دربی ایتالیا از کجا آمد؟

دلیل نامگذاری مسابقه اینتر میلان و یوونتوس به «دربی ایتالیا» چه بود؟...

دلیل نامگذاری مسابقه اینتر میلان و یوونتوس به «دربی ایتالیا» چه بود؟

مصاف بیانکونری و نراتزوی همیشه از حساسیت و هیجان خاصی برخوردار بوده، رقابتی که از سال 1967 به دربی ایتالیا مشهور شد. در آن سالها یووه و اینتر جز بهترین تیمهای کشور محسوب می‌شدند و شرایط بسیار خوبی داشتند، یووه 13 اسکودتو را فتح کرده بود و اینتر ده اسکودتو، هر چند که میلان پیش از اینتر تاسیس شده بود و پیش از یوونتوس به اسکودتو رسیده بود اما تعداد اسکودتوهای این تیم کمتر بود. در سال 1967، جانی بررا، روزنامه‌نگار آن دوران که می‌دید در بررسی تیم‌هایی که بیشترین جامها را کسب کردند و در این میان نقش بسیار مهمی در موفقیت و ساختن فوتبال ایتالیا دارند، به نامهای یووه و اینتر بر می‌خورد و در عین حال رقابتی است میان رقبایی که به فکر کسب اسکودتوهای بیشتر هستند، به این فکر افتاد که نام دربی ایتالیا را برای مصاف یوونتوس و اینتر در نظر بگیرد.

 اما این نکته پایانی این انتخاب نام نبود، در این فصل یعنی فصل 1967، نراتزوری با 48 امتیاز در صدر بود و بیانکونری با یک امتیاز کمتر در تعقیب اینتر، در آخرین دیدار فصل، یوونتوسی‌ها باید به مصاف لاتزیو می‌رفتند که تقریبا به سری ب سقوط کرده بود و اینتر نیز با مونتووا بازی می‌کرد. نیمه نخست دیدار اینتر؛ بدون گل به پایان میرسد اما در ادامه این مونتوواست که به گل می‌رسد و اینتر بازنده بازی است. در سوی دیگر، سیاه و سفیدها برابر لاتزیو به برتری دو بر صفر می‌رسند و می توانند قهرمان فصل ایتالیا شوند، به این ترتیب یووه دربی ایتالیا را می‌برد، جدالی برای کسب اسکودتو که به دربی ایتالیا مشهور می‌شود. و به این شکل نام دربی ایتالیا از آن سال در دیدار یوونتوس و اینتر به کار برده می‌شود، رقابتی که میان دو تیم غیر همشهری و برخلاف عرف معمول دنیای فوتبال که دیدار دو تیم مشهور یک شهر را دربی می‌نامند.

 هر چند که سالهای بعد، یک روزنامه نگار ایتالیایی در روزنامه گاتزتادلواسپورت سوال می‌کند آیا دربی ایتالیا، رقابت یوونتوس و اینتر است یا یووه و میلان و چرا این نام را برای دیدار بیانکونری و نراتزوری انتخاب کردند که پاسخ می‌شنود: « دلایل بسیاری گفته می‌شود، دلایلی که می‌تواند درست و یا حتی هیچ یک از این دلایل نباشد، اما دلیل اصلی که پیش از هر دلیل دیگر وجود دارد، انتخاب قلبی است. این دو تیم محبوب‌ترین و مشهورترین تیم‌های ایتالیا با هواداران بسیار زیاد بودند که حتی در خارج از ایتالیا هم شناخته شده و دارای هوادار بودند. هیجان و حساسیت این بازی بیش از هر مصاف دیگری بود.»

 

بیشتر بخوانید: 

اینترمیلان- یوونتوس؛ مادر تمام دربی‌ها!

تگ ها


یادداشت یادداشت‌های اختصاصی اینتر میلان یوونتوس اینتر میلان-یوونتوس سری آ فوتبال