درخشش ستاره‌ها در جام دان‌کلوف بلغارستان

تیم ملی کشتی آزاد با چهار کشتی‌گیر راهی تورنمنت بین‌المللی دان‌کلوف شد. مسابقاتی که از سطح نسبتا خوبی برخوردار بود و یک حذفی و دو طلا و یک برنز برای ایران به همراه داشت....

تیم ملی کشتی آزاد با چهار کشتی‌گیر راهی تورنمنت بین‌المللی دان‌کلوف شد. مسابقاتی که از سطح نسبتا خوبی برخوردار بود و یک حذفی و دو طلا و یک برنز برای ایران به همراه داشت.

به گزارش مدال،‌ بازگشت رضا یزدانی بعد از سه سال دوری اگر چه منجر به مدال طلا نشد اما نشان دهنده تلاش قابل تحسین این کشتی‌گیر چهار مداله ایران بود. علاوه بر رضا، حسن یزدانی هم بازگشت خوبی داشت. خیلی‌ها این تصور را داشتند که او بعد از شکست در مسابقات جهانی مقابل تیلور آمریکایی شاید دیگر نتواند به دوران اوجش برسد اما دان‌کلوف بهترین فرصت برای یزدانی بود تا نشان بدهد آن نتیجه را فراموش کرده و حالا برای قهرمانی دوباره در جهان آماده می‌شود. بدترین نتیجه هم حذف حسین‌خانی بود.

 

طلای ناب
بهترین مدال ایران در وزن 86 کیلوگرم و توسط حسن یزدانی به دست آمد. حسن یزدانی در این مسابقات 5 کشتی گرفت که هر 5 مسابقه را با ضربه فنی پشت سر گذشت. او تا نیمه نهایی حتی یک امتیاز هم از دست نداد اما در این مرحله در مصاف با بوریس ماکویف دارنده مدال نقره جهان از کشور اسلواکی که در جهانی 2017 فرانسه هم او را شکست داده بود یک امتیاز از دست داد. یزدانی در فینال هم مانند تمامی مسابقات قبلی حاضر شد و توانست با نتیجه 16 بر 5 در مصاف با علی شعبان‌اف دارنده مدال برنز جهان از کشور بلاروس به برتری برسد. این بهترین مدال و نتیجه برای تیم ملی کشتی آزاد در این مسابقات است. این تصور وجود داشت که حسن یزدانی نتواند بعد از مسابقات جهانی بوداپست یک بار دیگر به اوج برگردد اما او با استفاده از استعداد ذاتی خود هر ناممکنی را ممکن می‌کند و توانست با اقتدار به میادین قهرمانی برگردد. بدون شک حسن یزدانی مطمئن‌ترین شانس کشتی ایران برای رسیدن به مدال طلای المپیک است و به همین دلیل مهم است که به برنامه‌ریزی‌های او توجه شود.


 
بازگشت برنزی کاپیتان
دومین اتفاق خوب برای کشتی ایران در تورنمنت دان‌کلوف این بود که رضا یزدانی بعد از نزدیک به سه سال روی تشک حاضر شد. کشتی‌گیری که از سال 2014 گفتند تمام شده اما بعد از گذشت 5 سال و با انجام تغییرات متعدد در کشتی دوباره روی تشک حاضر شد و نشان داد که می‌توان دوباره به او برای رسیدن به مدال جهانی در این وزن دل بست. رضا یزدانی تا نیمه نهایی خیلی خوب پیش رفت اما در این مرحله در مصاف با والری آندریتسف دارنده مدال نقره المپیک 2012 و برنز جهان از اوکراین با نتیجه 5 بر 4 مغلوب شد و از رسیدن به فینال باز ماند. آندریتسف همان کشتی‌گیری بود که در بازی‌های المپیک لندن رضا یزدانی در مصاف با او مصدوم شد و فینال و البته طلای المپیک را از دست داد. یزدانی در جام دان‌کلوف که در سیستم رده‌بندی اتحادیه جهانی قرار دارد، در حالی در دیدار رده‌بندی به مصاف ایگور اوسیانیکوف از روسیه رفت و در پایان با نتیجه ۸ بر ۴ به برتری رسید که این پیروزی یک برد مهم برای یزدانی محسوب می‌شود. حالا او و کادر فنی با این مدال می‌توانند تصمیم‌گیری بهتری درباره بازگشت دوباره تیم ملی داشته باشند.
در این مسابقات رضا یزدانی به لحاظ جسمانی اندکی تحت فشار بود اما به نظر نمی‌آید خیلی اتفاق مهمی باشد چرا‌که او بعد از دو سال و نیم دوری به میادین بر‌می‌گردد آن‌هم در شرایطی که فقط چند ماه تمرین مناسب و فشرده داشته و حتما استمرار او در راه بازگشت به کشتی شرایط بهتری را برایش رقم می‌زند و حتما به او کمک می‌کند تا با آمادگی بیشتری به میادین برگردد.


