درآمد ۲۰۰ میلیاردی پرسپولیس با قهرمانی در آسیا

باشگاه پرسپولیس فرصت این را دارد که تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی نزدیک به ۱۵ میلیون دلار را به خزانه خود اضافه کند....

به گزارش "ورزش سه"، صعود سرخ ها به فینال لیگ قهرمانان آسیا، باعث شد تا این تیم بیش از تمام بدهی های خارجی اش، درآمدزایی کند اما این پایان کار نیست و سرخ ها می‌توانند درآمد سرشار خود از مسابقات بین المللی را ادامه دهند. اگر قرمزها قهرمان آسیا شوند و به جام باشگاه های جهان ۲۰۲۰ راه یابند، پاداش آن ها دستکم ۷.۵ میلیون دلار خواهد بود که ممکن است تا ۱۵ میلیون دلار نیز افزایش یابد.

* لیگ قهرمانان آسیا؛ ۲.۷ تا ۴.۸ میلیون دلار
پرسپولیس تا اینجای لیگ قهرمانان آسیا توانسته درآمدزایی ۷۷۰ هزار دلاری خود را قطعی کند. در لیگ قهرمانان پیروزی در هر بازی ۵۰ هزار دلار پاداش دارد و پرسپولیس با پیروزی مقابل پاختاکور، السد، شارجه و التعاون (دو بار) توانست ۲۵۰ هزار دلار را به دست آورد. تساوی برابر شارجه و النصر هم رقم ۲۰ هزار دلار را عاید این تیم کرد. همچنین صعود به یک هشتم، یک چهارم و نیمه نهایی نیز ۵۰۰ هزار دلار را به این باشگاه رساند تا مجموع درآمدزایی به ۷۷۰ هزار دلار برسد.

اما پرسپولیس حالا با حضور در فینال امکان یک پیروزی (۵۰ هزار دلار) و کسب نایب قهرمانی یا قهرمانی را دارد. در صورت شکست مقابل نماینده شرق، این باشگاه ۲ میلیون دلار دیگر کسب می‌کند و در صورت کسب جام قهرمانی، ۴ میلیون دلار به سرخ ها خواهد رسید تا مجموع درآمدزایی روی عدد ۴.۸ میلیون دلار بماند.

* جام جهانی باشگاه ها؛ ۲.۵ تا ۱۰ میلیون دلار
فصل گذشته لیورپول با کسب قهرمانی در جام باشگاه های جهان به پاداش ۱۰ میلیون دلاری رسید که رقم نسبتا قابل توجهی برای باشگاه انگلیسی محسوب می‌شد. این در حالی است که تیم های دیگر هم سهم خوبی از جوایز این رقابت ها داشتند و به درآمدزایی حداقل ۲.۵ میلیون دلار رسیدند.

در جام جهانی باشگاه ها پیروزی در هر بازی درآمد جداگانه ندارد اما تیم های اول تا چهارم به ترتیب ۱۰ میلیون دلار، ۵ میلیون دلار، ۴ میلیون دلار و ۳ میلیون دلار جایزه می‌گیرند و سه تیم دیگر هم صاحب ۲.۵ میلیون دلار می‌شوند. البته این ارقام برای فصل گذشته این مسابقات است و امکان دارد فیفا دوباره با افزایش پاداش برای تیم ها، آن ها را سورپرایز کند. در مجموع سال گذشته فیفا ۲۹.۵ میلیون دلار پاداش برای کل مسابقات در نظر گرفته بود.

* تکلیف جام جهانی هنوز مشخص نیست
این در حالی است که هنوز سرنوشت جام جهانی باشگاه ها در سال جدید مشخص نیست. قرار است فصل ۲۰۲۰ این رقابت ها در قطر و به صورت فرمت قبلی برگزار شود اما این احتمال هم وجود دارد که در تابستان ۲۰۲۱ چین میزبان جام جهانی باشگاه ها با حضور ۲۴ تیم باشد؛ در آن صورت نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ هم به این رقابت ها صعود خواهد کرد.

اما با این حال دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته که باتوجه به تعویق رقابت های مقدماتی جام جهانی، المپیک و جام ملت های اروپا، بعید است که سال ۲۰۲۱ جام باشگاه های جهان در تابستان برگزار شود. بنابراین پرسپولیس برای گرفتن بلیت این رقابت ها باید قهرمان آسیا شود. نکته جالب این که اگر جام جهانی ۲۰۲۱ برگزار شود، پرسپولیس فرصت کسب درآمد بیشتر را هم خواهد داشت.

همچنین از طرف دیگر سرخ ها با درآمد سرشار خود در صورت صعود به جام باشگاه های جهان فرصت ساخت یک آکادمی نظیر اسپایر قطر یا ساخت یک استادیوم معمولی فوتبال را هم خواهند داشت؛ به نظر شما اگر پرسپولیس بتواند به حداکثر درآمد ممکن یعنی ۱۵ میلیون دلار برسد، مدیرانش با آن چه خواهند کرد؟!

تگ ها


پرسپولیس تهران