دخترانی که پشت فنس ها جاماندند/ورود برای عموم آزاد است به جز بانوان!

مشکلات در استادیوم های فوتبال ایران به یکی از معضلات بزرگی تبدیل شده که فدراسیون فوتبال را بر آن داشته است که تا زمانی که زیر ساخت ها مهیا نشود برگزاری لیگ برتر نوزدهم را به تعویق بیاندازد......

به گزارش خبرنگار مدال، وضعیت استادیوم ها در ایران روز به روز از لحاظ فرهنگی سیر نزولی خود را طی می کند. تا جایی که بسیاری از خانواده ها در حال حاضر از حضور نوجوانان خود برای تماشای یک بازی فوتبال در استادیوم ابا دارند! در همه جای دنیا استادیوم های ورزشی محفلی سالم برای تخلیه انرژی و گذران یک روز مهیج و شاد برای خانواده هاست، ولی اینجا در ایران به محلی برای خالی کردن حب و بغض ها تبدیل شده است! فحاشی، زد و خورد و کری های ناسالم در میان تماشاگران به حد بی نهایت رسیده است. پدران دیگر حاضر نیستند فرزندان خردسالش شان را با خود به استادیوم ببرند و خانواده ها از این که نوجوانان شان در ورزشگاه های ایران از امنیت روانی و حتی جانی برخوردار نیستند هراس دارند!
فوتبال یک صنعت است. در همه جای دنیا اینچنین است صنعتی درآمدزا که می تواند در عین درآمدزایی، بار فرهنگی بالایی داشته باشد اما اینجا در ایران تبدیل به یک معضل بزرگ شده است که جامعه هدفش را روز به روز از خود دورتر می کند.
اینجا ما شاید کارشناس مسائل اجتماعی نباشیم اما چیزی که پرواضح است توجه به این مساله است که فوتبال در ایران ما هم می تواند به هوادارانش روی خوش نشان دهد فقط کافی است که این محیط های صد در صد مردانه به محیطی امن برای خانواده ها تبدیل شود. این موضوع مساله جدیدی نیست. این که ورود بانوان، مادران و خواهران به استادیوم ها می تواند فضای ورزشگاه ها را تلطیف کند، خشم و ناهنجاری ها را به حداقل برساند و فوتبال را برای تماشاگرانش جذاب تر کند نیاز به کار کارشناسی چندانی ندارد!
چندی پیش خبری رسانه ای شد مبنی بر این که فیفا هم به فوتبال ایران اخطار داده است که یا دربهای استادیوم ها را بر روی بانوان باز کنید یا قید میزبانی را بزنید. این موضوع اگر چه تهدید است اما می تواند نوید بخش روزهای بهتری باشد.
روز گذشته تمرین استقلال پس از مدت ها به روی هوادارانش باز شد، خبر این بود که "در تمرین امروز استقلال ورود برای عموم آزاد است" بانوان هوادار استقلال با تکیه بر همین اطلاعیه راهی ورزشگاه تهرانسر شدند، مادران، فرزندان عاشق فوتبالشان را با خود به محل تمرین آورده بودند اما باز هم پشت درهای بسته ماندند! کودکان خردسال مجبور شدند در کنار مادرشان فقط به مدت 15 دقیقه آن هم از پشت فنس های ورزشگاه نظاره گر تمرین تیم محبوب شان باشند! توجیه مسئولان برگزارکننده تمرین این بود: آقای فتحی تلفن زدند که از ورود بانوان به ورزشگاه ممانعت کنید!
یکی از مادران حاضر در ورزشگاه به نکته قابل تاملی اشاره کرد: پس چرا اطلاعیه می دهید که ورود برای عموم آزاد است؟! آیا بانوان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، جزو این عموم هواداران محسوب نمی شوند؟!
امیدواریم روزی نه خیلی دور از راه برسد که استادیوم های مردانه ایران جایی برای بانوان هم داشته باشد، چند باری امتحان کردیم، بانوان را به ورزشگاه راه دادیم و به چشم دیدیم که هیچ اتفاق غیر منتظره ای هم رخ نداد. محیط خانوادگی به مراتب دلچسب تر، سالم تر و قابل کنترل تر از جو 100 هزار نفره مردانه است...

 

بیشتر بخوانید:

خلیل زاده: مشکل پروپیچ حل شود برای پاتوسی فکری می‌کنیم

تگ ها


باشگاه استقلال هواداران استقلال بانوان استقلالی ورود بانوان به ورزشگاه تمرین استقلال دختران استقلالی استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال