دایی: هر کسی به باشگاه سایپا آمده آدم‌های خودش را آورده است

سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت:در مورد بازی نمی‌توانم چیز خاصی بگویم چون شرایطی که بازیکنان ما داشتند نمی‌توانم چیزی در مورد بازی بگویم،نه تمرینی داشتیم نه کاری کردیم....

سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت:در مورد بازی نمی‌توانم چیز خاصی بگویم چون شرایطی که بازیکنان ما داشتند نمی‌توانم چیزی در مورد بازی بگویم،نه تمرینی داشتیم نه کاری کردیم.

به گزارش مدال، علی دایی در نشست خبری پیش از بازی با تراکتورسازی تبریز اظهار داشت: در مورد بازی نمی‌توانم چیز خاصی بگویم چون شرایطی که بازیکنان ما داشتند نمی‌توانم چیزی در مورد بازی بگویم. نه تمرینی داشتیم نه کاری کردیم اما در مورد تراکتورسازی باید بگویم تیم پرطرفداری است و ریشه دارد و از آذربایجان آمده است.


هر کاری از دستمان بربیاد مقابل تراکتورسازی انجام می دهیم
دایی افزود: تراکتورسازی تیمی است که کل مردم آذربایجان آن را دوست دارند. آنها امسال خیلی هزینه کرده‌اند و هم بازیکنان خارجی خوبی گرفته‌اند و هم بازیکنان داخلی خوبی. مطمئنا این تیم برای کسب سهمیه آسیا می‌جنگد و الان بهترین فرصت را دارد. ما هم با وجود آنکه تمرین نکرده‌ایم مطمئن باشید هر کاری از دست‌مان برآید در زمین انجام خواهیم داد.


از باخت در آسیا ناراحت نشدم
وی در مورد اینکه ظاهرا تیم شما حمایت همه جانبه نشد که چهارمین سهمیه ایران در لیگ قهرمانان باشد، گفت: ابتدا باید از بازیکنانم تشکر کنم آنها با دست خالی عالی بازی کردند. از همه آنها راضی هستم. شاید باور نکنید من زیاد از این باخت ناراحت نشدم چون هر چه در توان داشتیم بازیکنانم در زمین انجام دادند. یک ذره هم بدشانس بودیم. در دقیقه 85 توپ ما به تیر دروازه خورد و در دقیقه 87 توپ آنها گل شد. این طبیعت فوتبال است. اما نگاه کنید ما چطوری به قطر رفتیم و آمدیم.


در 25 سال فوتبالم تا به حال سفری مثل قطر نداشتم
سرمربی تیم فوتبال سایپا افزود: در 25 سالی که فوتبال بازی می‌کنیم و می‌کردیم من مربی برای اولین بار بود که چنین سفری داشتیم. تا چند ساعت به پرواز پول آژانس واریز نشده بود و ما هول این را  داشتیم که نکند این پول واریز نشود و بلیت‌ها کنسل شود که کنسل هم می‌کردند. خنده دارد که در این سفر حتی یک دلار هم به بازیکنانم پول ندادند.


در این سفر یک دلار هم به بازیکنانم ندادند
 دایی تاکید کرد: ما به این سفر رفتیم ولی یک دلار هم به بازیکنانم ندادند. مگر می‌شود؟ باز هم به غیرت بچه‌های ما که دیدید چگونه بازی کردند. بچه جوانی که اولین بارش بود به سفر خارجی می‌آمد حتی نتوانست 20 دلار هزینه کند و برای خانواده‌اش یک شکلات بخرد.


درویش وقتی دید کسی کمک نمی کند از سمت خود استعفا کرد
وی گفت:‌تیم ما 4 روز تمرین نکرده و هیچ کسی هم به ما کمک نکرده است. درویش هم وقتی دید کسی کمک نمی‌کند از سمت خود استعفا داد.او هم جزیی از خانواده سایپا است در حالی که کارخانه با آن عظمت به شکلی است که همه فکر می‌کنند در آن چه خبر است. در این روزها هیچ کسی پاسخگو نبوده و ما تنهای تنها بودیم درست مثل سال گذشته که این شرایط را داشتیم.


سازمان لیگ باید از تیم ها تضمین بگیرد
سرمربی تیم فوتبال سایپا در خصوص اینکه دلیل این همه مشکلات در تیم‌های فوتبال ایران چیست، گفت: این سیستم نادرستی است که در همه ارگان‌های فوتبال ایران برقرار است. هزار بار گفتیم تیمی که می‌خواهد در لیگ برتر شرکت کند سازمان لیگ باید از آن تضمین بگیرند. ولی این اتفاق نمی‌افتد و بر اساس ندانم کاری خیلی از تیم‌های فوتبال ایران نابود شدند چون فوتبال در چشم است این مشکلات را می‌بینیم وگرنه خیلی مشکلات در ارگان‌های دیگر وجود دارد که مردم از آن خبر ندارند.


