دایرة‎المعارف کامل پرونده برانکو و پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس توضیح کامل و جامعی در خصوص پرونده شکایت برانکو ایوانکوویچ از این باشگاه و موضوع پرداختی به او را اعلام کرد....

به گزارش "ورزش سه"، با گذشت یک سال از جدایی برانکو ایوانکوویچ از پرسپولیس و پایان سلطنت او روی نیمکت این تیم که با جام‌های فراوان همراه بود، پرونده مطالبات او و دستیارانش همچنان بین این باشگاه، وکیل برانکو و فیفا در جریان است. موضوعی که باعث شد اکنون مهدی خواجه‌وند، معاون حقوقی این باشگاه در گفتگویی صریح با ورزش سه به تمامی زوایای آن بپردازد.

توضیح درباره ادعای برانکو؛ لایحه ۱۳۰۰ صفحه‌ای پرسپولیس در CAS
ابتدا باید یک مقدمه در این رابطه بگویم. حقیقتا و حقیقتا سیاست باشگاه در امکان مذاکره و مصالحه با برانکو بود. ما پیگیر و با وکیل ایشان در تماس بودیم تا شرایط مذاکره و مصاحله مناسب را فراهم کنیم. در مذاکره همانطور که ما (باشگاه پرسپولیس) مشتاق بودیم طرف مقابل (برانکو و وکیل ایشان) هم باید این چراغ سبز را نشان دهند تا امکان مصاحله به وجود بیاید. همزمان آقای برانکو دعوایی مطرح می کند که باشگاه تکلیف داشت این دعوی را دنبال کند و نمی‌توانست پیگیر آن نباشد چرا که هم تخلف بود و هم ‌می‌توانست مشکلات زیادی علیه باشگاه شکل دهد. به موقع دفاع شد. یکی از مباحثی که در CAS از باب شکلی مهم است این است که شما هر لایحه و ضمائمی که به این رکن در فیفا ارسال می‌کنید باید در در ۶ نسخه باشد. آقای برانکو و ۴ دستیارانش برای هر پرونده باید هر کدام ۶ نسخه ارسال می‌کردیم. هر یک از این پرونده‌ها باید در ۶ نسخه صورت می‌گرفت و اگر رعایت نشود CAS نمی‌پذیرفت. ما ۱۰ صفحه قرارداد برای هر کدام داریم و ۱۰ صفحه قرارداد و ترجمه و لایحه و ضمائمی که مربوط به دفاعیات در راستای سند بوده،هر کدام در ۶ نسخه که برای برانکو و چهار دستیارش بوده، می‌شود نزدیک همان ۱۳۰۰ نسخه‌ای که آقای برانکو اعلام کرد. عدد درست است اما با این ترتیبی که اعلام کردیم. ۱۵-۱۰ صفحه لایحه، قراردادها و نامه‌هایی که بین طرفین رد و بدل شده در ۶ نسخه و در پنج پرونده (برانکو و چهار دستیار) این عدد شده است.

باشگاه قددران زحمات برانکو است اما او تمایلی به مذاکره ندارد
سیاست باشگاه و مدیریت قدردانی و سپاس از برانکو است و مدیریت کاملا اصرار به این مساله دارد. همان روزی که ما باید پرونده را به صورت فیزیکی ارسال می‌کردیم هم مدیریت پیگیر موضوع مربوط به مذاکره با وکیل ایشان در راستای مصالحه و مذاکره بود. مرتب پیگیر این هستند تا شرایط قدردانی و مصالحه با برانکو به وجود بیاید اما این صرف تمایل از ما (باشگاه پرسپولیس) کافی نیست و همانقدر باید این موضوع موردتوجه برانکو قرار گیرد و او نیز تمایل به مذاکره داشته باشد. هر زمانی آقای برانکو اراده کنند ما آمادگی مذاکره و مصالحه با ایشان را داریم.

پیچیده شدن پرونده؛ برانکو خواهان ۱.۷ میلیون یورو شد!
باید دو نگاه را از هم جدا کنید؛ یک از طرف مدیریت باشگاه که دنبال صلح باشد و یک طرف هم از سوی من که تکلیف من است. برانکو در دعوی اولیه در فیفا طلب یک میلیون و هفتصد هزار یورو را در قرارداد دارد. ما معتقد بودیم عدد کمتر است و فیفا هم دفاع ما را پذیرفت و موضوع حکم یک میلیون و پنجاه هزار یورو شد. آیا باشگاه نباید وارد دفاع در قضیه دعوی و خواسته برانکو می‌شد و مبلغ مدنظر او را می‌پذیرفت؟ ما آنجا خواستیم که عدد واقعی باشد و اینطور نشد که وارد مذاکره شویم. الان عدد اولیه مشخص است و ما به برانکو یک میلیون و پنجاه هزار یورو طلب داریم.

باشگاه چرا مبلغ درست قرارداد (۱.۰۵ میلیون یورو) را نداد؟
در مورد تمام کسانی که دعوی داریم پیشنهادم این است که مذاکره کنیم تا کار به فیفا نرسد. باشگاه هم همین الان این مسیر را در تمام پرونده دنبال می کند تا به صلح برسند. صلح این است که طرفین بنشینند با یکدیگر صحبت کنند و یک شانس برای یکدیگر قائل شوند که به توافق مناسب برسند. باشگاه پرسپولیس همیشه آمادگی این را دارد که در اولویت که مسلما اولویت ما هم برانکو است با ایشان مذاکره کرده و پرونده را ببندیم. مدیریت باشگاه اما دنبال این است تا مذاکره شود و از ایشان تقدیر شود. ما از آقای برانکو شکایتی نکردیم بلکه دفاع کردیم. ایشان طرح دعوی کردند و ما با تمام احترامی که برای ایشان قائل هستیم ما دفاع کردیم.


پرونده در چه مرحله ای قرار دارد؟ آیا پرسپولیس تهدید به کسر امتیاز و سقوط شده؟
پرونده طبق لایحه با مستندات و طی همان ۶ نسخه با پرداختن هزینه آن به CAS ارسال شده و روال خود را دنبال می‌کند. درباره بخش دوم سوال باید بگویم که خطرهایی که گفتید را در زمانی که دعوی مطرح شد با آن مواجه بودم با توجه به مشکلات مالی در باشگاه و شرایط سختی که داشتیم. اگر به موقع دفاع نمی‌شد مسلما با مشکل مواجه می‌شدیم. این دفاع که عدد کمی هم کسر شد باعث شد تا باشگاه در شرایطی قرار دارد که به برانکو پیشنهاد بدهد تا بنشینند و به توافق لازم برسند. یک زمان ما امکان پرداختی نداشتیم اما اکنون در شرایط مناسبی قرار داریم. آن دفاع این شرایط را برای ما ایجاد کرد. دعوی چه زمانی مطرح شد؟ یک ماه بعد قطعی می‌شد و پرونده به کمیته انضباطی فیفا می‌رفت با مشکل مواجه می‌شد. اما عدد اکنون معقولی شده و البته باشگاه هم شرایط مناسبی برای پرداخت دارد و به دنبال مذاکره برای این موضوع خواهد بود. باید البته مذاکره و صلح از سوی دو طرف باشد.

دلیل عدم پرداخت به موقع مطالبات برانکو و شکایت در فیفا
یک زمانی باید این اتفاقات می‌افتاد که نیفتاد. یک زمان که برانکو تشریف داشتند می توانستند با او به توافق رسید. اما وقتی ما حضور یافتیم این دعوی برای ما آمد. اکنون مدیر باشگاه آن را پذیرفته و به دنبال راه پرداخت آن است. قطعی شده و طرفین مسیر طولانی را دنبال کردند و اکنون به دنبال مسیر پرداخت هستند. الان پرونده باز است اما باشگاه به دنبال مذاکره و صلح و ایجاد شرایط پرداخت است. الان برانکو باید این پالس برای مذاکره و مصالحه را قبول کنند. در مصالحه و مذاکره باید طرف مقابل نیز تمایل داشته باشد و آن را بپذیرد.