 
هادی دومین طلایی ایران
پرویز هادی آخرین نماینده ایران در تورنمنت مهم دان‌کلوف بود. کشتی‌گیری که حالا مدال جهانی را هم در کارنامه دارد و با توجه به مسابقاتی که در بلغارستان از خود به نمایش گذاشت نام خود را به‌عنوان یکی از خوب‌های تیم ملی در فوق سنگین مطرح کرد. پرویز هادی در این مسابقات در حالی به مدال طلا دست پیدا کرد که حریف او در مسابقه فینال الکساندر خوتسیانیویسکی از اوکراین بود و هادی در حالی که تا لحظات پایانی 3 بر صفر عقب بود اما در نهایت 6 بر 4 به برتری رسید. هادی قبل از رسیدن به فینال در دور نخست میچائیل کوسوی از آمریکا را با نتیجه 10 بر صفر مغلوب کرد. او در دور بعد مقابل ژی وی دنگ از چین در حالی با نتیجه 8 بر 4 به برتری رسید که این کشتی‌گیر نقره جهان 2018 را در کارنامه دارد. هادی همچنین در ادامه نیکولاس گویازدوفسکی دارنده مدال برنز جهان از آمریکا را با نتیجه 5 بر 2 از پیش‌رو برداشت و راهی مرحله نیمه‌نهایی شد. در این مرحله نیز دانیل لیگتی از مجارستان مقابل هادی شکست را پذیرا شد تا تیم ایران به دومین طلای خود توسط هادی دست یابد.


 
حسین‌خانی خداحافظ؟
مصطفی حسین‌خانی یکی از چهار کشتی‌گیر ایران در جام دان‌کلوف بود. کشتی‌گیری که در سال‌های اخیر تقریبا یک پای ثابت ترکیب تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی بوده اما در نهایت هم نتوانسته به موفقیت خوبی برسد. در حالی‌که توقع می‌رفت با توجه به عملکرد ضعیف این کشتی‌گیر در بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی سال 2018 او دیگر در ترکیب تیم ملی حضور نداشته باشد اما باز هم غلام محمدی به او اعتماد کرد. اعتمادی که ظاهرا برای آخرین بار اتفاق افتاد و خیلی بعید است که بار دیگر چنین شانسی در خانه حسین‌خانی را بزند.
حسین‌خانی در این تورنمنت هم نتوانست ترک عادت کند و مانند مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی در آخرین ثانیه‌ها و در یک‌قدمی مدال مقابل حریف خود یاکوب گور از ترکیه شکست خورد و از رسیدن به مدال باز ماند. او قبل از اینکه در این مرحله چنین شکستی را پذیرا باشد، در دور اول و در یک مسابقه سخت و نفسگیر مقابل واسلی میخایلوف از اوکراین با نتیجه 5 بر 4 به پیروزی رسید. او در دور دوم هم ماکسیم واسیلیوگلو از کشور رومانی را شکست داد تا نوبت به بکزاد عبدالرحمن برسد. کشتی‌گیر نامدار ازبک‌ها که در فینال مسابقات این وزن مقابل جردن باروفس شکست خورد، حسین‌خانی را خیلی راحت و بدون زحمت دو بر یک شکست داد. با توجه به صعود عبدالرحمن به فینال مسابقات حسین خانی به شانس مجدد رسید و در این مرحله دمیر تاش را شکست داد اما برای برنز حریف گور از ترکیه نشد. شکستی که شاید برای حسین‌خانی گران تمام شود چرا که بلافاصله بعد از این مسابقات، محمدی نفرات دعوت شده به اردو را معرفی کرد و نام حسین‌خانی را خط زد.
این نتیجه یک انتقاد مهم را به وجود می‌آورد که اصلا با استناد به چه برنامه‌ای کادر فنی به حسین‌خانی اعتماد کرد؟ این وزن یکی از اوزانی است که با مشکلات زیادی روبه‌رو است و نیاز است که حتما کادر فنی کار کردن روی جوانان را در دستور کار قرار بدهد. فرصت دادن به کشتی‌گیران جوان مهم‌ترین برنامه‌ای است که سرمربی تیم ملی به شدت و با سرعت باید آن را انجام بدهد. عدم توجه به این وزن در دو سه سال اخیر باعث شده تا این وزن خالی از کشتی‌گیر شده و حالا به یکی از پاشنه‌های آشیل‌ تیم ملی تبدیل شود!