هر کسی به باشگاه سایپا آمده آدم های خودش را آورده است
دایی در مورد اینکه مدیرعامل باشگاه اعلام کرده است شما امید باشگاه هستید و همه فشارها روی دوش شماست، گفت:‌ایشان لطف داشته که چنین حرفی زده. ببخشید یک نفر نمی‌تواند کاری کند. به تنهایی نمی‌شود کاری کرد. یک دست صدا ندارد و همیشه باید دو دست باشد تا به هم کمک کند و صدا بدهد. کار باید گروهی انجام شود. اگر من ورزشکار انفرادی بودم مال خودم بودم و می‌دانستم چطور باید تمرین کنم. طبیعت فوتبال همین است با بقیه رشته‌ها فرق می‌کند. باشگاه سایپا بیش از 85 کارمند دارد. خنده‌ام می‌گیرد که در این مدت هر کسی آمده آدم‌های خودش را آورده است.


در کارخانه سایپا 5 هزار نفر نیرو اضافه هستند
وی افزود:‌کارخانه بزرگی مثل سایپا 4-5 مدیرعامل عوض کرده است هر کسی هم بیاید حق طبیعی اش است که با آدم‌های خودش کار کند. در باشگاه سایپا نه کارخانه سایپا بیش از 80 کارمند حقوق بگیر هستند. مگر این باشگاه چند ورزشکار دارد؟ برای هر دو ورزشکار هم نه برای هر ورزشکار یک کارمند داریم. در همه جا این مشکلات را داریم باید به 80-90 نفر حقوق بدهند. من در همه جای دنیا بوده‌ام و دیده‌ام باشگاه را با 5 نفر هم می‌شود اداره کرد. چطور باشگاه را اینطور اداره می‌کنند؟ اکثر کسانی که در کارخانه بوده‌اند آدم‌های خودشان را آورده و استخدام رسمی کرده‌اندو اکنون هم نمی‌توانند آنها را اخراج کنند. در کارخانه سایپا شاید 5 هزار نفر نیروی اضافه داشته باشد. شاید این حرف‌ها باعث ناراحتی شود اما همین وضع است که مدام درجا می‌زنیم.


در 15 دقیقه چند میلیارد ماشین فروختند مگر می شود قرارداد بازیکنان را ندهند؟
سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت: در کمتر از یک ربع وقتی سایت باز می‌شود چند میلیارد ماشین فروخته می‌شود . مگر می‌تواند یک کارخانه دو میلیارد ندهد که این دو میلیارد بیش از 20 درصد از مبلغ قرارداد بازیکنان است. شب عید است باید بازیکنان پول بگیرند. حق زن و بچه‌شان است. بچه‌ها حق دارند. درویش هم مدیرعامل باشگاه به تنهایی نمی‌تواند کاری کند. تنها کاری که می‌توانست کند این بود که استعفا دهد. یک زیرمجموعه بالای دست وجود دارد.

 

قطر نه آب دارد نه خاک اما پول را درست مدیریت می کنند
دایی افزود: من 20 سال پیش برای السد قطر بازی می‌کردم. یک ورزشگاه کهنه و قدیمی داشت. که هم در آن تمرین می‌کردیم و هم بازی می‌کردیم. اما اکنون ببینید 7-8 زمین تمرین عالی دارند آن هم کشوری که نه خاک دارد نه آب. چمن‌هایش را ببینید آنها پول را درست مدیریت می‌کنند. نه آب دارند نه خاک. بعد از این همه سال ببینید چه درست کرده‌ اند آدم حظ می‌کند. بعد ما بعد از 22 سال و اندی چه کردیم؟ کجا را اضافه کردیم. به غیر از ساخت یک سری ورزشگاه هم شکل که خودم با دیدنش یاد شوروی می‌افتم، آن هم در جایی مثل سیستان و بلوچستان که نه تیم فوتبال دارند نه کار فوتبال می‌کنند و نه علاقه‌ای به این ورزش دارند. ببینید چه بلایی سر این ورزشگاه آمده است. هزینه نگهداری‌اش را هم ندارند.


