به صورت مستمر در طول هفته فعالیت های ورزشی مرتبی را انجام می دهند.
داورزنی گفت: حدود 75 درصد از مرگ و میر کشور به سبب بیماری های غیرواگیردار است و این نشان می دهد که مردم کشور به لحاظ فعالیت بدنی و ورزشی در شرایط نامناسبی قرار دارند.

معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه به تعداد باشگاه های ورزشی فعال کشور اشاره کرد و افزود: در سال 92 بیش از 10 هزار باشگاه ورزشی فعال در کشور داشتیم که با رشد چشمگیر صدور پروانه باشگاه های ورزشی، تعداد باشگاه ها تا پایان سال 95 به بیش از 18 هزار باشگاه فعال افزایش یافته است.
وی ادامه داد: بیش از 12 هزار باشگاه ورزشی کشور در رشته بدنسازی و پرورش اندام فعالیت می کنند که 2 میلیون و 400 هزار جوان و نوجوان، عضو فعال این باشگاه ها هستند.
داورزنی بر بازرسی از اماکن ورزشی سراسر کشور تاکید کرد و گفت: از سال 92 تاکنون 42 هزار و 575 مورد بازرسی از 18 هزار مکان ورزشی کشور انجام شده که طی آن یک هزار و 570 باشگاه ورزشی متخلف، شناسایی و پلمب شد.
وی اظهار کرد: همه ساله تعدادی از ورزشکاران و قهرمانان ملی به دلیل استفاده ناصحیح از مکمل ها و داروهای غیرمجاز از حضور در مسابقات داخلی و خارجی محروم می شوند که اگر تعداد ورزشکاران غیر حرفه ای در باشگاه های بدنسازی ( بیش از 2 میلیون نفر) در تست دوپینگ شرکت کنند، حتما جواب آنها مثبت خواهد شد.
وی تاکید کرد: در برخی از رشته های ورزشی از جمله کشتی و وزنه برداری به لحاظ نوع تمرینات، مربیان مکمل ها و داروهایی را برای ورزشکاران تجویز می کنند که این اقدام هم می تواند یکی از چالش های بزرگ ورزشکاران در این رشته ها باشد.
معاون وزیر ورزش و جوانان یادآور شد: باید با فرهنگسازی، آموزش و اطلاع رسانی درست، ورزشکاران حرفه ای و غیرحرفه ای را با چالش های استفاده از مکمل و داروهای غیرمجاز آشنا کنیم.

شناسایی 80 باشگاه ورزشی متخلف در تهران
رضا گلمحمدی مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران نیز در این همایش گفت: بیش از 80 باشگاه ورزشی متخلف امسال در استان تهران شناسایی شدند که عمده آنها در حوزه بدنسازی و پرورش اندام فعالیت داشتند.
گل‌محمدی تاکید کرد: رویکرد شورای راهبردی ورزش و جوانان استان تهران، فرهنگسازی و اطلاع رسانی و سپس برخورد با باشگاه ها و ورزشکاران متخلف است.
وی افزود: مربیان حوزه بدنسازی و پرورش اندام سهم بسزایی در سلامت ورزشکاران دارند و باید ورزشکاران را به استفاده درست از مکمل ها و داروها تشویق کرد.
گلمحمدی اظهار کرد: امسال تاکنون بیش از چهار هزار بازرسی از مجموعه اماکن ورزشی استان تهران انجام شده که این آمارها نشان می دهد میزان ارزیابی و نظارت این اداره کل در باشگاه های ورزشی افزایش یافته است.

تگ ها


اخبار روز المپیک