داوود فنایی: بردن لیگ تراشیدن مو ندارد

نمی‌شود گفت رادو گل بدی خورد. بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که یک دروازه‌بان در خروج پایش می‌لغزد و لیز می‌خورد. این اتفاق برای خود من هم رخ داده و البته خیلی دروازه‌بان‌های دیگر....

به گزارش مدال و به نقل از ایران ورزشی ، یحیی گل‌محمدی در سال‌های اخیر همیشه یک کادر فنی قدرتمند را کنار خود داشته. کادری متشکل از حمید مطهری به عنوان دستیار اول و داود فنایی در قامت مربی دروازه‌بان‌ها. فنایی اما تا امروز دروازه‌بان‌های بسیاری را به سطح اول فوتبال ایران و البته تیم ملی فرستاده. محمدرضا اخباری، محمدرشید مظاهری، پیام نیازمند از جمله این دروازه‌بان‌ها هستند که زیر نظر فنایی درخشیدند. مهدی رحمتی و علیرضا بیرانوند نیز سابقه کار با فنایی را دارند و آنها نیز از عملکرد این مربی ۴۵ ساله رضایت کامل دارند. فنایی که یکی از بهترین مربیان دروازه‌بانی در ایران است، در گفت‌وگو با ایران ورزشی از قهرمانی پرسپولیس می‌گوید و البته عملکرد رادوشویچ که از نظر او فوق‌العاده بوده است.

 حالا که پرسپولیس عنوان قهرمانی را کسب کرده و جام را هم گرفته، دوست دارم بدانم چه شد که نیم‌فصل تصمیم گرفتید به این تیم بیایید؟ می‌خواهم درباره دلایل حضورتان بیشتر توضیح دهید. حضوری که با کسب عنوان قهرمانی نیز همراه شد.
وقتی تصمیم گرفتیم به پرسپولیس بیاییم، می‌دانستیم کار سخت و مشکلی پیش رو داریم. البته تیم خوب، مهره‌های آماده، بچه‌های حرفه‌ای، حرف گوش‌کن، پایه کار و بامعرفتی در پرسپولیس حضور داشتند که به ما دلگرمی می‌دادند. خود من هم هشت، نه سال در پرسپولیس بازی کردم و بازگشت به این تیم به عنوان مربی برایم اتفاق خوشایندی بود. واقعاً دوست داشتم یک روز بیایم و در پرسپولیس مربیگری کنم. البته هدفم این بود که وقتی می‌آیم باتجربه باشم و مثمرثمر که خدا را شکر این اتفاق در لیگ نوزدهم رخ داد.


 با اینکه پرسپولیس چند هفته زودتر عنوان قهرمانی را کسب کرد اما همانطور که گفتید کار سختی پیش رو داشتید. چه شد که روی دور برد افتادید؟ حفظ این روند فنی بود یا روانی؟
اوایل که آمدیم، کار سخت شد. چون بلافاصله بعد از حضورمان باید مقابل تراکتورسازی بازی می‌کردیم. ضمن اینکه تیم صدرنشین را تحویل گرفتیم و همین موضوع در بجث روانی می‌توانست روی تیم اثر بگذارد. در نیم فصل اول پرسپولیس مقابل برخی تیم‌های مدعی شکست خورده بود و یکی از اهداف ما پیروزی در این بازی‌ها بود. نمونه‌اش شهر خودرو که خودمان نیم فصل اول آنجا بودیم و مقابل پرسپولیس به پیروزی رسیدیم. تراکتورسازی را تنها بعد از هفت، هشت روز که از انتقال ما می‌گذشت، بردیم و روند رو به رشد را آغاز کردیم. سپس کرونا آمد و این چالش بزرگ و غیر قابل پیش‌بینی را تجربه کردیم. البته من این موضوع را به فال نیک گرفتم، چون وقت داشتیم بیشتر کار کنیم و زودتر به آمادگی برسیم.


 از نحوه برگزاری جشن قهرمانی پرسپولیس راضی بودید؟
جشن قهرمانی بدون حضور تماشاگران که معنایی ندارد. با بچه‌ها هم که حرف می‌زدیم، واقعاً جشن بدون حس و حال و شور و هیجان بود. البته باید با این مسأله کنار بیاییم، چون سلامتی هواداران هم برای ما مهم است.