من در کرمانشاه ده نساختم اما یک بار نگفتند چه کسی این کار را کرد فقط گفتند فلانی احضار شد
وی در مورد اینکه شما در کرمانشاه مدیریت خوبی کردید اما این مشکل در جاهای دیگر کشور دیده می‌شود، گفت: مشکل فقط مربوط به فوتبال نیست مربوط به کل جامعه ماست. فوتبال فقط بخش کوچکی از جامعه و کشور است. شما دیدید که در کرمانشاه چه کردیم. خدا را شکر. اول ماه تمام این خانه‌ها را تکمیل کردیم و به روستائیان دادیم. من در آنجا ده نساختم بلکه شهرک ساختم. کاری که گروه ما کرد هیچ کسی در ایران نکرده است. این مردم به ما کمک کردند. مردم ما خوب هستند بدون آنها نمی‌توانستیم کاری کنیم. متاسفانه یک بار صحبت کردم این همه  مشکل ایجاد کردند. اما یک بار نگفتند چه چیزی ساخته شده است تا مردم بفهمند فقط ذهن مردم را به بیراهه بردند و مسائل منفی را به آنها گفتند اما یک بار مسائل مثبت را به آنها نگفتند. یک بار فقط در اهواز گفتند روستایی در سر پل ذهاب تمام شد اما نگفتند چه کسی آن را تمام کرد و فقط بلدیم زیرنویس کنیم آگاهی فلان کس را خواست. دادستانی چنین کرد. ما خیلی مشکل داریم.


برای سردار آرزوی موفقیت می کنم
سرمربی تیم فوتبال سایپا در مورد رکوردشکنی آزمون و زدن دو گل اروپایی که رکورد دایی را شکسته گفت:‌سردار بازیکن بزرگی است. برایش آرزوی موفقیت می‌کنم.رکوردها نمی‌مانند. سردار آزمون هم می‌تواند بهتر باشد، باید به او کمک کنیم. اصحاب رسانه هم باید به او کمک کند. سردار آزمون سرمایه است.سردار  مسیر درستی را انتخاب کرده و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم.


آقایان در کارخانه سایپا حتما نفراتی دارند که سه نفر سه نفر با ما به قطر می فرستند
دایی در خصوص اینکه ظاهرا این تیم شباهت‌هایی با نفت تهران دارد و ممکن است به سرنوشت آن باشگاه دچار شود، گفت: شرایط نفت تهران با این باشگاه فرق می‌کرد. متاسفانه تمامی زحمات ما در آنجا نادیده گرفته شد. در نفت حداقل می‌دانستیم کسی نیست و دیدید که قهرمان جام حذفی هم شدیم اما الان پشتوانه این تیم کارخانه سایپا است. این آقایان حتما نفراتی دارند که سه نفر سه نفر با ما به قطر می‌فرستند.


فوتبالیست ها این همه حرف می شنوند اما با بدختی پول می گیرند
وی ادامه داد:‌اگر بازیکنان به خاطر من در سایپا هستند به خاطر لطف‌شان است. ما با هم زندگی می‌کنیم. وظیفه من نیست کار خاصی برای آنها انجام دهم. شاید یکی دو نفر گیر کوچکی داشتند که آنها را برطرف کردم و بعد از یکی دو ماه هم دین خودشان را ادا کردند. این بازیکنان محتاجم نیستند ولی عید نزدیک است و اگر پول اینها را ندهند یک ماه دیگر 20 درصد به پول آنها اضافه می‌شود. فوتبالیست‌ها این همه حرف می‌شنوند ولی آخر هم با بدبختی پول می‌گیرند.یک بازیکن الریان 2 و نیم میلیون دلار می‌ارزید و بازیکنی که 2 گل به ما زد دومین بازی‌اش را برای این تیم انجام داد. 2 و نیم میلیون دلار یعنی 30 میلیارد تومان ما. ولی کل باشگاه سایپا هزینه‌اش 12 میلیارد نمی‌شود. ما باختیم و مسئولیت باخت بر عهده من است. اما باز هم می‌گویم بازیکنان ما بهترین بازی را انجام دادند. وقتی بازیکن 12 هزار دلاری را به مصاف بازیکن 2 ونیم میلیون دلاری می‌فرستیم نباید بیش از این انتظار داشته باشیم.


با این برنامه فشرده لیگ بعید می دانم تا خرداد تیم ملی سرمربی داشته باشد
سرمربی تیم فوتبال سایپا در پایان در خصوص انتخاب نشدن سرمربی تیم ملی تا امروز و اینکه آیا این موضوع به ضرر ما می‌شود یا خیر، گفت: همه جای دنیا بعد از پایان تورنمنت بلافاصله کار را برای تورنمنت دیگر آغاز می‌کنند. من بعد از سال 94 که ژاپن یک بازی را واگذار کرد با یکی از بازیکنان این تیم حرف زدم که او می‌گفت ما از حالا به فکر آینده هستیم.از همان روز برنامه ریختند و موفق شدند. الان هم من فکر نمی‌کنم تیم ملی ما تشکیل شود. با این برنامه فشرده‌ای که سازمان لیگ ریخته فکر نکنم تا اردیبهشت یا خرداد تیم ملی سرمربی داشته باشد.