دربی۸۹؛ سایه روشن‌های یک چیپ ویرانگر/چرا پاتوسی پنالتی نزد؟!

هدر دادن پنالتی حتی در حساس‌ترین مسابقات هم اتفاق عجیب و غریبی در دنیای فوتبال نیست اما نحوه انتخاب پنالتی‌زن حسابی جنجالی شد....

مدال - مهدی ملکی دبیر ورزش روزنامه ایران

کیفیت دربی۸۹ مطابق انتظار فوتبال دوستان بود؛ البته تنها یک نیمه. نیمه اول شاهد بازی‌ای زیبا و مهیج بودیم. گل، پنالتی و صحنه‌هایی که برای یک بازی بزرگ مثل دربی لازم است. اما نیمه دوم برای‌مان آشناتر بود؛ شبیه خیلی از دربی‌های پیشین. یک بازی نه چندان زیبا و خالی از صحنه‌های ناب. در واقع نیمه دوم دربی مُرد اما نیمه اول اتفاقی رقم خورد که این دربی را ماندگار کرد و تا مدت‌ها بحث درخصوص آن ادامه خواهد داشت. برای پایان یک نیمه جذاب، یک اتفاق ویژه لازم بود. اشکان خورشیدی این فرصت را در اختیار استقلالی‌ها قرار دارد و در سوت خود به نشانه پنالتی دمید.

شاگردان شفر که بازی را خوب شروع کرده بودند اما با یک گل از حریف عقب بودند، می توانستند دروازه بیرانوند را باز کنند و با شرایط روحی بهتری به رختکن بروند. صحنه‌ای که می‌توانست باعث اهتزاز پرچم‌های آبی‌ شود و سکوهای متعلق به هواداران این تیم را غرق در شادی کند، به جنجالی‌ترین اتفاق بازی تبدیل شد. فعل و انفعالی عجیب باعث شد فرشید اسماعیلی پشت توپ بایستد و ثانیه‌هایی قبل‌تر، حضور سیدمهدی رحمتی در محوطه جریمه پرسپولیس تعجب برانگیز بود. اما همه چیز از عطش بیشتر دیده شدن آغاز شد. لابد فرشید اسماعیلی پیش خود گفته به بیرانوند چیپ می زنم و تا مدت‌ها به پای ثابت کری‌خوانی هواداران تبدیل می‌شوم. گرچه چنین نشد و به گفته خودش یک لحظه خون به مغزش نرسید تا پیامدهای ناخوشایندی گریبانگیر او و البته رحمتی شود.


هدر دادن پنالتی حتی در حساس‌ترین مسابقات هم اتفاق عجیب و غریبی در دنیای فوتبال نیست اما نحوه انتخاب پنالتی‌زن حسابی جنجالی شد. شائبه اینکه قرار بوده منشا پنالتی را بزند اما رحمتی مانع شده و خواسته که اسماعیلی این کار را انجام دهد، خشم هواداران استقلال را به دنبال داشته. در همین راستا ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که رحمتی در مواجهه با یکی از لیدرها، قسم می‌خورد که چنین کاری انجام نداده. دروازه‌بان باتجربه استقلال اصلا نمی‌خواهد جزو مقصران اصلی شکست تیمش در دربی قرار بگیرد. در این میان ابهام بزرگ این است که چطور پاتوسی از زدن پنالتی دور شد چرا که شفر تاکید کرد طبق برنامه از پیش تعیین شده، باید پاتوسی پنالتی را می زد. توضیحات شفر ساعاتی بعد از بازی مبنی بر اینکه رحمتی پیغام او را به منشا رسانده که نباید پنالتی بزند هم ابهام اصلی را برطرف نکرد. چه کسی نگذاشت پاتوسی پنالتی را بزند؟ پاتوسی آنقدر خود را در این زمینه محق می‌دانسته که بین دو نیمه به فرشید اسماعیلی اعتراض کرده و دو بازیکن با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کرده‌اند.

 

 

تگ ها


دربی ۸۹ پرسپولیس استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال