دایی و رونالدو در صدر؛ فهرست گلزنان برتر ملی

به بهانه رسیدن کریستیانو رونالدو به رکورد ۱۰۱ گل ملی و نزدیک شدن او به رکورد تاریخی علی دایی به عنوان بهترین گلزن تاریخ فوتبال ملی نگاهی به ده گلزن برتر فوتبال ملی می اندازیم....

به گزارش "ورزش سه"، پیروزی دیشب پرتغال مقابل سوئد که در خانه سوئدی‌ها و با نتیجه ۲-۰ بدست آمد برای کریستیانو رونالدو ابرستاره پرتغالی شب ویژه‌ای بود. رونالدو در این بازی هر دو گل تیمش را به ثمر رساند تا از رکورد ۱۰۰ گل ملی عبور کرده و تعداد گلهای ملی خود را به عدد ۱۰۱ برساند.

رونالدو این روزها آماده است و شکی نیست که به زودی در بازی‌های ملی بیشتری حضور خواهد داشت و گلهای ملی بیشتری خواهد زد. او حالا از بیشترین شانس ممکن برای رسیدن به رکورد تاریخی علی دایی یعنی ۱۰۹ گل ملی و عبور از آن برخوردار است.

برای اینکه از درخشش بی نظیر کریستیانو در رقابتهای ملی دید بهتری بدست بیاورید کافی است به این توجه داشته باشید که کریستیانو تنها از زمانی که از مرز ۳۰ سالگی عبور کرده تا امروز در ۴۷ بازی ملی به میدان رفته و ۴۸ گل به ثمر رسانده. آماری فراتر از تصور برای ابرستاره ای که گویا سن و سال نمی شناسد.

 اما ده گلزن برتر ملی تاریخ چه کسانی هستند؟

۱ علی دایی (بهترین گلزن ملی با ۱۰۹)

علی دایی شهریار فوتبال ایران با ۱۰۹ گل زده ملی همچنان در صدر این فهرست ایستاده هر چند حالا تخت پادشاهی خود را بیش از پیش در معرض تهدید کریستیانو رونالدو می بیند. علی دایی در یک دوره سیزده ساله یعنی از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۶ یعنی زمان بازنشستگی اش از تیم ملی این ۱۰۹ گل را به ثمر رسانده.

۲ کریستیانو رونالدو (پرتغال – ۱۰۱ گل)

رونالدو با دو گلی که دیشب در مقابل سوئد به ثمر رساند رکورد خود را به ۱۰۱ گل رساند. او حالا با صدر جدول تنها ۸ گل فاصله دارد.

۳ فرانس پوشکاش (مجارستان – ۸۴ گل)

ستاره سابق رئال مادرید و تیم ملی مجارستان تنها در ۸۵ بازی ملی برای مجارهای مقتدر ۸۴ گل به ثمر رساند تا همین امروز در رتبه سوم بهترین گلزنان ملی تاریخ قرار بگیرد. پوشکاش بعد از آنکه در سال ۱۹۵۴ مجارستان را به فینال جام جهانی رساند به عنوان بهترین بازیکن دنیا انتخاب شد.

۴ گادفری چیتالو (زامبیا – ۷۹ گل)

چیتالو با تیم ملی زامبیا در جام ملت‌های ۱۹۷۴ آفریقا به مقام دوم دست یافت و پنج بار هم به عنوان بازیکن سال زامبیا انتخاب شده است.

۵ حسین سعید (عراق – ۷۸ گل)

سعید با درخشش خود در مقابل دروازه حریفان باعث شد تیم ملی عراق در سالهای ۱۹۷۹ و ۱۹۸۴ قهرمان جام خلیج فارس شود. او در بازیهای آسیایی ۱۹۸۲ هم به همراه عراق قهرمان شده و مدال طلا به گردن آویخت.

۶ پله (برزیل – ۷۷ گل)

آقای گل تاریخ فوتبال ملی برزیل همچنان عنوان جوانترین گلزن تاریخ جامهای جهانی را در اختیار دارد. درخشش پله با پیراهن طلایی برزیل او را یکی از مشهورترین ستاره های تاریخ فوتبال کرده.

۷ سونیل چتری (هند – ۷۲ گل)

چتری ۳۶ساله همچنان با پیراهن تیم ملی هلند بازی می‌کند و بعد از کریستیانو رونالدو دومین گلزن برتر ملی است که همچنان در میادین حضور دارد و می‌تواند به تعداد گلهای خود بیفزاید.

۸ میروسلاو کلوزه (آلمان)، کینا پیری (مالاوی)، ماجد عبدالله (عربستان)، کیاتیسکوک سوناموانگ (تایلند) ۷۱ گل

میروسلاو کلوزه که بهترین گلزن تاریخ جام جهانی است با پیراهن تیم ملی آلمان در سال ۲۰۱۴ فاتح جام جهانی شده و یکی از ماندگارترین چهره های این تورنمنت است.

۹ لیونل مسی (آرژانتین)، پیاپونگ پوئه اون (تایلند)، استرن جان (ترینیداد)، حسام حسن (مصر) ۷۰ گل

قرار گرفتن لیونل مسی رقیب بزرگ لیونل مسی در این رتبه و فاصله او با کریستیانو رونالدو هم در نوع خود جالب است و نشان می دهد مسی در رده ملی نتوانسته موفقیتی در حد کریستیانو داشته باشد.

۱۰ گرد مولر (آلمان)، کارلوس روئیز (گواتمالا)، رابی کین (ایرلند) ۶۸ گل

گرد مولر گلزن افسانه ای فوتبال آلمان با ۶۸ گل در رتبه دهم فهرست قرار دارد. او اما این گلها را تنها در ۶۲ بازی به ثمر رسانده که میانگین گلزنی فوق العاده ای است. مولر در سال ۱۹۷۴ با آلمان قهرمان جام جهانی شده است.

تگ ها


علی دایی تیم ملی پرتغال کریستیانو رونالدو