 البته این جشن با شکست شما مقابل ذوب‌آهن کمی تلخ شد.
ذوب‌آهن تیم خوب و قدرتمندی است. ما دو سه فصل آنجا کار کردیم و می‌دانیم که بازیکنان خوبی در ذوب حضور دارند. من به آنها تبریک می‌گویم اما وقتی قهرمانی چهار، پنج هفته زودتر مسجل می‌شود، کمی سخت است که همچنان با انگیزه بازی کرد. این طبیعی است اما بازیکنان نشان داده‌اند که برای تمام بازی‌ها انگیزه دارند و می‌کوشند در هر شرایطی حریفان را جدی بگیرند. به نظرم این شکست یک تلنگر بود تا به خودمان بیاییم و برای ادامه بازی‌های لیگ، جام حذفی و همچنین پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا تلاش کنیم. البته همانطور که جنبه پیروزی داریم، باید جنبه باخت هم داشته باشیم و برویم و برای بازی‌های بعدی کار کنیم. البته این را هم بگویم که بازیکنان تلاش خود را انجام دادند و دست‌شان هم درد نکند. وقتی توپ داخل دروازه حریف نرود، دیگر کاری نمی‌توان کرد.


 رادوشویچ هم برخلاف بازی‌های قبل که درخشید، برابر ذوب‌آهن گل بدی دریافت کرد. نظرت چیست؟

نمی‌شود گفت رادو گل بدی خورد. بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که یک دروازه‌بان در خروج پایش می‌لغزد و لیز می‌خورد. این اتفاق برای خود من هم رخ داده و البته خیلی دروازه‌بان‌های دیگر. ضمن اینکه جلوی رادو هم بلاک بود و به همین دلیل او نتوانست به طور کامل توپ را ببیند. این اتفاق البته چیزی از ارزش‌های رادو کم نمی‌کند. به دلیل درخشش در بازی‌های قبل، فشار روی او زیاد بود که باید از روی دوشش برداشته شود. رادو مدت‌ها بازی نمی‌کرد اما حالا می‌بینیم که با حضور در ترکیب اعتماد به نفس خودش را هم به دست آورده و درخشیده. او جزو بهترین دروازه‌بان‌های لیگ است، شوت خوب می‌گیرد، پسر خوب و حرفه‌ای است و من و کادر فنی کاملاً از عملکرد رادو راضی هستیم. مقابل ذوب‌آهن هم مقصر من هستم نه رادو. باید بیشتر وقت بگذارم تا او به بهترین شکل آماده شود.


 رادوشویچ برای فصل بعد هم دروازه‌بان اول می‌ماند؟
ما الان بازی‌های حساسی در لیگ و جام حذفی داریم و نمی‌توانیم به هیچ بازیکنی بگوییم برای فصل بعد فیکس است یا نه. این تصمیمات بستگی به عملکرد بازیکنان دارد اما از نمایش رادو واقعاً رضایت داریم اما برای فصل بعد باید ببینیم چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.


 جای خالی علیرضا بیرانوند هم در جشن قهرمانی خالی بود. با او صحبتی نکرده‌اید؟
من طی روزهای اخیر بارها با بیرانوند صحبت کرده‌ام. او جزو ارکان اصلی تیم بود و پنج، شش ماه خوب را با او گذراندیم. علیرضا از لحاظ فنی و اخلاقی فوق‌العاده بود و خیلی خوشحال شدم که به بلژیک رفت.البته کمی مصدومیت داشت که امیدوارم زودتر خوب شود و به ترکیب آنتورپ برسد. علیرضا دروازه‌بان اصلی تیم ملی است و جایش در جشن خالی بود. البته مدال او را گرفتند تا به دستش برسانند.


 قرار بود بعد از قهرمانی، موهایت را از ته بتراشی. این کار را چه زمانی انجام می‌دهی؟
من کی گفتم قهرمان لیگ شویم موهایم را می‌تراشم؟ من راجع به آسیا این حرف را زدم، وگرنه چهار سال است قهرمان لیگ می‌شویم و اینکه سورپرایز ندارد. بعد هم من نگفتم موهایم را از ته می‌تراشم، گفتم می‌زنم، البته فقط بخش‌هایی از آن را( می‌خندد ). با ۴۵ سال سن دیگر می‌دانم چطور حرف بزنم. البته برای پرسپولیس حاضرم همه کار کنم، حتی خودم را از ارتفاع به پایین پرتاب کنم.


 برای فصل بعد هم در پرسپولیس می‌مانید؟
قرارداد ما به مدت یک فصل و نیم بود و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد در خدمت پرسپولیس خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

هخامنش: نگذاشتند برای پرسپولیس تونل بزنیم ولی ..

وکیل برانکو: پرسپولیس منتظر محرومیت باشد

 

 

تگ ها


داود فنایی پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال