درام های سه گانه به کارگردانی آقای خاص

سایت مدال/ واقع گرا بود... وخیلی زود متوج ......

سایت مدال/ واقع گرا بود... وخیلی زود متوجه شد که در عرصه ی بازی و در میانه ی میدان کارایی چندانی ندارد و نمیتواند همچون پدر دروازبانش بدرخشد.
ولی علاقه ی زیادش به دنیای توپ و مستطیل سبز اجازه نداد از آن فاصله بگیرد و سعی کرد شانس خود را در زمینه های دیگرِ آن امتحان کند.اوایل دهه نود بود که کار خود را به عنوان دستیار مربی و از تیم های پایه آغاز کرد و سریعا در پیشه ی جدید به توفیقاتی رسید.اتفاق ویژه در زندگیه"ژوزه ماریو دوس سانتوس فلیکس مورینیو" زمانی افتاد که با "بابی رابسون" بزرگ آشنا شد و دستیار وی شد.حضور در "لیسبون"و"پورتو" به عنوان دستیار و بعد هم "بارسلونا"باعث شد او تجربیات گرانبهایی را بدست آورد.
او حتی روزگاری مترجمی "فن خال"هلندی را نیز پذیرفت ولی از فوتبال جدا نشد!!!
ژوزه پس از یادگیری از مربیان بزرگ و رزومه دار فوتبال جهان سر انجام درسال ۲۰۰۲ سکان هدایت بنفیکا را(هرچند کوتاه)بدست گرفت و پس از مدتی به پورتو بازگشت اما اینبار به عنوان فرد اول نیمکت!!!
از اینجا بود که سه قسمتی هایی مورینیوی جوان شروع شد.
او در فصل دوم سه جام از قبیل لیگ و جام یوفا و در سال سوم حضورش علاوه بر قهرمانی پرتغال توانست با حذف بزرگان اروپا تیم راه راه پوشش را به قله فوتبال قاره سبز و قهرمانی چمپیونز لیگ برساند.
از همان روز و خوشحالی نکردنهایش کم کم شد "آقای خاص" با غرور و طرز خاص صحبت کردن و جنجالی بودنش در مصاحبه ها و کنفرانسهای مطبوعاتی کم کم اکثر ژورنالیستها را که تشنه ی مطلب و حواشی بودن متوجه خود کرد.
پس از سه فصل موفق در پورتو،به چلسی آبراموویچ رفت و در جزیره هم شروعی طوفانی داشت، در یک سه قسمتیه تازه بعد از پنجاه سال چلسی را دو فصل پیاپی به قهرمانی لیگ انگلستان رساند و در فصل سوم با مدیریت درگیر شد و از آبیهای لندن کوچید.
مقصد بعدی و هنرمایی جدیدش اینتر ایتالیا بود که آنجا هم گل کاشت و اکثر جامها را از آن خود کرد و با "اینتر دیوانه اش" بازهم فاتح لیگ قهرمانان شد تا به تیم بزرگ و پرحاشیه شهر مادرید برسد و برای ساخت قسمت سوم "رویا با اینتر" با آنها به توافق دست نیابد.
حال آقای خاص سرمربیه تیمی کهکشانی شده بود که اصولا قهرمان بود و هوادارانش جز قهرمانی به چیزی فکر هم نمیکردند.
رئالیها چندین سال بود که از رسیدن به عنوان مورد علاقه شان یعنی قهرمانی اروپا باز مانده بودند و ژوزه را آوردند تا محقق این رویا شود،اما از شانس بد مورینیو او در لیگ و اروپا با بهترین بارسلونای تاریخ و از نظر خیلی از کارشناسان بهترین تیم باشگاهی تاریخ اروپا مواجه بود،اوایل کار و در دیدارهای رودر رو شکست پشت شکست حاصل کار او ویارانش بود تا بالاخره راه پیروزی بر غول آبی و اناری را آموخت و توانست دو،سه جام داخلی را طی سه فصل از آنها برباید.اما در انجام ماموریت اصلیش یعنی فتح چمپیونز موفق نبود و با مشکلاتی که بین او و چند تن از بازیکنان و مدیریت پیش آمد چمدانش را بست تا خاطرات خوش با چلسی را تکرار کند.
سه سیزنیه جدید او با چلسی در قسمت اول
با رتبه سوم،فصل دو قهرمانی مجدد و قسمت آخری تلخ با اخراج در نیمه های راه به علت نتایج ضعیف همراه شد.
او اکنون در فصل سوم خود در باشگاهیست که نیمکتش تا ابد زیر سایه ی اعجوبه ای به نام "سر الکس فرگوسن" است.فرگوسنی که حکومتی بیست و اندی ساله در تئاتر رویاها داشته و مقامی نبوده که به دست نیاورد.منچستر سر الکس همواره تیمی هجومی بوده و هواداران شیاطین سرخ عاشق فوتبال روان و حمله محور تیمشان بودند،اما سبک مربیگریه ژوزه در تمامیه این سالها مبتنی بر دفاع فشرده و ضد حمله بوده که خیلی به مذاق یونایتدیها خوش نیامده است،مورینیو که حال مردی جا افتاده و پخته است در این دو فصل فقط توانسته یک لیگ اروپا برای منچستر پرافتخار کسب کند و مثل عادت همیشگی اش که پس از مدتی با مدیر یا ستارگانش به مشکل میخورد این روزها را به درگیری و ایجاد حاشیه با پوگبای قهرمان جهان میپردازد و امکانش هست با همین رویه هافبک توانای خود را در نیم فصل به تیمی مثل بارسا واگذار کند.
آقای خاص،یک کارگردان و روانشناس بزرگ در زمینه ی فوتبال است.کارگردانی سه گانه ساز و گنجشک طبع که زیاد روی یک شاخه بند نمیشود و حضور حداکثریش نهایت سه فصل است و این روزها با وجود تکذیب چندین و چندباره مدیران منچستریونایتد،سایه ی زیزو را بر سر خود میبیند،زیدانی که او هم نشان داده سه قسمتی ساز است و باید دید مدیران یونایتد که علاقه به کارهای نود قسمتی دارند نهایتا چه میکنند.
آیا مورینیو همچون دوران جوانی واقع گرایی میکند؟؟؟؟( میرود و یا متوجه اشتباهتش شده تغییر سبک میدهد؟؟)،یا اینکه با همین شیوه کم کم از حضور در تیمهای سطح اول به تیم های درجه دو اروپایی کوچ میکند،تا شاید دوباره بتواند پرتویی تازه بسازد
نویسنده: نیما عراقی

تگ ها


منچستر یونایتد فوتبال