ماجرای عدم قبول تخفیف از سوی برانکو در دو جلسه حضور
من در ترکیه و جلسه با برانکو حضور نداشتم. در کرواسی اینطور نبود. سفیر ایران میزبان بودند و جلسه برگزار شد. در عدد پایه اما اختلاف داشتیم. عددی که برانکو مطالبه کردند و عددی که ما اطمینان داشتیم. برانکو می گفت ۱.۷میلیون یورو طلب داریم و حالا بنشینیم مذاکره کنیم و مثلا A تومن هم تخفیف می‌دهم اما ما معتقد بودیم که این عدد اعلامی ایشان درست نیست و وقتی به عدد حقیقی رسیدیم باید در خصوص تخفیف و شیوه پرداخت و مصالحه به مذاکره بپردازیم. اینجا نتوانستیم عدد پایه را پیدا کنیم و بعد روی آن صحبت درباره پرداخت را داشته باشم. اما امروز مدیر و هیات مدیره واقعا جدی برای انجام این کار است تا به توافق برسیم و به مذاکره و مصالحه بپردازیم. ما نتوانستیم به مذاکره آنجا ادامه دهیم. باید از جایی شروع کنیم و به جایی برسیم اما نتوانستیم به پایه برسیم. الان این شرایط مهیاست چرا که فیفا عدد واقعی را مشخص کرده است و باید روی آن به صحبت پرداخت. وقتی برای ما اخطاری آمده ما باید از طریق حقوقی آن را دنبال کنیم و در کنار آن به صورت موازی مدیر ما به دنبال مذاکره و توافق است. ما نمی‌توانیم نسبت به اخطار فیفا بی تفاوت باشیم و همانطور که قبلا گفتم ما شکایتی نداشتیم بلکه دفاع کردیم. همین دفاع باعث شد تا عدد مدنظر برانکو از ۱.۷ به یک میلیون و پنجاه هزار یورو برسد و اکنون روی این عدد به صحبت بپردازیم. فکر کنید بی توجهی می‌شد و باشگاه در بدترین زمان خودش توسط کمیته انضباطی فیفا با محکومیت هم مواجه می‌شد.

شایعه پیشنهاد مربیگری تیم ملی برای بخشش طلب پرسپولیس
اصلا نه در اختیار ما بود و نه ما در جریان این موضوع بودیم. از طرف وزیر هم هیچ صحبتی در این زمینه با ما صورت نگرفت. ما اصلا وارد این بحث در کرواسی نشدیم. 

سرنوشت پرونده برانکو
از قول خودم به عنوان طرفدار و به جد از طرف مدیریت باشگاه باید بگویم که برانکو جز بهترین مربیان باشگاه ما بودند که بسیار زحمت کشیدند و افتخار باشگاه هستند. این وظیفه ماست که ضمن ایجاد رضایت ایشان را ضمن قدردانی در پرداخت حق و حقوق شان نیز تلاش کنیم. ما به وکیل ایشان نیز اعلام کردیم آمادگی برگزاری هر جلسه ای در هر مکانی را برای انجام مذاکره و مصالحه پرداخت مطالبات ایشان را داریم. زمانی در این باشگاه هیات مدیره بودم و همان زمان آقای برانکو آمدند و به این ترتیب احترام زیادی برای او قائل هستم. اما همه این ها تکلیف مرا به عنوان فردی حقوقی رفع نمی‌کند تا از پرونده حقوقی دفاع نکنم، چرا که اگر دفاع نمی کردم عدد دیگری موضوع محکومیت پرسپولیس می‌شد ولی الان پیگیر موضوع مصالحه هستیم و همین جا اعلام می‌کنم با اشتیاق طرف مقابل آمادگی لازم برای مذاکره و تعیین شرایط پرداخت مطالبات ایشان که برای ما سرمربی ارزشمند و قابل احترامی هستند را داریم.

تگ ها


عمان برانکو ایوانکوویچ تیم ملی عمان پرسپولیس تهران